Platynki to bardzo sympatyczne małe rybki słodkowodne, które świetnie nadają się dla niedoświadczonych akwarystów. Rozmnażają się bardzo szybko, są wszystkożerne i wymagają relatywnie niedużego zbiornika wodnego. Zmienniak plamisty to gatunek, który występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Niestety, skłonność do szybkiego rozmnażania się sprawiła, że populacja platek w naturze nieco wymknęła się spod kontroli. Inną rzeczywistością jest jednak akwarium. Jeśli chcesz w nim hodować takie rybki, poznaj je bliżej!

Platka – pochodzenie i występowanie

Zmienniak plamisty w naturze zajmuje dosyć ograniczone tereny między Meksykiem a Nikaraguą. Występuje w peryferyjnych stojących wodach, takich jak stawy, rowy melioracyjne, a nawet zalane pola. Lubi muliste dno i obecność zwisających zielonych roślin. 

Platynka – wygląd i odmiany

zmienniak plamisty - wygląd

Platynki to bardzo małe rybki, które osiągają od 4 do 6 centymetrów długości. Samice są nieco mniejsze od samców. Nieco podobny do przedstawicieli tego gatunku jest zmienniak wielobarwny. Ma jednak inną (bardziej smukłą) budowę ciała. Ryby żyjące w naturalnym środowisku są mniej różnorodne od hodowlanych, które występują w następujących odmianach:

  • Gold Wagtail;
  • Tuxedo Gold Wagtail;
  • Tuxedo Blue;
  • Black Hamberg;
  • Pintail Panda Wagtail;
  • Blue Mickey Mouse;
  • Tricolor Mickey Mouse;
  • Panda;
  • Sunset;
  • Malibu Sunset;
  • Gold;
  • Red Gold;
  • Pintail Rainbow;
  • Neon Blue Wagtail. 

Charakter platki – ryba i jej usposobienie

Zmienniaki plamiste są bardzo łagodne i niemal nigdy (nawet w okresie tarła) nie wykazują żadnej agresji. Nie zaczepiają też przedstawicieli innych gatunków. 

Samce mogą być nieco natarczywe w stosunku do samic, dlatego najlepsze będzie trzymanie ich w haremach, gdzie na jednego samca przypadają przynajmniej trzy samiczki. 

Ryba platka – w jakim akwarium powinna mieszkać? 

Platki nie potrzebują szczególnie dużych pojemników akwariowych. 

  1. Na jednego osobnika powinno przypadać mniej więcej 7 litrów wody netto. Zazwyczaj wystarczy akwarium o długości 60 centymetrów. 
  2. Rybki platynki bytują najczęściej w środkowych warstwach zbiornika. Bardzo lubią gęstą roślinność, która daje im schronienie i miejsce do snu. 
  3. Jednocześnie potrzebują sporo miejsca do pływania. Musisz więc zachować odpowiednie proporcje, aby czuły się swobodnie, a zarazem bezpiecznie. 

Każdy rodzaj filtra będzie odpowiedni dla tych rybek. Musisz jednak pamiętać, że w naturze żyją w wodach stojących lub tych o bardzo wolnych nurtach, dlatego nie jest wskazane mocne napowietrzanie. Woda powinna być twarda i zasadowa. 

Platka – ryba i jej jadłospis

zmienniak plamisty - jadłospis

Platki to wszystkożerne ryby, które potrzebują zróżnicowanej diety. Zbyt monotonny pokarm wpływa negatywnie na ich układ odpornościowy i intensywność kolorów. Zmienniak, nomen omen, lubi zmienny jadłospis. 

Możesz ze spokojem podawać mu jedzenie przeznaczone specjalnie dla małych ryb. Dobrze sprawdzi się zarówno to w płatkach, jak i w formie granulatu. Codzienną dietę zmienniaka plamistego urozmaicaj żywym i mrożonym pokarmem. Dobrze sprawdzą się:

  • larwy komara;
  • glony;
  • oczlik;
  • liście szpinaku. 

