Instalacja siatki na balkon dla kota wcale nie oznacza niszczenia elewacji. Założenie bezpiecznego zestawu ani nie jest kosztowne, ani nie wymaga większych umiejętności w zakresie montażu. Kilka podstawowych narzędzi wystarczy, żeby zrobić to dobrze, czyli tak, by kot nie był w stanie przedostać się na drugą stronę barierki. Na rynku dostępne są siatki wykonane z różnego rodzaju materiałów. Jedne okazują się bardziej, a drugie mniej trwałe. Warto przed zakupem sprawdzić, jaki masz wybór. Czytaj nasz krótki tekst!

Siatka na balkon dla kota – dlaczego jej potrzebujesz?

Koty to zwierzęta, które lubią ruch i dobrą zabawę. Również, szczególnie w ciepłe dni, na balkonie. Jeśli chcesz, by mogły spędzać tam aktywny czas bezpiecznie, powinieneś pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu balkonu dla kota. Najważniejszą sprawą jest zabudowanie przestrzeni między prętami barierki, a także nad nią. Koty świetnie się wspinają, dlatego wypadnięcie górą również jest realnym scenariuszem. Zwierzę łatwo może zapomnieć się w zabawie, podczas gonienia owadów czy łapania spadających liści. Siatka balkonowa staje się wówczas niezbędnym elementem wyposażenia.

Siatka na balkon dla kota – dostępne rozwiązania

Na rynku dostępnych jest dużo siatek dla kotów, które doskonale spełnią swoje oczekiwania. Co ważne, wiele z nich jest tak skonstruowanych, że nawet jeśli jeden ze sznurków pęknie lub zostanie przegryziony, nie powstanie na tyle duża dziura, że kot będzie mógł się przez nią przecisnąć. To ważna cecha, o której musisz pamiętać podczas zakupu siatki na balkon dla kota. Sam materiał, z którego wykonana została siatka ochronna dla kota, także może być bardziej i mniej trwały. Zdecydowanie nie powinieneś tego lekceważyć.

Instalacja siatki na balkonie – dwa niezawodne sposoby montażu

Siatka dla kota na balkon, by spełniała swoją funkcję, musi być dobrze zamocowana. Producenci przewidują dwa sposoby:

  •  inwazyjny;
  • nieinwazyjny.

Ten pierwszy oznacza oczywiście naruszenie elewacji. Wywiercenie kilku głębokich dziur nie zawsze jest możliwe. Nie zezwala na to na przykład regulamin administracji budynku, w którym mieszkasz. Właściciele domów nie muszą się tym martwić, ale nie zawsze są chętni na wywiercanie otworów w warstwie ociepleniowej. W tej sytuacji warto zainteresować się nieinwazyjną metodą montażu siatki na balkonie.

Montaż siatki z ingerencją w elewację

Montaż siatki na balkon dla kota z wykorzystaniem kołków i dybli wymaga wydajnej wiertarki z odpowiednimi wiertłami. 

  1. Najpierw musisz zmierzyć, w których miejscach elewacji powinieneś zrobić nawiercenia i ocenić, jak głębokie powinny być, żeby stabilnie trzymać zaczep.
  2. Wywiercaj otwory jeden po drugim i umieszczaj w nich kołki, a następnie dyble. 
  3. Naciągnij siatkę. Jeśli otwory znajdują się w odpowiednich miejscach, będzie ona odpowiednio napięta.

Siatka na balkon dla kota bez wiercenia

Kiedy wiercenie w elewacji nie wchodzi w grę, możesz zdecydować się na montaż nieinwazyjny. Zakłada on wykorzystanie haków chemicznych (opcjonalnie polipropylenowych), które musisz przytwierdzić klejem bądź silikonem. Odpowiednio dobranym, czyli odpornym na działanie wilgoci. Alternatywnie możesz wykorzystać drążki rozporowe. Wraz z zaciskami poręczowymi powinny – jeśli układ balkonu na to pozwala – pozwolić na prawidłowe montaż siatki na balkonie dla kota bez wiercenia.

Wynajmij firmę do montażu siatki

Jeśli nie czujesz się kompetentny w zakresie wykonywania instalacji samodzielnie, możesz skorzystać z pomocy fachowców. W wielu miastach działają firmy, które profesjonalnie zajmują się montażem siatki dla kota na balkon. Pracownik najpierw pojawi się u ciebie, żeby dokonać odpowiednich pomiarów. Następnie przedstawi kosztorys. Jeśli go zaakceptujesz, wszystkie czynności montażowe wykonają mający odpowiednie kwalifikacje pracownicy. Wygodne? Na pewno, ale jest to rozwiązanie najdroższe ze wszystkich dostępnych.

Czym się różni siatka balkonowa od woliery?

Ciekawą alternatywą dla siatki dla kotów na balkon może okazać się woliera. To odpowiednio zabezpieczony wybieg, który pozwala na poruszanie się kotu w wyznaczonych granicach. Szkielet najczęściej wykonywany jest z tworzywa sztucznego lub drewna. Powleczony natomiast odpowiednią siatką – bezpieczną i trwałą. 

Gotowe woliery o wybranym rozmiarze można znaleźć w profesjonalnych sklepach internetowych. Jeśli wybierzesz jedną z nich, nie będzie potrzebny montaż siatki dla kota na balkonie. Woliera sprawdza się również na podwórkach, zapewniając twojemu mruczkowi bezpieczeństwo.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie balkonu dla kota, możliwości jest naprawdę dużo. Postaw na taką, która spełnia twoje oczekiwania i wpisuje się w możliwości finansowe. Najważniejsze jednak, żebyś samej potrzeby instalacji odpowiedniego zabezpieczenia nie zlekceważył. Balkon, podobnie jak wszystkie okna uchylne w domu, powinien być odpowiednio chroniony.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.