Z treści tekstu dowiesz się, jak dostosować akwarium na przyjęcie zbrojnika złotego. Podpowiemy także, czym się charakteryzuje ta niezwykła ryba oraz jak przebiega proces jej rozmnażania. Sprawdź te informacje, jeśli chcesz hodować rybę w swoim zbiorniku.

Występowanie glonojada złotego

Specjaliści twierdzą, że na wolności nie można spotkać osobnika uważanego za pierwowzór, oznaczanego jako L144 (Ancistrus sp.) glonojada. Jedyny potwierdzony okaz został sprowadzony z Paragwaju. W warunkach hodowlanych spotkać można wiele odmian i krzyżówek tej ryby.

Zbrojnik złoty – charakterystyka

W zależności od odmiany zbrojnik złoty różni się ubarwieniem. Uważany za prawdziwego przedstawiciela gatunku charakteryzuje się żółtym ciałem pokrytym brązowymi plamami. Forma hodowlana ma jednolity kolor złoty lub biały. Glonojady mogą osiągnąć rozmiar do 11 centymetrów długości. Dorosły samiec wykształca na pysku liczne kolce. U samic są one ledwo zauważalne.

Samce są zazwyczaj odrobinę większe od samic. Są to ryby spokojne i łagodne, jednak nie zaleca się trzymania w jednym zbiorniku kilku osobników płci męskiej, ponieważ bywają terytorialne i agresywne wobec siebie. Zalecana kombinacja to jeden samiec i od 1 do 3 samic. Zbrojniki pospolite prowadzą nocny tryb życia, stają się aktywne po zmroku i podczas karmienia.

Jak przygotować akwarium dla Ancistrus gold?

Zanim wpuścisz zbrojnika złotego do akwarium, zadbaj o odpowiednie dla tego gatunku parametry wody w zbiorniku. Glonojady najlepiej się czują w wodzie miękkiej o odczynie na poziomie 6–7 pH i temperaturze w przedziale od 24 do 27 stopni. Para zbrojników z powodzeniem może być trzymana w pojemniku o rozmiarach 60 × 40 cm, a minimalna pojemność powinna wynosić 80 litrów. Preferują piaszczyste podłoże, dużą ilość roślinności i wiele kryjówek, w których będą mogły się chować. Zapewnij rybkom łagodne i rozproszone oświetlenie.

Glonojady są bardzo wrażliwe na jakość wody, dlatego powinieneś zapewnić im skuteczną filtrację i częste podmiany wody. Z powodzeniem możesz hodować zbrojnika złotego razem z innymi gatunkami ryb, nawet tymi agresywnymi, ponieważ jego kościsty szkielet i ostre kolce stanowią wystarczającą ochronę przed drapieżnikami. Ryby te nie polują na narybek, ale zdarza im się wyjadać jaja z gniazd, dlatego najlepiej na czas kocenia przenieść samice do osobnego zbiornika.

Zbrojnik złoty – czym go karmić?

Zbrojniki złote to ryby wszystkożerne, ale mając na uwadze ich zdrowy rozwój, warto zapewnić im dobrej jakości pokarm. Zaleca się karmienie tabletkami ze spiruliną, opadającymi na dno, oraz gotowanymi warzywami. Ryba żywi się głównie roślinnie, najczęściej glonami, ale dla urozmaicenia diety można jej podawać żywe lub mrożone pokarmy mięsne, na przykład larwy ochotki.

Jak przebiega proces rozmnażania zbrojnika?

Rozmnożenie zbrojnika złotego jest stosunkowo proste, jednak musisz wziąć pod uwagę, że na wolności ryby te wycierają się głównie zimą, kiedy woda jest chłodniejsza. Możesz z powodzeniem uzyskać narybek zbrojnika przebywającego w międzygatunkowym akwarium, jeśli jednak twoim celem jest jak największa ilość młodych ryb, to warto założyć osobne akwarium tarliskowe. W tym celu przygotuj akwarium o pojemności 50–70 litrów, z dużą ilością grot czy kryjówek, za które mogą posłużyć nawet połówki kokosa.

Chcąc pobudzić zbrojniki do tarła, możesz podmienić wodę na chłodniejszą, taki zabieg skutecznie stymuluje ryby. To samiec wybiera miejsce tarła, wcześniej skrupulatnie je czyszcząc, po czym zaleca się do samicy, prężąc płetwy i wabi we wcześniej przygotowane miejsce. Samica jedynie składa jaja, po czym jest przeganiana przez osobnika płci męskiej, który opiekuje się ikrą aż do momentu wylęgu.

Młode przychodzą na świat po 10 dniach. 2–3 dni po wykluciu, kiedy skończą się zapasy żywności z woreczka żółtkowego, narybek zaczyna samodzielnie pływać w poszukiwaniu pożywienia. W tym czasie powinieneś zapewnić młodym sproszkowany pokarm płatkowy ze spiruliną, obrany groszek zielone i inne drobne, łatwo przyswajalne warzywa.

Ile jest odmian zbrojnika złotego?

Ciężko jednoznacznie ocenić, ile może występować odmian, rodzajów i wariacji zbrojnika złotego. Wzorzec gatunku nie jest w pełni uzgodniony, nawet w przypadku podstawowej odmiany. Najpopularniejszy i podstawowy rodzaj to zbrojnik złoty o żółto-pomarańczowym zabarwieniu z jasnymi lub brązowymi plamkami. Wyróżnia się także glonojada albinosa.

Poszukując w sklepach wymarzonej ryby możesz też natrafić na odmianę weloniastą. Ta odmiana posiada wydłużone płetwy brzuszne, grzbietowe oraz ogonowe. Otwór gębowy zbrojnika to tak naprawdę okrągła przyssawka, która umożliwia mu przyczepianie się do ścian akwarium w celu zdobycia pożywienia w postaci glonów.

Możesz spotkać się też z odmiennym nazewnictwem. Zbrojnik niebieski to, inaczej mówiąc, zbrojnik złoty o niebieskich oczach. Szukając ryby o określonych parametrach, unikaj profesjonalnego nazewnictwa, ponieważ wśród specjalistów nie ma co do niego zgody. Najlepiej opisać sprzedawcy, na jakich cechach ryby najbardziej ci zależy, a doświadczony specjalista pomoże ci w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Zbrojnik złoty nie jest bardzo wymagającą rybą akwariową, jednak, aby utrzymać go w dobrym zdrowiu, warto zachować kilka podstawowych zasad hodowli. Stale kontroluj parametry wody w zbiorniku, ponieważ wiele od tego zależy, podawaj zwierzętom jedynie dobrej jakości pokarm i zapewnij im wiele roślin oraz kryjówek.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.