Platynka – ryba akwariowa w naturalnych zbiornikach

Platynki słyną z bardzo szybkiego i intensywnego rozrodu. Ich ogromna popularność sprawiła, że zaczęły trafiać do naturalnych zbiorników w tych miejscach na świecie, gdzie normalnie nie występują. Obecnie można spotkać je między innymi w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Australii czy Arabii Saudyjskiej.

Wpływ zmienniaka plamistego na naturalne ekosystemy

Co ciekawe, ryby te były wypuszczane z konkretnym zamiarem. Niektórzy sądzili, że zwiększenie ich liczebności może zredukować populację komarów. Podobnie jak gupiki, platki w naturze żywią się tymi nieprzyjemnymi owadami. 

Niestety, z tych planów nic nie wyszło. Zmienniak plamisty okazał się gatunkiem inwazyjnym, który zachwiał lokalnym ekosystemem i wcale nie zredukował populacji komarów. Wyplenił za to kilka lokalnych gatunków ryb i roślin. 

Platki – rybki i ich choroby

Hodowlane odmiany zmienniaka są niestety bardziej podatne na choroby niż wolno żyjące ryby. Wszystko ze względu na chów wsobny i nieodpowiedzialne przekazywanie poszczególnych genów odpowiedzialnych za pigmentację. 

Większość chorób, które wybuchają w ławicach ryb akwariowych, to wynik złych parametrów wody i nieprawidłowej higieny akwarium. Najczęściej pojawiają się:

  • ospa rybia;
  • pleśniawki;
  • zakażenia bakteryjne;
  • uszkodzenia mechaniczne.

Wszystkie zmiany w zachowaniu ryb, apatia i plamy pojawiające się na ciele to sygnał, że warto zgłosić się do specjalisty po odpowiednie leki. 

Pomimo pewnej podatności na choroby platynki to ryby, które uchodzą za dosyć zdrowe i łatwe w utrzymaniu. Konieczne jest jednak zapewnienie im odpowiednich warunków. 

Zmienniak plamisty – rozmnażanie

zmienniak plamisty - rozmnażanie

Nie trzeba niemal żadnych działań z twojej strony, aby platki zaczęły się rozmnażać. Jedna samica zmiennika plamistego może w ciągu roku urodzić prawie półtora tysiąca rybek. Jeżeli narybek nie jest regularnie zjadany przez pozostałych mieszkańców zbiornika, bardzo szybko może okazać się, że twoje akwarium zostanie przepełnione tymi sympatycznymi rybkami. 

Jak rozmnażać zmienniaka plamistego?

Jeżeli zależy ci na rozpoczęciu hodowli, powinieneś kupić oddzielny zbiornik, do którego będziesz regularnie przenosił samicę w ciąży. Łatwo ją rozpoznać, ponieważ ma bardzo charakterystycznie wzdęty brzuch. Po pojawieniu się narybku możesz przełożyć ją z powrotem.

Mały rybki opadają na dno, gdzie można umieścić na przykład mech lub inne podłoże, które będzie dla nich źródłem bezpieczeństwa. Najmłodsze zmienniaki są dosyć duże, dlatego można z powodzeniem żywić je zmielonym pokarmem dla dorosłych ryb. 

Zmienniak plamisty – podsumowanie 

Zmienniak plamisty to ryba, która radzi sobie w różnych warunkach. Bardzo szybko się rozmnaża, jest wszystkożerna i łagodna w stosunku do innych ryb. To doskonała propozycja dla niedoświadczonych akwarystów. Twoim najważniejszym zadaniem podczas opieki nad nimi będzie ograniczenie postępującego niezwykle szybko rozrodu. 

Mimo stosunkowo niskich wymagań platynka potrzebuje przestronnego akwarium, gdzie będzie miała sporo miejsca do pływania. Lubi rośliny akwariowe i miękkie podłoża. Jeśli jej to zapewnisz, powinna cieszyć oko wraz z licznym narybkiem.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.