Afryka to drugi co do wielkości kontynent na świecie. Ma wyjątkowe położenie geograficzne, dzięki czemu znajdują się na nim zupełnie różne, a jednocześnie wyjątkowe środowiska naturalne. Związana z tym jest obecność unikalnych zwierząt w Afryce. Sprawdź, które z nich znasz!

Zwierzęta w Afryce – wyjątkowa fauna

O odwiedzeniu kontynentu afrykańskiego marzy wielu podróżników. Celem zwykle są trawiaste afrykańskie sawanny. Tymczasem wybrać się możesz również do wilgotnego lasu równikowego oraz na Saharę – największą pustynię na świecie.

Zróżnicowane tereny to także olbrzymia różnorodność gatunkowa zwierząt w Afryce. Co więcej, wielu zwierząt, które żyją w Afryce, nie spotkasz nigdzie indziej. Przykładem jest uważany za króla zwierząt lew oraz królowa zwierząt żyrafa. Na żadnym innym kontynencie nie znajdziesz też naturalnie występującej zebry, słonia afrykańskiego, szympansa ani strusia.

Najgroźniejsze zwierzęta w Afryce

Za najgroźniejsze zwierzęta Afryki uznano bawoła afrykańskiego, lwa, lamparta, słonia i nosorożca czarnego. Tworząc ten ranking, wzięto pod uwagę determinację i wolę walki w sytuacji, gdy zwierzęta są oddzielane od młodych lub zranione. Wymienione gatunki potrafią być wyjątkowo agresywne.

Najgroźniejsze zwierzęta

Jest jednak jeszcze jeden mieszkaniec Afryki, który co prawda jest roślinożercą, ale odpowiada za najwięcej śmiertelnych ataków na ludzi. Najniebezpieczniejszy jest hipopotam! To ssak półwodny z wielką paszczą i kłami. Większość czasu spędza w wodzie, ale żywi się roślinami rosnącymi na lądzie. Lepiej na niego uważać!

Pasiasta zebra

Zebry z wyglądu przypominają nieco domowe konie. Jednak bardzo trudno je oswoić. Nawet osobniki w zoo są zazwyczaj bardzo płochliwe. Te zwierzęta w Afryce tworzą często ogromne stada, co jest ich sposobem na ochronę przez drapieżnikami. Z tego powodu często łączą się w grupy razem z innymi roślinożercami  – antylopami gnu. Zebry przemieszczają się po sawannie w poszukiwaniu pokarmu i wody.

Pasiasta zebra

Dzięki niepowtarzalnemu wzorowi pasków nie ma dwóch identycznych zebr. Niektórzy twierdzą, że umaszczenie pomaga w kamuflażu przed lwami, inni, że utrudnia gryzącym muchom namierzenie ofiary.

Struś afrykański

To największy ptak na świecie. Jest długowiecznym nielotem. Potrafi biegać z prędkością 70 kilometrów na godzinę i dożyć 75 lat! Strusie mają oczy o największej średnicy ze wszystkich zwierząt lądowych i doskonały wzrok. Widzą z odległości nawet pięciu kilometrów! Wysiadywaniem jaj i odchowywaniem piskląt zajmuje się samiec.

Struś afrykański

Pogląd o chowaniu głowy w piasek ze strachu nie jest prawdziwy, ale wziął się najprawdopodobniej z niskiego pochylania głowy w sytuacji zaniepokojenia.

Wielki jak słoń

To potężny ssak z charakterystycznymi dużymi uszami i trąbą. Wysokość w kłębie słonia może dochodzić nawet do 4 metrów, a waga osiągać 8 ton! Mimo wielkości przemieszczają się po afrykańskich równinach cicho i szybko, jakby chodziły na palcach. Zaniepokojone potrafią być niebezpieczne.

Wielki jak słoń

Kiedyś te roślinożerne olbrzymy zamieszkiwały całą Afrykę. Niestety dla kości słoniowej z ciosów zostały prawie całkowicie wytępione. Uruchomiona intensywna ochrona prawna poprawiła sytuację słoni, ale nadal widnieją na liście zagrożonych zwierząt w Afryce.

