Każdy opiekun kota domowego zdaje sobie sprawę, że kuweta i jej zawartość są nieodłącznym elementem współistnienia z tymi zwierzętami. Niechęć do korzystania z kuwety może mieć wiele źródeł. Jedną z nich jest niewłaściwie dobrany żwirek dla kotów. Tej banalnej z pozoru decyzji nie warto więc podejmować pochopnie. Idealny produkt powinien być jednocześnie komfortowy i bezpieczny dla kota oraz wygodny do sprzątania dla opiekuna. 

Żwirek dla kota – stosunkowo nowy wynalazek

Zakopywanie odchodów to zachowanie, które nasze domowe mruczki odziedziczyły po swoich dzikich kuzynach. Chociaż powszechnie utożsamiane z higieną, a nawet wstydem, pierwotnie miało na celu zamaskowanie przez danego osobnika swojego zapachu. 

żwirek dla kota stosunkowo nowy wynalazek

Proces udomowienia kota sprawił, że zaczął on coraz częściej przebywać w ludzkich siedzibach. Przez setki lat w kwestiach kociej toalety ludzie mogli działać wyłącznie na dwóch polach: wypuszczać zwierzaki „za potrzebą” albo stosować prowizoryczne skrzynki z popiołem lub piaskiem. 

Rewolucja przyszła dopiero w latach czterdziestych XX wieku. Wówczas młody przedsiębiorca, Edward Lowe, opracował prototyp żwirku bentonitowego, który był połączeniem zwykłego piasku z chłonną glinką. Produkt przyniósł Edowi prawdziwą fortunę i na zawsze zrewolucjonizował życie wszystkich opiekunów kotów. 

Jakie żwirki dla kota mamy do wyboru?

Obecnie na rynku znajduje się tak wiele rodzajów żwirku, że początkujący opiekun może czuć się naprawdę zagubiony. Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z tego, że idealny żwirek powinien być kompromisem pomiędzy preferencjami twojego kota a twoim własnym poczuciem komfortu i estetyki. 

Istnieje wiele kotów, które z powodzeniem załatwiają się niemal do każdego żwirku. Część z nich jednak będzie korzystała wyłącznie z konkretnego rodzaju, zapachu, a nawet marki. Właśnie dlatego wybór często dokonywany jest metodą prób i błędów. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę najpopularniejszych żwirków dostępnych w sklepach. 

Żwirek drewniany

Drewniany żwirek dla kota to wersja dla osób, które cenią sobie aspekty ekologiczne. Jest to bowiem naturalne podłoże, które może być z powodzeniem wrzucane (w niewielkich ilościach) do toalety bez konieczności późniejszego wzywania hydraulika. Ten rodzaj żwirku występuje w wersjach zbrylających lub niezbrylających. 

żwirek dla kota drewniany

Miłośnicy żwirków drewnianych cenią je przede wszystkim za naturalność. Są to bowiem produkty przyjazne dla środowiska i biodegradowalne. Wiele kotów z łatwością akceptuje ten żwirek, a naturalny zapach drewna jest dla nich komfortowy. Co więcej, dla niektórych osobników nawet przyciągający. Żwirek drewniany dobrze chłonie zapachy. Wersja zbrylająca nie jest jednak polecana małym kotkom, które mają tendencję do konsumowania żwirku. W dużych ilościach może bowiem zapychać układ pokarmowy. 

Żwirek silikonowy

Żwirek silikonowy – a w zasadzie silikatowy, jest bardzo popularnym wyborem. Ceniony jest przede wszystkim przez estetów, ponieważ w kuwecie prezentuje się bardzo elegancko. Niestety, wśród miłośników kotów uchodzi za produkt dosyć kontrowersyjny. Zaletami takiego rozwiązania niewątpliwie są bardzo dobra absorpcja moczu oraz skuteczne wiązanie zapachów. Dodatkowo ten rodzaj żwirku jest wyjątkowo wydajny. Niestety, nie zbryla się, dlatego koty często roznoszą go po domu. 

Przeciwnicy żwirków silikonowych zwracają uwagę na to, że są to granulki wykonywane z krzemianu sodu, czyli alkalicznego związku chemicznego stosowanego w produkcji środków myjących. Po spożyciu mogą być dla kotów śmiertelnie trujące. Trzeba więc być bardzo ostrożnym podczas pierwszych prób i uważnie obserwować zachowanie kociaka. 

