Zapamiętaj!

 • Jeśli pies zjadł balona, masz do czynienia z sytuacją niebezpieczną. Coś takiego może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
 • Główne objawy połknięcia balona przez psa to wymioty, brak apetytu, letarg, problemy z wypróżnieniem, wzdęcia i niepokój.
 • W przypadku podejrzenia, że pies zjadł kawałek balona, najlepiej od razu zgłosić się do weterynarza.
 • Leczenie czworonoga może obejmować zarówno metody zachowawcze, jak i operacyjne.

Pies może połknąć balona z wielu powodów

Pies to zwierzę ciekawe świata, często odkrywające go za pomocą swojego nosa i pyska. Balony wydają się być atrakcyjnym celem dla naszych psich przyjaciół. Może to być balon z urodzinowego prezentu, balon wodny podczas letniej zabawy w ogrodzie, a nawet małe fragmenty balona znalezione na spacerze. Pamiętaj, że pies nie zawsze dobrze rozróżnia, co jest jedzeniem, a co nie. Zdarza się, że pies zjadł balona, kierując się przede wszystkim instynktem, a nie rozumem.

Wielu właścicieli psów zauważyło, że ich pupile mają tendencję do podjadania różnych przedmiotów. Balony, z ich jaskrawymi kolorami i interesującymi kształtami, mogą być szczególnie atrakcyjne. Głośne pęknięcie balonu może przyciągać uwagę psa, a pozostałe fragmenty mogą stać się „łupem”. Wiele czworonogów boi się huku, a gryzienie i połykanie kawałków to odruch obronny. Dlatego podczas imprez czy letnich zabaw zadbaj o to, by balony były poza zasięgiem twojego pupila.

Co się może stać, jeśli pies zjadł balon?

Balon w żołądku psa to sytuacja, której należy unikać za wszelką cenę. W najlepszym przypadku pies może wydalić balon naturalnymi drogami, jeśli jest on wystarczająco mały i nie spowoduje blokady przewodu pokarmowego. Jednak takie sytuacje są rzadkie i nie powinno się liczyć na łut szczęścia.

Niebezpieczne sytuacje

Częściej balon (lub jego fragmenty) mogą utknąć w przewodzie pokarmowym psa, powodując poważne problemy. Materiał, z którego zazwyczaj wykonuje się balony, nie jest trawiony przez układ pokarmowy czworonoga. I dlatego może spowodować fizyczną blokadę. Taka obstrukcja może prowadzić do poważnych komplikacji – od zapalenia przewodu pokarmowego do perforacji żołądka lub jelit. Pies może mieć problem z jedzeniem i piciem, co może prowadzić do odwodnienia i innego rodzaju powikłań. W najgorszym przypadku taka sytuacja może nawet poważnie zagrażać życiu zwierzęcia.

Objawy, które mogą wskazywać, że pies zjadł balona

Symptomy problemów, które mogą wystąpić u psa po zjedzeniu balona, nie będą identyczne w każdym przypadku. Wiele zależy od wielkości połkniętego fragmentu, rodzaju materiału użytego do produkcji balonu, a także rozmiarów, wieku i stanu zdrowia psa. Do najczęściej spotykanych objawów należą:

 • wymioty lub próby wymiotów;
 • brak apetytu;
 • letarg lub brak energii;
 • biegunka lub problemy z wypróżnianiem;
 • wzdęcia;
 • niepokój lub wyraźny dyskomfort.

W sytuacji, kiedy pies zjadł balon, kluczowe jest monitorowanie stanu zdrowia pupila i reagowanie na pierwsze oznaki problemów. Jednak najlepiej nie czekać na wystąpienie poważnych kłopotów zdrowotnych, tylko od razu zabrać pupila do lekarza. Długie obserwowanie zwiększa ryzyko.

Kiedy wymagana jest natychmiastowa pomoc weterynarza?

Niestety specjaliści nie są dostępni w trybie 24/7. Jeśli podejrzewasz, że twój pies zjadł balona lub jego kawałki, zawsze trzeba skontaktować się z weterynarzem. Sytuacje, w których natychmiastowa pomoc jest konieczna, to przede wszystkim:

 • ciężkie wymioty;
 • brak apetytu przez więcej niż 24 godziny;
 • znaczne zmiany w zachowaniu psa;
 • brak wypróżnień przez dłuższy okres czasu.

W takich przypadkach opóźnienie wizyty u weterynarza może zagrażać życiu twojego pupila. Nawet jeśli wydaje się być w dobrej kondycji, powinieneś skonsultować sytuację z lekarzem weterynarii. Czasami objawy mogą się pojawić z opóźnieniem, a usunięcie balona na wczesnym etapie może zapobiec poważnym problemom zdrowotnym.

Leczenie psa, który zjadł balon

W przypadku, gdy pies zjadł balona, postępowanie weterynarza może obejmować zarówno leczenie zachowawcze, jak i operacyjne. Jeśli balon jest na tyle mały, że może bezpiecznie przejść przez układ pokarmowy, lekarz weterynarii może zalecić monitorowanie psa i czekanie na naturalne wydalenie balona. W takim przypadku czworonóg będzie wymagał specjalnej diety i regularnych kontroli.Jeśli balon spowodował blokadę, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Lekarz weterynarii dokona oceny stanu zdrowia psa i zdecyduje o najlepszej opcji leczenia. 

Pamiętaj, że szybka reakcja jest kluczowa – im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe są szanse na powodzenie. Pies, który raz zjadł balon, może zrobić to ponownie. Dlatego ważne jest, aby unikać pozostawiania balonów w zasięgu psa i nauczyć go, że nie są one przekąską.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Jan Warzecha

Czasami ze zwierzętami rozumie się zdecydowanie lepiej, niż z ludźmi. Jak dotąd w jego domach rodzinnych były 3 psy i 4 papużki faliste. Adoptowanie kolejnych zwierzaków to tylko kwestia czasu, środków oraz przestrzeni. W artykułach skupia się na zaleceniach kompetentnych fachowców. Osobiście nie wciela wszystkich porad jeden do jednego w życie.