Najwyższe zwierzęta w Afryce – żyrafy

Żyrafy są symbolem afrykańskich terenów. Są najwyższymi ssakami na ziemi z bardzo długimi szyjami, które mają tyle samo kręgów co ludzkie. Kości są po prostu wydłużone. Żyrafy większość czasu spędzają na jedzeniu, ponieważ zjadają ponad 40 kilogramów liści dziennie! Cętkowany wzór jest unikalny dla każdego osobnika.

Wysoka jak żyrafa

Te duże zwierzęta mają bardzo dobry wzrok, słuch i węch. Wzrost ułatwia im obserwację drapieżników. Najmniej bezpieczne są przy wodopojach, gdyż ich długa szyja jest za krótka, by mogły się pochylić do wody. Muszą rozstawić nogi, co ogranicza możliwość sprawnej ucieczki.

Goryli odcisk palca

Goryle to jedne ze zwierząt w Afryce żyjące w dżungli. Ich dieta jest głównie roślinna. Te olbrzymie małpy żyją w złożonych grupach społecznych. Potrafią używać narzędzi. Okazują złożone emocje, nawet takie jak współczucie i żal. Co ciekawe, okazują je również względem ludzi. Te największe żyjące naczelne posiadają indywidualny odcisk palca jak ludzie.

Goryli odcisk palca

Grupie przewodzi jeden dorosły samiec. Gdy inne młode samce osiągną dojrzałość płciową, odchodzą z grupy. Goryle większość czasu spędzają na ziemi. Z reguły nie zachowują się agresywnie, choć biorąc pod uwagę ich wielkość i siłę, mogą z łatwością być niebezpieczne dla człowieka.

Szympans – najbliższy krewny człowieka

Szympansy to zwierzęta w Afryce widywane w przeróżnych środowiskach. Spotkać je można w dżunglach, na sawannach, na bagnach i w górskich lasach. Pod względem genetycznym jesteśmy w ponad 98% tacy sami jak szympansy.  To zwierzęta wysoko uspołecznione. Bez problemu posługują się narzędziami i współpracują ze sobą podczas polowań, odchowu młodych i w codziennych czynnościach.

Szympans – najbliższy krewny człowieka

Żyją w grupach złożonych z samców i samic. Przywódcą stada zostaje samiec, który wygrał liczne bitwy.

Najszybsze zwierzęta w Afryce – gepard

Gepard to smukły dziki kot prowadzący dzienny tryb życia. Polując nie używa efektu zaskoczenia, jak większość kuzynów. Kieruje się wzrokiem i osiąga ogromne prędkości, nawet ponad 100 kilometrów na godzinę. Przy tym jest bardzo zwrotny. Ten cętkowany biegacz nie jest jednak długodystansowcem. Jeśli nie dogoni ofiary w ciągu około 20 sekund, rezygnuje z pościgu.

Szybki jak gepard

Gepardy prowadzą samotniczy tryb życia. Z reguły są łagodne i bardzo łatwo dają się oswoić, przez co są wykorzystywane do trzymania jako egzotyczni pupile. Przez kłusownictwo gepard saharyjski może wyginąć. Jest uznany za gatunek krytycznie zagrożony.

Afryka to bogactwo niepowtarzalnej fauny i flory. To świat nie tylko króla lwa i potężnych słoni. Popularne wśród majętnych turystów polowania oraz nielegalne kłusownictwo doprowadziły wiele zwierząt w Afryce na skraj wymarcia. Pierwotne obszary, do których nie dotarł jeszcze człowiek, są wielką nadzieją dla wielu populacji.

Mnóstwo organizacji prozwierzęcych podejmuje czynności ochronne w stosunku do zagrożonych gatunków, taki jak na przykład: gepard saharyjski, osioł afrykański, nosorożec czarny, zając, zebra pręgowana, hipopotam. Warto zainteresować się ich działaniami i wesprzeć zwierzęta w Afryce w ich walce o przetrwanie.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Lidia Wikiera

Wieloletnia wolontariuszka w schronisku, zoopsycholożka. Zajmuje się szkoleniem psów i stale poszerza swoją wiedzę, obecnie intensywnie trenuje nosework i tropienie. Przez lata prowadziła dom tymczasowy dla psów. Prywatnie opiekunka dwóch psów.