Dzieci uwielbiają zwierzęta. Kojarzą im się z postaciami z bajek, książeczek i ulubionych filmów. Niestety dzieci, zwłaszcza te w młodszym wieku, bardzo często nie są w stanie zrozumieć, że zwierzak to nie maskotka. Często dochodzi do sytuacji, gdy dzieci zachowują się nieodpowiednio wobec zwierząt, np. ciągną je za ogon. Takie zachowanie stwarza dla nich niebezpieczeństwo, a zwierzaka stresuje. Podobnie jest z szeregiem obowiązków, jakie pociąga za sobą posiadanie zwierzaka. Zanim jednak rzucisz swemu dziecku zdecydowane „nie!”, przeczytaj, jakie są zalety posiadania zwierząt w domu.

1. Nauka odpowiedzialności

Nic tak nie nauczy dziecka odpowiedzialności, jak opieka nad zwierzątkiem. Nakarmienie pupila, sprzątanie po zwierzaku (np. wymiana żwirku w kuwecie czy wymiana wody dla wodnych zwierzątek), dbanie o jego higienę poprzez kąpiele, konieczność wychodzenia z psem – to wszystko czynności, które uczą dziecko, że poza czasem przyjemności i zabawy jest czas, który należy poświęcić innym. Dzieci wyrabiają w sobie poczucie odpowiedzialności, które powinno „wygrywać” z wygodą (np. spacer z psem wczesnym rankiem). W ten sposób dziecko przygotowuje się do opieki nad młodszym rodzeństwem, a w przyszłości – zostania rodzicem.

2. Nauka empatii

Kontakt ze zwierzęciem to nauka empatii. Dziecko uczy się rozpoznawać emocje psa lub kota – czy jest głodne, zmęczone, smutne? A może stęsknione i spragnione kontaktu, albo wdzięczne za smakowity kąsek? Rozpoznawanie emocji to ważna umiejętność, która przyda się w relacji z rówieśnikami i całym dorosłym życiu.

3. Poprawa nastroju

To zaleta, którą odczuwają wszyscy domownicy niezależnie od ich wieku. Zwierzątko potrafi być wspaniałym (i najwierniejszym!) przyjacielem człowieka. Dziecko może traktować zwierzaka jak kompana do zabawy, powierzać mu swoje tajemnice i troski. Ocierający się o nasze nogi kotek czy pies opierający głowę o kolana daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dzieje się to nawet na poziomie fizjologicznym – według badań przebywanie z ukochanym zwierzęciem obniża ciśnienie krwi i spowalnia tętno.

4. Wzmocnienie więzi rodzinnych

Zwierzak w domu cementuje więzi rodzinne. Kiedy choruje, wszyscy członkowie rodziny angażują się w walkę o jego zdrowie. W najlepszych chwilach – podczas zabawy z domownikami czy zabawnych figlach – staje się dla całej rodziny źródłem radości i pięknych wspomnień na lata

5. Wzmocnienie zdrowia

Kontakt ze zwierzęciem domowym nie tylko wpływa pozytywnie na pracę układu nerwowo-krwionośnego i zwiększa wydzielanie endorfin (tzw. „hormony szczęścia, które redukują stres i poprawiają samopoczucie), ale też uodparnia na alergię. Kontakt dzieci z sierścią zwierząt futerkowych to najlepszy sposób na naturalne wytworzenie przeciwciał przeciwko patogenom, które wywołują alergię i astmę.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.