Warunki panujące w dżungli stawiają różne wyzwania przed zamieszkującymi ją stworzeniami. Jednocześnie zwierzęta w dżungli mają zapewnioną przestrzeń do życia bez ludzi, której tak brakuje we współczesnym świecie. Gęste formacje roślinne kryją w swoich wnętrzach bogaty świat roślin i zwierząt, nie do końca zbadany do dziś. Dżungla zazwyczaj znana jest jedynie z książek i filmów. Sprawdź dlaczego.

Dżungla – charakterystyka środowiska

Obecnie dżunglą nazywa się wszystkie wilgotne lasy równikowe. Trzeba przyznać, że są one bardzo charakterystycznym ekosystemem. Od innych różnią się przede wszystkim olbrzymią bioróżnorodnością. Dotyczy ona zarówno roślinności, jak i zwierząt w dżungli. Szacuje się, że połowa gatunków zwierząt z całego świata mieszka właśnie w dżunglach.

zwierzęta w dżungli małpy infografika

Oczywiście lasy tropikalne w Afryce będą się nieco różnić od tych w Ameryce czy w Azji, ale bez względu na kontynent wszystkie mają cechy wspólne. Charakteryzują się wysoką temperaturą, dużą wilgotnością i wysokimi drzewami z licznymi pnączami i epifitami.

Co ułatwia życie zwierzętom w dżungli?

Osiągające nawet 30 m wysokości lasy tworzą gęste warstwy. Zwierzęta w dżungli, które potrafią się dobrze wspinać, można spotkać właściwie wszędzie. Często wcale nie mają sprawnych kończyn do wspinaczki. Gośćmi w koronach drzew są na przykład węże!

zwierzęta w dżungli węże infografika

Mieszkając w dżungli, nie można nie lubić wody. Wilgotność jest stale na wysokim poziomie, a opady są bardzo obfite. Nawet duże koty, jak jaguary, lamparty i tygrysy, są świetnymi pływakami. To niezbędne dla mieszkańców przemieszczających się po ziemi, bo regularnie dochodzi do tworzenia się olbrzymich rozlewisk.

Zwierzęta w dżungli – przystosowanie do warunków życia

Istnieje kilka przystosowań zauważanych u zwierząt w dżungli:

  • krótka sierść – z uwagi na stałe wysokie temperatury;
  • twarde dzioby u ptaków – ponieważ szybko rosnące owoce mają często grube łupiny;
  • sierść i skóra w maskujące prążki – zagęszczenie zwierząt w dżungli jest ogromne, więc większość korzysta z kamuflażu;
  • jaskrawe krzykliwe kolory ostrzegające przed trucizną – niektóre gatunki, zamiast się chować, przyjęły taktykę demonstracyjnego informowania o swojej jadowitości.
zwierzęta w dżungli ptaki infografika

Przegląd zwierząt w dżungli

Trudno wymienić wszystkie zwierzęta występujące w dżungli. W celu zobrazowania niesamowitej różnorodności środowiska przedstawiamy kilka głównych grup:

  • małpy – nie tylko goryle, ale także szympansy, orangutany, lemury, pawiany, mandryle i wiele innych;
  • dzikie koty – np. tygrysy, jaguary, lamparty i kuguary;
  • węże – takie jak olbrzymie anakondy, boa i pytony, czy wyjątkowo jadowite mamby;
  • ptaki – od najsilniejszych na świecie drapieżnych ptaków, takich jak harpie, po kolorowe znane z filmów ary i tukany;
  • owady – samych mrówek żywiących się liśćmi jest przynajmniej 47 odmian.
zwierzęta w dżungli owady infografika

Czy każdy powinien zobaczyć dżunglę?

O wyprawie do wilgotnego lasu równikowego marzy wielu ludzi. Dzikie tereny i znajdująca się na nich olbrzymia liczba zwierząt wydają się kuszącym celem wycieczek. Nie można jednak zapominać o podstawowych cechach każdej dżungli – warunkach tam panujących. Co oznaczają dla człowieka? Z jednej strony niesamowity świat roślin i zwierząt, z drugiej miejsce, w którym na każdym kroku czyha zagrożenie. Gęste zbite poszycie leśne skutkuje wielką trudnością w poruszaniu się. Próżno szukać tam ścieżek. Roślinność rośnie zbyt szybko, a tereny są regularnie zalewane z powodu nieustannych deszczy. Ponadto do najniższych części dżungli zazwyczaj nie dociera słońce.

zwierzęta w dżungli dzikie koty infografika

Zwierzęta w dżungli są dla ludzi często niebezpieczne, a wypatrzyć je ciężko. Potrafią to jedynie mieszkańcy tamtych rejonów. Do tego dochodzi brak możliwości rozpalenia ognia, przechowywania żywności, bakterie w każdej wodzie i niewiarygodne ilości komarów. Trudno przetrwać w takich warunkach nawet parę dni.

Archiwum: luty 2023
Photo of author

Lidia Wikiera

Wieloletnia wolontariuszka w schronisku, zoopsycholożka. Zajmuje się szkoleniem psów i stale poszerza swoją wiedzę, obecnie intensywnie trenuje nosework i tropienie. Przez lata prowadziła dom tymczasowy dla psów. Prywatnie opiekunka dwóch psów.