Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej Twojego psiaka gwarantuje mu nie tylko świeższy oddech, ale także sprawnie funkcjonujący układ pokarmowy i wydalniczy.  Dlatego też, jeśli chcesz, aby Twój Burek, Sonia i Reksio cieszył się zdrowym, długim i witalnym życiem, musisz mu zapewnić poprawną, systematyczną pielęgnację. Tylko odpowiednie, bezpieczne i sprawdzone produkty mogą realnie zapobiegać pojawieniu się np. kamienia nazębnego czy niebezpiecznych stanów zapalnych. W jaki sposób dbać o dziąsła, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się alarmujących zmian stomatologicznych?

Słów parę o psich zębach

Psiaki między 3. a 6. miesiącem życia wymieniają swoje zęby. To wtedy dochodzi do wypadania tzw. mleczaków, które zastępowane są docelowym, silniejszych uzębieniem. Okres ten bywa bardzo kłopotliwy zarówno dla samych zwierzaków, jak i ich właścicieli, którzy muszą borykać się z pogryzionymi kapciami, poduszkami czy kocami. Pamiętaj jednak, że proces wyrzynania się mleczaków jest bardzo bolesny, dlatego warto zapewnić swojemu pupilowi odpowiednie gryzaki (najlepiej z gumy, która dodatkowo masuje dziąsła), a także mnóstwo wsparcia i cierpliwości.

Docelowo dorosły pies posiada 42 zęby. Każdy z nich jest równie ważny i służy łapaniu, gryzieniu, atakowaniu, bawieniu się i spożywaniu pokarmu. Ich różnorodna budowa pozwala przeżywać, rozrywać i rozszarpywać kawałki pożywienia. Co ciekawe – niektóre rasy wyróżniają się zanikającym lub bardzo krótkim uzębieniem. Gdy zauważysz takie zjawisko w pysku swojego psiaka – udaj się do weterynarza, aby upewnić się, że nie masz do czynienia z niepokojącymi zmianami. Na czele tych najczęściej pojawiających się jest paradontoza, wady zgryzu i stany zapalne dziąseł. 

Kiedy zacząć pielęgnować psie zęby?

Szacuje się, że nawet 80% psów powyżej 3 roku życia cierpi na problemy z uzębieniem. Nieleczone, pierwsze objawy zapalenia, mogą przerodzić się w poważne schorzenia – w tym nowotwory, które wymagają inwazyjnego leczenia. 

Podstawą jest prewencja – a więc zapobieganie namnażaniu się bakterii. 

Dlatego też rozważ wdrożenie dedykowanej pielęgnacji zębów i dziąseł, jeśli:

  • zauważasz przebarwienia na zębach (najczęściej w kolorze żółtym lub brązowym), 
  • Twój pies ma intensywny i nieprzyjemny zapach z pyska, 
  • wokół zębów widać brązowe obwoluty, 
  • na podniebieniu lub na dziąsłach zauważasz niepokojące zmiany, 
  • psiak produkuje większą ilość śliny. 

Jak pielęgnować psie zęby?

Na szczęście istnieje kilka prostych i sprawdzonych technik, które zapobiegają namnażaniu się bakterii, a tym samym – zmniejszają ryzyko pojawienia się kamieni i zmian w obrębie zębów i dziąseł. 

Pierwszą, oczywistą kwestią jest dobranie odpowiedniej, zbilansowanej karmy. Psy, które karmi się mięsem z kurczaka – a więc mięsem chudym – są szczególnie narażone na pojawienie się kamienia. Zasada bowiem jest prosta: jeśli karma wymaga dłuższego przeżuwania, to lepiej, szybciej i efektywniej dochodzi do naturalnego oczyszczania szkliwa. Doskonała zatem będzie karma premium, bazująca np. mięsie jagnięcym. Staraj się także dobierać karmę dedykowaną określonym rasom (np. karma dla owczarka niemieckiego czy karma dla maltańczyka) – dzięki odpowiednio zbilansowanym składnikom zapobiegniesz chorobom uwarunkowanym genetycznie – w tym schorzeniom dziąseł i jamy ustnej.

Zadbaj także o to, aby Twój psiak posiadał kostki lub przysmaki czyszczące powierzchnię zębów. Niektóre gryzaki posiadają dodatkowe wypustki, które usuwają kamień i zapewniają świeży oddech. Regularne dostarczanie smakołyków jest niezwykle skuteczne – ważne jednak jest, aby w ich składzie nie znajdował się cukier i zboże, które może wywoływać reakcje alergiczne.

Trzecią metodą jest mycie zębów. Wielu właścicieli zapomina, że klasyczne, mechaniczne czyszczenie to niezwykle efektywna i prewencyjna metoda. Aby umyć zęby swojemu psiakowi będziesz potrzebować jadalnej pasty – np. o smaku bekonu lub mięty – a także szczoteczki o długim trzonie. 

Ostatnim krokiem jest stosowanie zabawek dentystycznych, które nie tylko cieszą czworonoga, ale także masują dziąsła, polerują zęby i wzmacniają mięśnie szczęki. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku szczeniąt lub psów, które nie przepadają za mechanicznym czyszczeniem.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.