Zerwane więzadło u psa jest jednym z najczęściej zgłaszanych urazów ortopedycznych. Przyczyny tego stanu mogą być bardzo różne. Niezależnie jednak od tego, co doprowadziło do zerwania więzadła krzyżowego, wymagana jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem weterynarii. Zbyt późne rozpoczęcie leczenia może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych zmian, które spowodują, że czworonóg już nigdy nie powróci do pełnej sprawności fizycznej. Poznaj przyczyny urazu, dowiedz się, jak go rozpoznać i jak leczyć!

Zerwane więzadło u psa – co to oznacza?

Zerwane więzadło u psa - co to oznacza?

Psy narażone są na wiele urazów w czasie codziennych, niejednokrotnie wyjątkowo intensywnych aktywności. Jednym z tych, który występuje najczęściej, jest zerwanie więzadła CCL, czyli więzadła krzyżowego przedniego znajdującego się w stawie kolanowym. Więzadło to ciągnie się od kości udowej do kości piszczelowej. Jedną z jego najważniejszych funkcji jest uniemożliwienie przeprostu kolana, czyli jego nienaturalnego wygięcia w tył. Zerwane więzadło u psa pociąga za sobą wiele komplikacji, ogranicza ruch i utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Zerwane więzadło u psa – przyczyny

Zerwane więzadło u psa - przyczyny

Bardzo częstą przyczyną zerwania więzadła u psa jest uraz nabyty w czasie aktywności czy wypadku. Zerwane więzadło u psa może jednak mieć również charakter zwyrodnieniowy.Szczególnie często narażone na zerwanie więzadła są psy ras dużych i olbrzymich. Niektóre rasy są predysponowane do tego typu urazów, jak np. popularny labrador retriever, owczarek niemiecki czy berneński pies pasterski. Im pies jest starszy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia. Zwichnięta łapa u psa to dolegliwość, której nie można bagatelizować. 

Zerwane więzadło u psa – objawy

Zerwane więzadło u psa - objawy

Zerwane więzadło u psa powoduje przede wszystkim duże dolegliwości bólowe i kulawiznę. Może też wystąpić obrzęk stawu kolanowego. Wyraźnie można zaobserwować, że pies kuleje i odciąża uszkodzoną kończynę, tym samym obciążając kończynę zdrową. Pies unika aktywności. Można zauważyć również, że czworonóg ma trudności np. z siadaniem i wstawaniem. Jeśli odnotujesz te objawy, nie zwlekaj z wizytą w gabinecie weterynaryjnym, bo diagnoza musi być postawiona jak najszybciej.

Zerwane więzadło u psa – konsekwencje zaniechania leczenia

Zerwane więzadło u psa - konsekwencje zaniechania leczenia

Wiele psów stara się nie okazywać tego, że są ranne i zmagają się z dolegliwościami bólowymi. Jest to zachowanie naturalne, podyktowane instynktem przetrwania. W naturze ranne zwierzę jest potencjalną ofiarą i jednocześnie ciężarem oraz zagrożeniem dla swojego stada. Czworonogi niejednokrotnie więc „udają”, że nic złego się nie dzieje. Wówczas, gdy pies będzie maskował uraz, opiekun może nie zauważyć, że jest on poważny i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Nawet nieznaczne utykanie może oznaczać poważny problem, dlatego nie można go ignorować. Zerwane więzadło u psa, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i poddane leczeniu, może skutkować m.in. uszkodzeniem łąkotki, pogłębianiem się niestabilności kolana, nawracającymi stanami zapalnymi w obrębie stawu kolanowego, a także narażeniem na uraz zdrowej kończyny, która jest zbyt silnie eksploatowana.

Zerwane więzadło u psa – leczenie

Zerwane więzadło u psa - leczenie

Leczenie uzależnione jest od stopnia urazu i stanu ogólnego psa. Lekarz musi wykonać szereg badań, aby postawić diagnozę. Należą do nich m.in. RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa. Następnie wybiera formę terapii. W przypadku mniejszych ras psów (ważących do około 10 kg) istnieje szansa na nieinwazyjne leczenie przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. 

Czworonóg w czasie rekonwalescencji musi dużo odpoczywać. Im bardziej zostanie ograniczony ruch, tym lepiej. Nie jest to jednak proste i wymaga od opiekuna dużego wysiłku. Bywa jednak, że sama farmakoterapia nie jest wystarczająca. Wówczas zachodzi konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego. Rekonstrukcja zerwanego więzadła u psa może odbyć się na kilka sposobów. Ostatecznie to lekarz podejmuje decyzję. W celu stabilizacji stawu niewykluczone jest zastosowanie specjalnego implantu.

Zerwane więzadło u psa – rehabilitacja

Zerwane więzadło u psa - rehabilitacja

Powrót do sprawności, zwłaszcza po operacji, może trwać kilka miesięcy. Niezmiernie istotne jest to, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii i regularnie stawiać się na wizyty kontrolne. Pies musi stopniowo wracać do aktywności, pod pełną kontrolą, aby nie doszło do przeciążenia łapy i ponownego urazu.

Zerwane więzadło u psa – rokowania

Zerwane więzadło u psa - rokowania

W przypadku, gdy uraz zostanie szybko wykryty i poddany właściwej metodzie leczenia, istnieją bardzo duże szanse na powrót do pełnej czy niemal pełnej sprawności. Gorsze rokowania są w przypadku zerwania więzadła wynikającego ze zwyrodnienia oraz gdy schorzeniu temu towarzyszą inne dolegliwości.  

Zerwane więzadło u psa – zapobieganie

Zerwanie więzadła u psa - zapobieganie

Nie zawsze można zapobiec urazowi – szczególnie wtedy, gdy pies jest wyjątkowo aktywny i ma tendencje do „pakowania się w kłopoty”. Istnieje jednak kilka prostych zasad, które pozwolą nieco zminimalizować ryzyko schorzenia:

  • zbilansowana dieta – wraz z pożywieniem pies powinien otrzymywać wszelkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Zadbaj więc o wysokiej jakości karmę dostosowaną do potrzeb i wymagań pupila, aby jego organizm był zdrowy i dobrze pracował;
  • prawidłowa masa ciała – nadwaga i otyłość bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie, pociągając za sobą rozwój szeregu chorób i dolegliwości. Zbyt duża masa ciała obciąża stawy i w krótkim czasie może prowadzić do poważnych zaburzeń w ich obrębie;
  • umiarkowana aktywność fizyczna – aktywność nie musi, a nawet nie powinna być zbyt intensywna, bo to może prowadzić do przeciążeń, ale musi być regularna.

Pamiętaj również o kontroli i obserwacji. To podstawa, dlatego wyrób w sobie nawyk obserwacji pupila, by umieć natychmiast rozpoznać wszelkie zmiany w jego wyglądzie lub/i zachowaniu. Dzięki temu szybko zauważysz nieprawidłowości i zgłosisz się do lekarza.

Zerwane więzadło u psa to powód do jak najszybszej interwencji lekarskiej. Nie zwlekaj z wizytą, jeśli zauważysz objawy!  

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.