Zwierzę dla dziecka to pojęcie, które u wielu miłośników braci mniejszych budzi dreszcz na plecach. Kojarzy się bowiem z nieprzemyślanymi decyzjami, nieudanymi prezentami czy w końcu znudzeniem malucha, a ostatecznie cierpiącym i porzuconym zwierzęciem. Warto jednak pamiętać, że opieka nad zwierzakiem rozwija w dziecku empatię i wrażliwość. Uczy odpowiedzialności i radzenia sobie z wieloma emocjami. Jednocześnie, opiekunem zwierzęcia jest zawsze osoba dorosła. 

Zwierzęta domowe dla dziecka – o czym musisz pamiętać 

zwierzę dla dziecka - o czym pamiętać

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jakie zwierzątko do domu wybrać dla swojego dziecka, musisz przyswoić jedną, bardzo ważną prawdę – to ty odpowiadasz za nowego lokatora. Przygotowując się na nowe zwierzę w domu, należy się nastawić na to, że będzie ono towarzyszem całej rodziny. Jako że wszystcy domownicy będą ostatecznie opiekować się psem lub kotem, królikiem, czy innym pupilem, upewnij się, że nikogo w domu nie uczula jego sierść.

Dziecko nie może być głównym opiekunem

Dzieci bardzo często marzą o własnym króliczku, psie, kocie, czy chomiku. Ich zapał bywa słomiany i pomimo wcześniejszych zapewnień to rodzic wychodzi na spacery z psem i sprząta akwarium gryzonia. Taka sytuacja praktycznie jest normą. To jednak nie ona powinna powstrzymywać cię przed zakupem lub adopcją zwierzęcia dla dziecka. 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że maluch, nawet najbardziej zaangażowany, nie ma możliwości zapewnienia mu prawidłowej opieki. Prawidłowe żywienie, często kosztowna opieka weterynaryjna, profilaktyka, kastracja, czy szybka reakcja w razie choroby – to wszystko są kwestie, którym mały człowiek nie podoła. 

Piesek dla całej rodziny

Jeżeli więc zdecydujesz się wybrać zwierzę dla dziecka, zrób to z pełną świadomością, że tak naprawdę przyjmujesz je do swojego życia i bierzesz za nie odpowiedzialność. Social media i fora pełne są postów zrozpaczonych dzieci, których pupile cierpią, a rodzice odmawiają im wizyty u weterynarza, argumentując to tym, że zwierzę „nie jest ich”. Takie podejście nie tylko przyczynia się do cierpienia żywej istoty, ale także zostawia w psychice dziecka poważną traumę. Jeśli prawdziwie chceny wychowywać nasze dziecko w prakonaniu, że zwierzę o nie zabawka, musimy sami dawać temu przykład.

Jeżeli więc nie chcesz lub nie masz możliwości zaopiekować się zwierzęciem, wytłumacz maluchowi, że to po prostu nie jest dobry moment. Nie dziel zwierząt na lepsze i gorsze, łatwiejsze i trudniejsze. Zaniedbany mały chomik cierpi tak samo, jak pies czy kot

Zwierzątko dla dziecka – wstęp do nauki odpowiedzialności

zwierzę dla dziecka - wstęp

Jeżeli razem z dzieckiem uznaliście, że jesteście gotowi na przygarnięcie nowego członka rodziny, można zacząć planować jego przyjęcie. 

Skąd wziąć zwierzę dla dziecka?

Przede wszystkim zastanówcie się nad źródłem, z którego pupil ma pochodzić. Już na wstępie warto wyeliminować sklepy zoologiczne i pseudohodowle. Jeżeli zwierzak dla dziecka ma być rasowy, dowiedzcie się wspólnie, w jakich związkach warto szukać hodowli. Jeśli zaś rozważacie adopcję, sprawdźcie lokalne fundacje czy schroniska. 

Przygotowanie domu na zwierzę dla dziecka

Przygotowywanie domu na przyjęcie nowego lokatora może być doskonałym treningiem odpowiedzialności. Pozwól maluchowi uczestniczyć w przygotowywaniu klatki dla gryzonia czy terrarium dla gada. Pojedźcie razem na zakupy, żeby skompletować wyprawkę dla psa czy kota

Przed przygarnięciem zwierzaka dobrym pomysłem będzie rozeznanie się w tym, jakie są jego gatunkowe potrzeby. Nie wykluczaj dziecka z uczestnictwa w tych ważnych lekcjach. W ten sposób przygotujesz młodszych członków rodziny do myślenia o zwierzętach jako o różnorodnych i naprawdę fascynujących istotach. 

