Zapamiętaj!

  • Zielona kupa u psa może być objawem choroby układu pokarmowego.
  • Zielony stolec pojawia się po spożyciu trutki, niebezpiecznych substancji.
  • Przyczyną zielonego zabarwienia jest infekcja pasożytnicza.
  • Zielona kupa pojawia się po zjedzeniu trawy.
  • W razie podejrzenia choroby lub zatrucia jak najszybciej odwiedź weterynarza!

Zielona kupa u psa – na jaką chorobę może wskazywać?

Kolor odchodów zwierzęcia zależy od tego, co twój psiak zjada. Jeśli zdarza mu się podjadać trawę lub jego dieta jest bogata w produkty roślinne, stolec może być zabarwiony na zielono. To zupełnie normalne i nie powinno wzbudzać twojego niepokoju.

Zielona kupa u psa może również świadczyć o chorobach układu pokarmowego. Najczęściej wskazuje na zaburzenia funkcjonowania wątroby lub zablokowanie ujścia pęcherzyka żółciowego. Inne możliwe choroby układu trawiennego, których objawem będzie zielona kupa u psa to:

  • zapalenie okrężnicy;
  • idiopatyczne krwotoczne zapalenie żołądka i jelit;
  • zapalenie dróg żółciowych;
  • zapalenie wątroby;
  • nieswoiste zapalenie jelit;
  • alergia pokarmowa;
  • infekcja wirusowa;
  • infekcja pasożytnicza (Giardia lamblia) – inne charakterystyczne objawy lambliozy (poza zielonkawym zabarwieniem stolca) to biegunka, wymioty, odwodnienie, wychudzenie.

Gdy układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, żółć nie zostaje wchłonięta w jelitach, ale wydalona na zewnątrz wraz z kałem, zabarwiając go na pomarańczowo lub zielono. 

Zielona kupa u psa – inne przyczyny

Wśród innych przyczyn zabarwienia kupy na zielono należy wymienić spożycie niebezpiecznej substancji, np. trutki na szczury (rodentycydy). To trucizna, która może powodować krwawienia wewnętrzne, prowadząc do śmierci zwierzaka. Jeśli podejrzewasz, że twój pupil mógł spożyć trutkę, zauważysz niebieskawy lub zielony kolor kupy, natychmiast zabierz psiaka do weterynarza. Liczy się przede wszystkim czas reakcji. 

Jeżeli zwierzak zajada się trawą, jego kupa będzie miała zielonkawe zabarwienie. Nie musisz się tym martwić, zwróć jednak uwagę, czy zdarza się to często. Zjadanie trawy przez psa może wskazywać na brak błonnika w diecie. Oznacza to, że musisz zastanowić się, jak ją urozmaicić. Przeanalizuj, czym karmisz pupila, spytaj weterynarza, jak zadbać o dobrze zbilansowaną dietę.

Zielona kupa u psa – jak działać?

Normalne psie odchody powinny mieć kolor brązowy, muszą być zwarte, lekko wilgotne, jednak bez wyraźnej dodatkowej powłoki. Odchylenia od normy powinny wzbudzić twoją czujność. Jednorazowy incydent zazwyczaj nie świadczy o poważnym problemie, jeśli jednak zielona kupa u psa będzie się pojawiać częściej, psiak lubi jeść trawę lub podejrzewasz, że spożył niebezpieczną substancję, udaj się do weterynarza.

Lekarz zbada zwierzaka i zaproponuje leczenie dostosowane do przyczyny nieprawidłowości. Pamiętaj, że warto działać szybko, by zapobiec poważniejszym powikłaniom.

O czym świadczy zielona kupa u szczeniaka?

Zielona kupa u szczeniaka może pojawić się z tego samego powodu co u osobników dorosłych. Przyczyną bywa podskubywanie trawy lub infekcje i choroby układu pokarmowego. Małe psiaki są niezwykle ciekawe świata i mogą zjadać wszystko, co napotkają po drodze. Są więc narażone na spożycie jakiejś trucizny, niebezpiecznych substancji, odchodów innych zwierząt. Właściciele młodych psiaków muszą szczególnie uważać, szczególnie podczas spacerów ze szczeniakiem.

Zielona kupa u psa może oznaczać chorobę, zatrucie, pojawia się również po zjedzeniu trawy. W każdym wypadku musisz obserwować zwierzę i reagować, gdy zajdzie taka potrzeba.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.