Zapamiętaj!

  • Jeśli pies zjadł szkło, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem i nie podawaj psu jedzenia ani picia przed wizytą.
  • Przeszukaj miejsce, w którym doszło do zdarzenia, aby upewnić się, czy nie ma więcej szkła, które pies mógłby zjeść.
  • Obserwuj psa pod kątem objawów takich jak krwawienie z pyska, trudności z jedzeniem, zmiany zachowania czy problemy z wypróżnianiem. W razie potrzeby zgłoś się ponownie do weterynarza.

Co robić, gdy pies zjadł szkło?

Pies zjadł szkło? Przede wszystkim nie panikuj. Ostra reakcja może dodatkowo przestraszyć twojego pupila. Pierwszym krokiem jest uspokojenie psa i próba ustalenia, ile szkła mógł zjeść. Następnie natychmiast skontaktuj się z weterynarzem i poinformuj go o sytuacji. 

Jeśli twój pies zjadł szkło, transport do weterynarza powinien być możliwie najostrożniejszy. Pamiętaj, aby na czas podróży nie podawać psu jedzenia ani picia, co mogłoby prowadzić do dalszego poruszania szkła w organizmie. Dobrze jest również umieścić psa w transporterze, aby uniknąć niekontrolowanych ruchów podczas jazdy.

Weterynarz najprawdopodobniej zdecyduje o wykonaniu badań – najczęściej to prześwietlenie rentgenowskie. Pozwoli to ocenić rozmiar i lokalizację szkła w organizmie psa. Następnie, w zależności od wyników, weterynarz podejmie decyzję o dalszym leczeniu.

Jak zapobiec zjedzeniu szkła przez psa?

Chociaż nie zawsze można zapobiec sytuacjom, w których pies zjadł szkło, to istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zminimalizować ryzyko. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie sprzątać wszelkie rozbite szkło i nie pozostawiać psa bez nadzoru w miejscach, gdzie mógłby mieć do niego dostęp.

Edukacja psa jest kluczowa w zapobieganiu sytuacjom, w których pies zjadł szkło. Nauczanie komendy „nie” lub „zostaw” jest niezwykle użyteczne i może uratować życie twojego pupila. Pamiętaj, że cierpliwość i konsekwencja są kluczem do skutecznego treningu psa.

Alternatywy dla niebezpiecznych zabawek

Czasem psy mogą połknąć szkło, gryząc na przykład ozdobne kulki. W takich przypadkach dobrze jest zainwestować w bezpieczne zabawki dla psa, które nie tylko zapewnią mu zabawę, ale także ochronią przed niebezpiecznymi elementami i materiałami.

Pies zjadł szkło – objawy

Jeśli zastanawiasz się, czy twój pies zjadł szkło, pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, są widoczne oznaki problemu. Krwawienie z pyska, niechęć do jedzenia, wyraźny ból podczas połykania – to wszystko to potencjalne sygnały, że twój pies ma kłopoty. Pamiętaj, jednak, że brak widocznych objawów nie oznacza, że nie ma problemu.

Zmiana zachowania może być kolejnym sygnałem, że twój pies zjadł szkło. Jeśli zauważysz, że pies jest niespokojny, apatyczny lub wyraźnie odczuwa ból (jęczy albo skowyczy), natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Kolejnym sygnałem, że pies mógł zjeść szkło, są problemy z wypróżnieniami. Krwawe stolce, trudności z wypróżnieniem lub zauważalne fragmenty szkła w kale mogą świadczyć o poważnym problemie. W takim przypadku bezzwłocznie zgłoś się do lekarza weterynarii.

Co zrobić po wizycie u weterynarza?

Gdy już twój pies zjadł szkło i został poddany leczeniu, najważniejsze jest odpowiednie postępowanie po wizycie u weterynarza. Pies będzie potrzebował spokoju, a także może wymagać specjalnej diety lub leków. Zawsze dokładnie przestrzegaj zaleceń lekarza.

Jak widzisz, w sytuacji, gdy pies zjadł szkło, najważniejsze jest zachowanie spokoju i szybka reakcja. Bez względu na to, jak małe są fragmenty szkła, które pies mógł połknąć, zawsze należy skonsultować się z weterynarzem. Właściwa edukacja psa, a także utrzymanie czystości i bezpieczeństwa w domu może zapobiec takim incydentom.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.