Zastanawiasz się, ile śpi 8-tygodniowy szczeniak, bo obawiasz się, że twój podopieczny spędza za mało lub za dużo czasu na drzemkach? Nie jest zaskakujące, że szczenięta śpią zdecydowanie dłużej niż dorosłe psy. Bez względu na to, czy jesteś opiekunem owczarka niemieckiego, bernardyna, yorka czy maltańczyka, maluch potrzebuje regularnego i zdrowego snu do tego, aby mógł się prawidłowo rozwijać. Ile ten sen powinien trwać? Jak zapewnić pupilowi możliwość spokojnego odpoczynku? Dowiedz się!

Ile śpi 8-tygodniowe szczenię?

Ile śpi 8-tygodniowe szczenię

Szczenię trafia do nowego domu najczęściej pomiędzy 8. a 12. tygodniem życia. Pierwsze tygodnie życia to niezmiernie ważny i intensywny czas tzw. socjalizacji pierwotnej, w trakcie której pies nabywa wiele cennych, potrzebnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania umiejętności. Ile śpi 8-tygodniowy szczeniak? Jak się okazuje, pomimo bardzo napiętego „grafiku”, naprawdę sporo. Niezależnie od tego, czy jesteś opiekunem doga niemieckiego, pekińczyka czy wilczarza irlandzkiego, twój pupil może poświęcać na sen nawet 20 godzin dziennie!

Ile śpi 8-tygodniowy szczeniak? Czy odstępstwa powinny niepokoić?

Ile śpi 8-tygodniowy szczeniak? Czy odstępstwa powinny niepokoić?

To, ile śpi 8-tygodniowy szczeniak, a ile powinien, to dwie różne kwestie. Każdy pies jest inny, dlatego jeden szczeniak może przesypiać np. 18 godzin na dobę, a inny 21. Drobne odstępstwa nie powinny martwić, jeśli nie występują przy tym inne niepokojące zmiany w zachowaniu lub/i wyglądzie czworonoga. Jeżeli natomiast pies nie śpi w nocy, nie przesypia większej części doby, a do tego zauważysz ewidentne problemy ze snem w ciągu dnia, możesz mieć powody do obaw. W przypadku, gdy nie wiesz, co zrobić, najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Dlaczego pies śpi tak długo?

Dlaczego pies śpi tak długo?

Wiesz już, ile śpi 8-tygodniowy szczeniak. Małe psiaki rozwijają się bardzo szybko, są niezmiernie ciekawe świata, mocno się ekscytują, a to wysiłek fizyczny i emocjonalny. Eksploracja to świetna zabawa, ale też stres, a to wszystko naprawdę męczy, dlatego sen jest niezbędny i nic dziwnego, że szczeniak powinien spać kilkanaście godzin w ciągu doby, by się zregenerować. Po aktywności fizycznej w ciągu kilku minut szczeniaczka może ogarnąć senność. Długość snu zależy od konkretnego psiaka, niekoniecznie od jego rasy czy wielkości.

Jak stworzyć psu warunki do snu?

Jak stworzyć psu warunki do snu?

Właściciele młodych psów wiedzą, że to, ile śpi 8-tygodniowy szczeniak, związane jest z jego potrzebami. Skoro zapotrzebowanie na sen jest tak wielkie, że zajmuje większość doby, musisz szczególnie zadbać o to, aby maluch miał miękkie, wygodne posłanie, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Ciekawym pomysłem jest legowisko z pianką pamięciową, która dopasowuje się do kształtu ciała psa.

Od Redakcji

Pierwsze legowisko szczeniaka powinno być dobrze dopasowane do jego aktualnej wielkości. Są małe szanse, że przetrwa okres dorastania pieska i wymiany jego ząbków. Nad docelowym legowiskiem warto zastanowić się dopiero, gdy psiak podrośnie.

Musisz pamiętać, żeby ustawić legowisko w cichym, spokojnym miejscu. Powinno być na tyle duże, by pupil mógł się wygodnie rozciągnąć, ale jednocześnie przytulne. Kiedy pies podrośnie, prawdopodobnie potrzebne będzie nowe, ponieważ szczeniaki dużo śpią, ale też niszczą i gryzą.

Szczeniak może przespać niemal cały dzień. Młody pies potrzebuje dużej ilości snu do regeneracji organizmu. Biorąc pod uwagę to, ile godzin śpi szczeniak, zadbaj o wygodne legowisko i o to, aby nikt go nie niepokoił w czasie drzemki. Ważne jest to szczególnie podczas fazy snu głębokiego. Obserwuj, jak długo śpi szczeniak, by jak najszybciej i jak najlepiej go poznać. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą! 

Archiwum: luty 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.