Bardzo ciekawe informacje docierają do nas z Płocka. W tamtejszym Miejskim Ogrodzie Zoologicznym na świat przyszły dwie pantery śnieżne. Zwierzęta te są objęte Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem.

Pierwsze kocięta Basiry i Dextera

Zadowolenia z tego faktu nie kryje sama placówka. Która w informacji opublikowanej na swoim profilu Facebookowym napisała:

W płockim zoo urodziły się pantery śnieżne – to istne kocie szaleństwo!

ZOO informuje, że kociaki są pierwszym potomstwem pary, którą tworzy samica Basira i samiec Dexter. Dwa lata po tym, jak koty połączyły się w parę, na świecie pojawiły się młode.

Oba maluchy są płci męskiej. Mają obecnie 6 tygodni i już zaczynają wychodzić na zewnątrz. Pierwszy okres życia spędziły tylko z matką w specjalnie przygotowanym kotniku – informuje placówka.

Kiedy można je będzie zobaczyć na żywo?

Wielbiciele kotowatych niestety muszą jednak uzbroić w cierpliwości, jeśli chcą się wybrać do ZOO, aby zobaczyć kociaki. Przez kilka kolejnych tygodni skupione będą na spaniu i ssaniu mleka matki.

W opublikowanej na Facebooku informacji, płockie ZOO przypomina:

Pantera śnieżna, zwana też irbisem lub lampartem śnieżnym, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych kotów. Gatunek objęty jest Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem EEP. Dokładną liczebność panter trudno oszacować, ale według Czerwonej Listy IUCN w naturze żyje prawdopodobnie tylko 4000 – 5000 osobników.

Zwierzęta te występują głównie w Himalajach, na Wyżynie Tybetańskiej i w górskich pasmach środkowej Azji. W hodowli przeżywają około 20 lat. Ibrisy potrafią się świetnie kamuflować. Aktywne są w ciągu dnia i polują przede wszystkim na górskie ssaki.

Jeśli jednak ktoś już teraz nie może się doczekać, aby zobaczyć kocięta, może obejrzeć film, który opublikowało w serwisie Youtube Płockie ZOO.

Za: PAP, Facebook – ZOO Płock

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.