Żwirek bentonitowy

żwirek dla kota bentonitowy

Żwirek bentonitowy w swojej strukturze najbardziej przypomina piasek dla kota. Zbryla się i jest bardzo drobny, dlatego łatwo go sprzątać nawet przy pomocy łopatki o drobnych oczkach. Dodatkowo dobrze chłonie zapachy i często miewa właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. Występuje w różnych wariantach zapachowych.

Niestety, bentonitowe żwirki mają skłonności do pylenia. Lekkie granulki mogą przyczepiać się do sierści i opadać z niej w różnych miejscach domu. Jest raczej niechętnie jedzony przez koty, w przypadku maluchów należy jednak bardzo uważać, ponieważ skonsumowany może zapchać jelita. 

Żwirek kukurydziany 

żwirek dla kota kukurydziany

Ciekawą alternatywą jest coraz popularniejszy na rynku żwirek kukurydziany. Podobnie jak w przypadku drewnianego jest biodegradowalny i przyjazny dla środowiska. Zbryla się, jest wydajny, i bardzo dobrze maskuje zapach moczu. Właśnie dlatego często bywa polecany do domów gdzie mieszka kilka kotów. Jego granulki są drobne, ale stosunkowo ciężkie, dlatego raczej nie przyklejają się do sierści. 

Jaki żwirek dla kota wybrać? 

Jak widać wybór jest naprawdę szeroki. Jakimi kryteriami kierować się więc podczas wyboru? Na pierwszym miejscu powinny stać potrzeby zwierzaka. Akceptacja żwirku jest ważnym elementem adaptacji w nowym domu. Duża część kotów nie jest w tej kwestii bardzo mocno wybredna, jednak wystarczy trafić na bardziej wyrafinowanego osobnika i możemy mieć duże problemy.  

Przede wszystkim żwirek powinien być delikatny dla kocich łapek. Jest to szczególnie istotne w przypadku kociaków, których poduszeczki są miękkie i podatne na otarcia. Wystarczy, że kotek zacznie kojarzyć kuwetę z bólem łapek, i otrzymujesz niemal gotowy problem z wypróżnianiem się w inne miejsca (najchętniej miękkie i przyjemne, takie jak twoja pościel). Wybierz żwirek niepylący, stosunkowo drobny i zbrylający się. Będzie wówczas wygodny w usuwaniu z kuwety, a jednocześnie przyjemny dla kota.

Chociaż producenci kuszą rozmaitymi wariantami zapachowymi, na początek wybierz żwirek bezzapachowy. Być może dla ciebie zapach dziecięcego pudru jest kuszący, kot jednak ma pełne prawo uznać inaczej. Warto sięgnąć po wysokogatunkowy żwirek bentonitowy o bardzo drobnej strukturze lub naturalny żwirek drewniany o drobniejszych granulkach. 

Żwirek dla kota – czy istnieje uniwersalne rozwiązanie? 

Przygotuj się na to, że wybór odpowiedniego żwirku może być żmudnym procesem opartym na metodzie prób i błędów. Nie ma idealnego rozwiązania, które będzie pasowało każdemu kotu i wszystkim opiekunom. 

żwirek dla kota uniwersalne rozwiązanie

Współczesny behawioryzm zakłada, że  każdy kot powinien posiadać przynajmniej dwie kuwety (w myśl wzoru: liczba kotów w domu + 1). Dobrym rozwiązaniem może więc być umieszczenie dwóch różnych rodzajów żwirku w dwóch kuwetach i obserwacja, z której kot chętniej korzysta. 

Na koniec warto wspomnieć, że bardzo istotnym użytkownikiem żwirku jesteś także ty. Codzienne sprzątanie nie powinno być drogą przez mękę, dlatego obserwuj, który rodzaj żwirku sprawdza się przy tym najlepiej. Czasami do sensownych wniosków opiekun dochodzi dopiero po kilku miesiącach. Warto nastawić się na to, że bardziej od kwestii wizualnych liczy się komfort czworonoga oraz wygoda jego opiekuna.

Bibliografia:
1) „Kocie Mojo (…)” Jackson Galaxy, Sine Qua Non, Kraków 2019

Archiwum: styczeń 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.