Zbrojnik pospolity, szerzej znany jako sympatyczny glonojad, należy do najpopularniejszych ryb hodowanych w akwariach słodkowodnych. W sklepach zoologicznych sprzedawany zwykle jako zbrojnik lub glonojad, jest charakterystyczną rybą niezmiernie chętnie spędzającą czas na szybie akwarium. To idealna rybka dla początkujących akwarystów, ponieważ cechuje się przyjaznym usposobieniem i łatwością hodowli. Niemniej, jeśli planujesz jej zakup, a nie masz doświadczenia, koniecznie dowiedz się wszystkiego o jej upodobaniach i potrzebach. Jak wygląda glonojad? Co je i jakiego akwarium wymaga? Sprawdź!

Zbrojnik pospolity – charakterystyka

Zbrojniki pochodzą z Amazonii. Nie należą do szczególnie wymagających stworzeń. Zamieszkują zarówno rwące, jak i stojące wody dorzecza Amazonki. W porze deszczowej można je zobaczyć nawet na zalanych czasowo terenach leśnych.

Kłopoty z nazwą

Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.) sprzedawany jest najczęściej po prostu jako zbrojnik lub glonojad. Niestety często bywa mylony ze zbrojnikiem niebieskim, a w przypadku zakupu ryb z niepewnego źródła (np. od prywatnych „hodowców”) i bez wyszczególnionej nazwy zoologicznej, istnieje spore ryzyko otrzymania osobników innych gatunków. Wychodzi to dopiero w przysłowiowym praniu, gdy ryba rośnie na znacznie większą, jak np. zbrojnik lamparci.

Jeśli chcesz mieć pewność, jaki gatunek ryby kupujesz, koniecznie wybierz się na zakupy do specjalistycznego sklepu akwarystycznego, w którym otrzymasz nie tylko sprawdzone okazy, ale też niezbędne wskazówki dotyczące hodowli.

Zbrojnik pospolity – wygląd

Glonojady mogą być różnie ubarwione: od jasnobrunatnych po niemalże czarne z licznymi jasnymi plamkami. Zbrojnik pospolity ma brzusznie spłaszczone ciało i szeroką głowę. Jego duże płetwy piersiowe pomagają w poruszaniu się po dnie. Posiada ponadto dwie płetwy grzbietowe. Nie posiada łusek, lecz płytki kostne.

Ryby te dorastają do 13 cm długości. Samice mogą być nieco mniejsze niż samce. Płeć młodych ryb jest praktycznie niemożliwa do odróżnienia. Gdy osiągną długość ok. 5 cm (zwykle w wieku kilku miesięcy), dojrzewają. Wówczas u samców pojawiają się długie wyrostki (u samic są one małe i ledwo widoczne).

Usposobienie zbrojników

Ryby te są szczególnie aktywne nocą. W ciągu dnia chowają się zwykle w różnych kryjówkach, których nie powinno brakować w akwarium. Najchętniej spędzają czas na szybie akwarium lub jego dnie.

Zbrojnik pospolity łatwo się adaptuje, nie jest agresywny. To łagodna ryba, która z powodzeniem nadaje się do akwarium wielogatunkowego, tzw. towarzyskiego, w którym znajdują się inne łagodne gatunki, a nawet te średnio agresywne (jak np. mieczyki, neony, paletki dyskowce, skalary). Należy uważać jednak na agresję wewnątrzgatunkową między samcami, szczególnie w okresie tarła, gdy stają się bardzo terytorialne. Najlepiej trzymać zbrojniki w parach bądź haremach złożonych z 2–3 samic na jednego samca.

Zbrojnik pospolity – odżywianie

Glonojady akwariowe są głównie roślinożerne, ale nie oznacza to, że pogardzą innym pokarmem, w tym mięsnym. Nie powinny jednak otrzymywać pokarmu zwierzęcego często, gdyż jest on dla nich ciężkostrawny.