Jakie zwierzątko zwierzątko dla dziecka wybrać? 

zwierzę dla dziecka - jakie wybrać

Wybór pierwszego zwierzęcia niemal zawsze ciąży na rodzicu. Oczywiście, dziecko ma prawo do swoich własnych preferencji, które powinno się wziąć pod uwagę. Ostatecznie to jednak zawsze rodzic decyduje, na jakiego zwierzaka dla dziecka ma w domu warunki. 

Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę najpopularniejszych zwierząt domowych. Informacje o ich potrzebach gatunkowych pozwolą ci zdecydować, które najlepiej odnajdzie się w waszym domu. 

Zwierzę dla dziecka – kot

Dorastanie z kotem będzie miało pozytywny wpływ na rozwój psychofizyczny dziecka. Wbrew powszechnym opiniom, koty nie są samotnikami. Potrzebują uczestniczyć w życiu rodzinnym, chociaż z reguły robią to na własnych warunkach. 

Domowe mruczki traktowane z szacunkiem i odpowiednią delikatnością będą chętnie spędzały czas z dzieckiem. Pamiętaj jednak, że koty z natury lepiej czują się w spokojnym i przewidywalnym środowisku. Bardzo małe dzieci, które mają tendencję do głośnych i gwałtownych zachowań, mogą nie zostać zaakceptowane przez większość kotów i szybko staną się dla nich źródłem stresu. 

Kot będzie więc dobrym zwierzęciem dla dziecka nieco starszego. Jeżeli zastanawiasz się nad rasowym zwierzakiem, wybierz jedną z ras orientalnych lub innych, które słyną z otwartości i chęci do zabawy. W przypadku adopciaków, szczególnie tych starszych i po przejściach, potrzeba kontaktu z człowiekiem może być niższa. Taką sytuację trzeba zaakceptować i do niczego takiego zwierzątka domowego nie przymuszać. 

Przed adopcją takiego czwonoroga pamiętaj, że alergie na sierść tych czworonogów są bardzo powszechne, zanim się na nie zdecydujemy, upewnijmy się więc, że nasz maluch nie należy do osób uczulonych.

Zwierzątko domowe – pies

Nie od dzisiaj wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wiele z tych zwierząt świetnie dogaduje się także z dziećmi. Zanim jednak wybierzesz psiaka dla swojego malucha, dobrze przemyśl jego rasę. Wbrew pozorom ta kwestia ma bardzo duże znaczenie. Niektóre rasy, szczególnie te wyhodowane do stróżowania czy polowań, nie będą zainteresowane zabawami z dzieckiem czy nawet spędzaniem z nim czasu. 

Koniecznie wybierz rasę aktywną, przeznaczoną do towarzystwa i cierpliwą. W tej roli dobrze sprawdzają się na przykład retrievery czy nowofundlandy. Trzeba jednak pamiętać, że poza zabawami z dzieckiem, pies będzie potrzebował także innych aktywności, które musisz mu zapewnić. Rozsądnie wybieraj szczeniaka z miotu. Nie kieruj się wyglądem, a opinią hodowcy, który obserwuje szczeniaki i wie, które z nich będą najbardziej pasowały do twojego stylu życia. 

A co, jeżeli planujecie adopcję? W tym wypadku rolę hodowcy przejmuje opiekun z domu tymczasowego lub schroniska. Krzywda zwierząt często łamie nam serca. Chcemy dać dom najbardziej potrzebującym psom. Nie każdy zwierzak dla dziecka będzie dobrym wyborem i towarzyszem, szczególnie na początku. Wybieraj odpowiedzialnie i bądź gotowy na pracę z psem. To najlepszy sposób na uniknięcie bardzo przykrych sytuacji, jakimi są zwroty z adopcji. 

Pierwsze zwierzę w domu – świnka morska

Świnka morska, a raczej kawia domowa, to popularny gryzoń, który może być bardzo miłym towarzystwem dla dziecka. Świnki muszą być trzymane w parach, ponieważ są zwierzętami silnie stadnymi. Obserwowanie ich zachowań i interakcji będzie dla dziecka bodźcem do rozwoju. 

Trzeba jednak pamiętać, że świnki są bardzo delikatne i łatwo uszkodzić ich układ kostny. Dziecko musi więc postępować z nimi bardzo ostrożnie. Większość kawii bardzo dobrze reaguje na dotyk i kontakt z człowiekiem, jeżeli tylko jest do niego stopniowo przyzwyczajana. Traktowane prawidłowo świnki będą fantastycznymi towarzyszami podczas nocy filmowych czy odpoczynku na kanapie. 

