W ostatnich kilkunastu latach wiedza właścicieli na temat żywienia psów bardzo się rozrosła. Coraz rzadziej sięgamy po najtańsze marketowe karmy i staramy się zapewnić naszym czworonożnym podopiecznym odpowiednią dietę. To wpływa pozytywnie nie tylko na samopoczucie zwierzaka, ale też pozwala mu na prawidłowy rozwój i uniknięcie zarówno nadwagi, jak i związanych z nią schorzeń. Sprawdź, jak powinno wyglądać żywienie psów!

Karma dopasowana do wieku psa

Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują innych propozycji składników odżywczych na różnych etapach życia. Młode zwierzęta, które cały czas rosną, wymagają karm przeznaczonych dla szczeniaków – to one zapewnią im odpowiednią porcję makro- i mikroskładników. 

Weterynarz
Dietetyk
Umów wizytę online
Zniżka 15% z kodem: ZWIERZAKI15
pupilmed

Z kolei zwierzęta starsze, mniej aktywne, powinny być żywione karmą dla seniorów. Takie posiłki oprócz potrzebnych składników zapewniają też mniejszą liczbę kalorii. To pozwala na utrzymanie zwierzaka w dobrej kondycji mimo zmniejszonej ruchliwości. Mają też substancje wspomagające trawienie czy spowalniające degenerację komórek.

Jak żywić najmłodsze szczeniaki?

Pies w pierwszych tygodniach życia powinien być żywiony mlekiem matki. Czasami jednak jest to niemożliwe. W takiej sytuacji konieczne będą produkty zastępujące takie mleko. Są do zakupienia w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych lub klinikach weterynaryjnych. 

Nie wprowadzaj pokarmów stałych wcześniej niż w 4. tygodniu życia psa. Nawet wtedy, dla pewności, rozpocznij od jedzenia w postaci półpłynnej. Po kolejnych 3-4 tygodniach takiego żywienia psów możesz zacząć stosować karmy junior. Jeśli nie masz pewności, czy to już odpowiednia pora, skonsultuj się z weterynarzem.

Co powinien jeść pies?

Zastanawiasz się, jakie jedzenie dawać psu? Z pewnością nie to z twojego talerza! Dotyczy to nie tylko resztek obiadu, ale też np. kiełbas czy wędlin. To mięso, do którego w procesie przetwórczym dodaje się wiele konserwantów i przypraw, w tym soli, jest dla psów szkodliwe. Każdy psiarz dobrze wie, że czworonożny podopieczny potrafi prosić jak nikt, ale nie uginaj się i nie dawaj psu swojego jedzenia.

Karma sucha czy mokra dla psa?

W przypadku żywienia psów wybór rodzaju karmy zależy przede wszystkim od preferencji twoich oraz twojego psa. W przypadku zdrowych zwierząt nie ma większej różnicy, jeśli twój pies będzie chętny zarówno na karmę suchą, jak i mokrą. Pamiętaj jednak, że oba typy karmy się różnią – mokra zawiera znacznie więcej wody, przez co jest mniej kaloryczna, z kolei sucha zmniejsza odkładanie się kamienia nazębnego i nie pozwala rozwijać się bakteriom. To szczególnie istotne w przypadku ras, które często cierpią na schorzenia jamy ustnej.

Większą uwagę na typ karmy zwróć w przypadku zwierząt starszych lub takich, które mają np. starte zęby. W ich przypadku karma mokra będzie wiązała się z większym komfortem spożywania.

Tych rzeczy nie dawaj psu pod żadnym pozorem!

Lista zakazanych psich produktów jest bardzo długa, dlatego powinieneś dbać o to, by jedzenie inne niż to w misce znajdowało się poza zasięgiem psich zębów. Przykładowe produkty, które mogą co najmniej zaszkodzić twojemu podopiecznemu to:

  • kawa;
  • czekolada;
  • kakao;
  • warzywa cebulowe w każdej postaci;
  • mleko;
  • kocia karma – ze względu na zupełnie inną podaż składników odżywczych, nieodpowiednią dla psów!;
  • awokado;
  • wszystkie kości po obróbce termicznej.

Jeśli mimo wszystko pies sam się „poczęstuje”, nie panikuj. Obserwuj psa i reakcję jego organizmu. Pod żadnym pozorem nie podawaj tych produktów stale i w dużej ilości, a najlepiej po prostu w ogóle odizoluj od nich psa.

Jakie karmy dla psa wybierać?

Idealnie, jeśli żywienie psów opiera się na podawaniu zwierzęciu produktów nieprzetworzonych. Istnieją dwa podejścia: 

  • dieta BARF – surowe mięso, podroby, warzywa i owoce;
  • Whole Prey – całe uśmiercone wcześniej zwierzęta, na przykład gryzonie, ale i różne gatunki ptaków; dieta ta jest popularniejsza w przypadku żywienia kotów niż psów. 

To jednak diety wymagające przede wszystkim czasu i wiedzy. Nie każdemu przypadnie też do gustu konieczność przygotowywania takich posiłków. Na szczęście gotowe karmy również mogą być pełnowartościowe.

Zwróć uwagę na skład

Przede wszystkim zwracaj uwagę na ilość mięsa w składzie produktu. Im go więcej, tym lepiej – wybieraj karmy z co najmniej 50% mięsa, najlepiej w formie suszonej. Im mniej w nich wypełniaczy, zwłaszcza zbóż – ryżu, kukurydzy czy pszenicy, tym lepiej. Pożądane dodatki to warzywa lub owoce, najczęściej marchewki, ziemniaki, dynie, jabłka. Dobre karmy zawierają też dodatkowe substancje, na przykład witaminy.

Mobile 336x280 1
Desktop 580x400 1
Desktop 970x250 1

Unikaj karm marketowych! Są pełne zbóż, mięsa złej jakości (MOM) i wypełniaczy oraz chemicznych poprawiaczy smaku czy aromatu. To tanie produkty, które na pewno nie nadają się dla dobrze żywionego psa!

Żywienie psów – to nie musi być trudne!

Jak widać, żywienie psów wcale nie jest skomplikowane, jeśli tylko będziesz stosować się do kilku podstawowych zasad. Nie karm psa resztkami swojego jedzenia. Wybieraj karmy o możliwie najwyższej zawartości mięsa i dopasowane do wieku oraz rozmiaru psa. To sprawi, że nie tylko dostarczysz mu niezbędnych makro- i mikroskładników, ale też utrzymasz go w zdrowiu przez długie lata!

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.