Dieta zbrojników powinna opierać się na pokarmie roślinnym, ale (wbrew nazwie i pozorom) nie na glonach. Lubią jeść na przykład marchewkę, cukinię, dynię, melon, groszek, brokuły, ogórek, liście szpinaku, sparzone liście sałaty, pokrzywy. Pamiętaj, że warzywa te brudzą wodę, więc niezjedzone kawałki nie powinny w niej pływać zbyt długo. Na co dzień idealnie sprawdzi się pokarm suchy w tabletkach lub płatkach opadających na dno, najlepiej zawierający spirulinę. Dietę uzupełniaj wymienionymi warzywami i owocami.

Zbrojnik pospolity – akwarium

Para zbrojników pospolitych potrzebuje akwarium o długości nie mniejszej niż 60 cm, najlepiej 80 cm. Wysokość ścian nie jest dla niego tak istotna jak powierzchnia dna, ponieważ to właśnie na dnie ryby te żerują. W zbyt małych zbiornikach zwierzęta niestety często chorują i cierpią. Może dojść nawet do deformacji narządów, skrajnego osłabienia i w konsekwencji śmierci. Najlepszym podłożem będzie ciemny piasek lub żwir. Niezbędne są także różnego rodzaju kryjówki, w których ryby te będą się chowały. W nich również będą się rozmnażać. Możesz śmiało wybrać do tego celu np.:

  • różne korzenie bagienne;
  • specjalne groty;
  • stosiki kamieni;
  • łupiny kokosa.

Większy korzeń czy miękki kawałek drewna jest ponadto o tyle ważny, że ryby chętnie je skrobią i wspomagają tym procesy trawienne. Zbrojniki wytwarzają sporo zanieczyszczeń, a więc niezbędne są:

  • wydajna filtracja;
  • dobre natlenienie wody;
  • regularne czyszczenie dna akwarium.

Ryby te dobrze czują się w wodzie o temperaturze między 18 a 27°C. Preferują wodę lekko kwaśną lub lekko alkaliczną – dokładny poziom pH nie jest jednak tak istotny jak sam fakt, aby były to parametry stałe.

Zbrojnik pospolity – rozmnażanie

Zbrojnik pospolity rozmnaża się dość często. Do składania ikry zazwyczaj wykorzystuje wspomniane kryjówki z korzeni czy groty. Samiec strzeże jaj aż do przyjścia młodych na świat – samica nie uczestniczy w opiece nad ikrą. Narybek pojawia się po kilku dniach. Można karmić go drobnym pokarmem już po 10 dniach. Glonojad to ryba łatwa w hodowli. Szanse przeżycia narybku są wysokie. Mimo wszystko zalecane jest przeprowadzanie tarła w zbiorniku tarliskowym o pojemności ok. 60 l, zawierającym czystą, przefiltrowaną wodę oraz koniecznie kryjówki.

Zbrojnik pospolity – czego nie lubi?

Ryby te źle się czują w zbyt ostrym świetle, dlatego najlepiej, aby jeden fragment zbiornika był zacieniony. Nie lubią również zbyt jasnego podłoża. Pamiętaj, aby żwir na dnie zbiornika nie był zbyt ostry, aby ryby nie kaleczyły sobie brzuchów.

Zbrojnik pospolity – zdrowie

Jeśli zapewnisz zbrojnikowi duże akwarium o odpowiednim dnie, nie powinien chorować. Dbaj o urozmaiconą dietę, higienę zbiornika oraz preferowaną przez rybę temperaturę wody. Problemy zdrowotne częściej pojawiają się u zbrojników hodowanych w akwariach wielogatunkowych.

Jeśli podajesz leki innym rybom, zbrojnik może zareagować na nie źle i właśnie od nich zachorować. Jeżeli leczysz inne ryby preparatami takimi jak np. zieleń malachitowa, przenieś na ten czas glonojady do innego akwarium. Niebezpieczne dla zbrojników jest zatrucie metalami, zwłaszcza miedzią. Przenoś je też do innego zbiornika w czasie stosowania środka ślimakobójczego.

Popularne glonojady to wyjątkowo sympatyczne i ciekawe ryby akwariowe. Choć nie są szczególnie wymagające, oczywiście należy zapewnić im określone warunki życia. Jeśli masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z hodowlą zbrojnika pospolitego, możesz skonsultować się ze specjalistą w temacie akwarystyki słodkowodnej, np. w sklepie akwarystycznym.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.