Psy są względnymi mięsożercami. Oznacza to, że w toku ewolucji przystosowały się do spożywania zarówno pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. W prawidłowym żywieniu psa główną zasadą jest to, by jedzenie, jakie dla niego wybieramy, było pełnoporcjowe. Oznacza to, że posiłki powinny być kompletne i zbilansowane – dopasowane do wielkości, wieku, aktywności i stanu fizjologicznego zwierzęcia pod względem kaloryczności i zawartości składników odżywczych. Dietetycy i lekarze weterynarii zalecają więc stosowanie pełnoporcjowych karm gotowych, które są dostosowane do potrzeb różnych czworonogów.

Żywienie psa od pierwszych dni – jak karmić szczenię?

Żywienie szczeniąt różni się od żywienia psów dorosłych przede wszystkim dlatego, że ich organizmy wciąż się rozwijają i w związku z tym wykazują inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W pierwszych tygodniach życia szczenięta żywią się wyłącznie mlekiem matki. Niewielkie ilości pokarmów stałych można podawać im już około 3.–4. tygodnia życia i regularnie zwiększać porcje aż do całkowitego odsadzenia od mleka matki, które następuje około 6.–8. tygodnia.

Ważne, aby żywienie młodego psa było dostosowane do jego potrzeb. Karma powinna być kompletna i zbilansowana, a także atrakcyjna i łatwa do pobrania. Warunki te spełnia gotowa karma typu „junior”. Kilkutygodniowe szczenię nie ma jeszcze dobrze wykształconych zębów, dlatego należy zacząć od podawania mu mokrej karmy. Dobrą praktyką jest również żywienie psa suchymi granulkami namoczonymi w wodzie lub preparacie mlekozastępczym.

Pojemność żołądka szczenięcia jest niewielka, więc serwowane porcje muszą być odpowiednio małe, a posiłki stosunkowo częste. Po całkowitym odsadzeniu od matki zaleca się podawanie młodemu czworonogowi małych porcji pokarmu 4–5, a potem 3-4 razy dziennie. Taki sposób żywienia psa można stosować do około 6. miesiąca życia. Później należy podawać mu 2 lub 3 posiłki dziennie.

Żywienie psów dorosłych – jak przestawić czworonoga na karmę „adult”?

Gdy nasz podopieczny osiągnie dojrzałość fizyczną, możemy zacząć mu podawać karmę dla dorosłych czworonogów. Ważne, aby żywienie psa opierało się na posiłkach pełnoporcjowych, zawierających wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Najlepszym wyborem jest gotowy pokarm typu „adult”, dobrany zgodnie z wielkością zwierzęcia, np. Pedigree® dla psów ras małych, średnich lub dużych.

Gramatura i kaloryczność posiłków powinna być obliczana indywidualnie dla konkretnego osobnika. Podpowiedzią są tabele znajdujące się na etykietach karm gotowych. Znajdziemy w nich najważniejsze wskazówki dotyczące wielkości porcji zalecanej dla czworonoga o konkretnej masie ciała. W kwestii żywienia psa warto skorzystać z porady lekarza weterynarii lub zoodietetyka.

Podstawą diety psa dorosłego może być zarówno sucha, jak i mokra karma pełnoporcjowa. Specjaliści zalecają stosowanie diety mieszanej w proporcji 1:1 pod względem masy pokarmu.

Dieta psa seniora – jak dbać o dietę starszego czworonoga?

O psim seniorze mówimy wówczas, gdy podopieczny osiągnął wiek odpowiadający 75% przewidywanej dla niego długości życia.

Jak karmić psa, który ma już swoje lata? W starszym wieku szczególnie ważna jest odpowiednio dostosowana kaloryczność posiłków. Seniorzy mają spowolniony metabolizm i najczęściej są znacznie mniej ruchliwi niż za młodu. Zwiększa to ryzyko nadwagi i otyłości, dlatego warto zadbać o prawidłowe określenie zapotrzebowania energetycznego czworonoga.

Psy w podeszłym wieku mogą mieć też pewne trudności związane z jedzeniem, takie jak brak apetytu spowodowany osłabieniem węchu czy problemy stomatologiczne. W takich sytuacjach trzeba więc zadbać, aby podawana zwierzęciu karma miała odpowiednią konsystencję i była dla niego smakowita. Często dobrym rozwiązaniem jest żywienie psa karmą mokrą lub spulchnioną wodą karmą suchą.

Archiwum: kwiecień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)