Zwierzę dla dziecka – szczur domowy

Szczury to bardzo inteligentne zwierzęta, które wykazują się złożonymi zachowaniami stadnymi. Obserwacja i opieka nad nimi będą dla dziecka świetną przygodą. Trzeba jednak zaznaczyć, że szczury domowe żyją krótko, a ich zdrowie jest raczej kruche. Często wymagają wizyt u lekarza oraz kosztownego leczenia. To odpowiedzialność, która nie może spoczywać na barkach dziecka. 

Szczur domowy będzie więc świetnym towarzyszem dorastania przede wszystkim dla młodego człowieka, którego rodzice pasjonują się tymi zwierzętami. Nawet kupiony dla dziecka szczur wymaga odpowiednich warunków, wysokiej klatki, stada i dobrego żywienia. W przeciwnym wypadku narażony jest na choroby na tle stresowym i zaburzenia psychiczne. 

Zwierzątko w domu – jaszczurka

Jaszczurki to świetny wybór dla małego alergika. Terrarystyka to fascynujące i złożone hobby, a obcowanie z gadem i obserwacja jego zachowań rozbudza w młodym człowieku zamiłowanie do natury. Trzeba jednak pamiętać, że jaszczurki, pomimo wielu fantastycznych cech są zwierzętami, które rzadko świadomie wchodzą w interakcję z człowiekiem. Oczywiście, niektóre gatunki są bardziej śmiałe czy otwarte, jednak nigdy nie będzie to relacja taka, jak z kotem, psem czy nawet z gryzoniem

Zwierzę dla dziecka – chomik 

Chomik to chyba najczęściej wybierane zwierzę dla dziecka. Wielu rodziców wychodzi z założenia, że jest to mały i niewymagający pupil, z którym każdy sobie poradzi. Niestety, takie podejście sprawdziło na chomiki bardzo przykry los. 

Jeżeli zastanawiasz się, czy chomiki to dobre zwierzęta domowe dla dzieci, koniecznie zapoznaj się z ich potrzebami gatunkowymi. Powszechne w sklepach malutkie klatki pełne plastikowych tuneli zupełnie nie ich nie zaspokajają. Chomik potrzebuje dużego akwarium z grubą warstwą odpylonych trocin, w których może kopać. Konieczny jest także duży kołowrotek, w którym zwierzak rozprostuje kręgosłup. 

Dziecko powinno także mieć świadomość, że chomik jest zwierzęciem nocnym, które raczej nie przepada za zabawami z ludźmi. Głównym źródłem radości z obcowania z nim, jest obserwacja zwierzęcia i jego codziennej rutyny. Doświadczeni opiekunowie dokładnie znają godzinę, o której chomik wstaje i rozpoczyna bieg na kółku. Oswojony zwierzak, którego traktuje się z delikatnością, może wchodzić na dłoń i chętnie bierze z niej jedzenie. 

Co ważne, w przeciwieństwie do wielu innych gryzoni, chomiki powinny mieszkać pojedynczo. To silnie terytorialne zwierzęta, między którymi często dochodzi do walk na śmierć i życie. Pierwszy domowy pupil powinien uczyć empatii i szacunku do natury. Trauma spowodowana widokiem cierpiących zwierząt nie jest przyjemna dla nikogo. 

Najlepsze zwierzęta domowe? Kochane i dobrze traktowane

zwierzę dla dziecka - najlepsze

Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej. Właśnie dlatego, wybierając pierwszego zwierzaka dla malucha, chcemy, aby był on jak najbliższy jego gustowi. W takich sytuacjach często powtarza się wyświechtane nieco powiedzenie, o tym, że zwierzę to obowiązek na wiele lat.

W tym momencie warto jednak nieco odwrócić tę kwestię i w rozmowie wytłumaczyć dziecku, że zwierzak to nie tyle obowiązek, ile żyjący i czujący przyjaciel. Naszą rolą, jako opiekunów, jest traktowanie go z szacunkiem i zapewnienie mu odpowiedniego dobrostanu. 

Zwierzę nie mówi naszym językiem, dlatego nie powie, kiedy jest szczęśliwe, a kiedy coś je boli i potrzebuje pomocy. Im więcej wiemy na jego temat, tym większy mamy wpływ na to, aby było szczęśliwe. Wybierając zwierzaka dla dziecka, pomyśl o tym jako o wspólnej przygodzie i nowym – dłuższym albo krótszym – rozdziale waszego wspólnego życia. Najlepsze zwierzę dla dziecka to takie, które w swoim nowym domu będzie kochane i akceptowane bez względu na to, jakie nie byłyby jego gatunkowe potrzeby.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.