Zapewne znasz powiedzenie, że każdy kot chodzi własnymi ścieżkami. Niestety, kocie wyprawy bywają przyczyną różnych urazów. Wszak koty skaczą, chodzą po ogrodzeniach, dachach, a także polują i walczą ze sobą. Twój kot wrócił do domu ze zranioną kitą, a ty nie wiesz, jak mu pomóc? Jak rozpoznać złamany ogon u kota? Zobacz, jak wygląda leczenie urazów kociego ogona.

Najczęstsze przyczyny złamań kociego ogona

Ogon kota to dość delikatna część ciała u tego zwierzaka, dlatego łatwo ulega zranieniom. W przypadku kotów domowych powodem może być nadepnięcie butem na kocią kitę, a także przytrzaśnięcie drzwiami czy szufladą. Niekiedy powodem są zabawy małych dzieci z kotkiem. Koty wychodzące i podwórkowe łamią sobie ogony wskutek niefortunnych upadków z dużej wysokości, zaczepienia kitą o wystające elementy ogrodzenia czy też walk z innymi kotami o terytorium, czy o samice.

Objawy urazu ogona u kota

Jeśli kociak nie pozwala pogłaskać się po ogonie, to dotyk zapewne sprawia mu duży ból. Niepokojącym objawem jest opadający bezwładnie ogonek, nienaturalnie wykrzywiony i nieruchomy. W przypadku cienkich ogonów często widać obrzęk i czuć zgrubienie na ogonie. Wówczas najlepiej zabrać zwierzę do weterynarza, aby ten zrobił RTG i stwierdził, czy doszło do złamania. Leczenie polega na odpowiednim ustawieniu kręgów i usztywnieniu tej części ciała. Zaniedbanie takiego urazu może prowadzić do zakażenia i konieczności amputacji ogona.

Jak wygląda rekonwalescencja kota po leczeniu?

Po opatrzeniu rany lekarz weterynarii zleca podawanie zwierzęciu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Ogon jest nie tylko ozdobą kota. Służy też do komunikacji, utrzymania właściwej postawy ciała, zwłaszcza podczas wspinaczki i chodzenia po wąskich powierzchniach. Dlatego w czasie leczenia kot może mieć problemy z chodzeniem i skakaniem. Na szczęście ogon szybko się zrasta. Co więcej, nawet po amputacji koty szybko wracają do zdrowia. Stopniowo przyzwyczajają się do nowej sytuacji.

Podejrzewasz złamany ogon u kota? Lepiej nie czekaj, aż sam się wyliże. Poraniona, niewłaściwie leczona kita może być powodem zakażenia organizmu. Jeśli stan kota się pogarsza, trzeba szybko zgłosić się do lekarza.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.