W przypadku kotów domowych najczęstszą przyczyną zatrucia jest spożycie roślin doniczkowych. Niestety, mruczki mają tendencję do podgryzania liści, nawet tych, które stanowią dla nich zagrożenie. Tak naprawdę czynników, które mogą wywołać zatrucie u kota, jest znacznie więcej. Warto je znać, ponieważ w ten sposób, można szybko wyeliminować z otoczenia zwierzęcia potencjalne trucizny. Jak reagować w przypadku zatrucia u kota? Podpowiadamy!

Zatrucie u kota – czym najczęściej zatruwają się mruczki?

Zatrucia u kotów domowych najczęściej są powodowane przez spożywanie produktów, które nie są przeznaczonego dla kociego żołądka. Zdecydowanie najrzadziej koty zatruwają się nieświeżą karmą, czy zepsutym mięsem. Dlaczego? Wszystkiemu winne są zachowania atawistyczne.

Kotowate są drapieżnikami, a nie padlinożercami

Domowe mruczki mają zaprogramowany genetycznie wstręt do zepsutego jedzenia. Doskonały węch sprawia, że rozpoznają nieświeże mięso i w praktyce bardzo trudno zmusić kota do tego, aby zjadł karmę, która przestała już nadawać się do spożycia. W przypadku kocich zatruć głównymi winowajcami są trujące i toksyczne rośliny, które hoduje się zazwyczaj w domu w celach ozdobnych. Pogryzanie liści i łodyg jest dla wielu zwierzaków atrakcyjną zabawą. Czasem może stanowić także próbę przeczyszczenia układu pokarmowego.

Rośliny to jednak nie wszystko. Do weterynarza często trafiają koty, które zatruły się:

  • resztkami ze stołu – szczególnie niebezpieczne są rośliny takie jak por, czy cebula, a także czekolada lub winogrona;
  • ludzkimi lekami – popularne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne (na przykład ibuprofen) są trujące dla kota, czy psa;
  • środkami czystości – najczęściej osadzają się na łapkach i zostają zlizane podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Objawy zatrucia u kota

Niestety, objawy kliniczne zatrucia mogą być bardzo nieswoiste. W gruncie rzeczy bardzo wiele zależy od tego, jaką substancję trującą spożył zwierzak oraz jaka była jej ilość. Najczęstszym objawem zatrucia są wymioty, apatia i ostra biegunka.

Niektóre toksyny, na przykład te zawarte w truciznach na gryzonie, powodują objawy ze strony układu nerwowego. To zdecydowanie najgroźniejsze i najbardziej śmiertelne przypadki zatruć. W ich przypadku pojawiają się między innymi:

  • nerwowe zachowania i nadmierna pobudliwość;
  • drgawki;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • porażenie mięśni oddechowych;
  • ślinotok;
  • zaburzenia równowagi;
  • śmierć.

Na szczęście takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Koty niewychodzące z reguły nie są narażone na kontakt z trucizną ani z ludźmi, którzy chcą zrobić im krzywdę. Zdecydowanie najczęściej dochodzi więc do zatruć pokarmowych.

Objawy ze strony układu pokarmowego to najczęściej:

  • utrata apetytu lub jego znaczna redukcja;
  • ból brzucha;
  • niechęć do zabawy;
  • letarg;
  • krew w stolcu;
  • ostra biegunka i wymioty;
  • kaszel i kichanie;
  • uszkodzenie wątroby;
  • niewydolność nerek.

Pierwsza pomoc przy zatruciu – jak działać?

Jeżeli masz podejrzenie, że twój kot mógł zjeść coś, co mu zaszkodziło, jak najszybciej zabierz go do lekarza weterynarii. Na własną rękę możesz zrobić w gruncie rzeczy niewiele. Koty mają specyficzny metabolizm i zjedzone pokarmy trawią stosunkowo szybko. Jeśli kot zjadł coś niebezpiecznego na twoich oczach, możesz spróbować wywołać wymioty. Pomocna może okazać się woda utleniona, którą zaleca się wlać kotu prosto do pyszczka. Jeśli jednak możesz w przeciągu pół godziny znaleźć się w gabinecie weterynaryjnym, zostaw to specjaliście. Woda utleniona podrażnia i w niewprawnych rękach może zrobić więcej szkody niż pożytku.

Leczenie przypadków zatrucia u kota

Czy leczenie zatruć u kota jest skuteczne? Wszystko zależy od rodzaju zjedzonej toksyny oraz od szybkości twojej reakcji. Najbardziej niebezpieczne dla zwierząt jest zjedzenie trutki na szczury lub żrących substancji czyszczących. Wówczas skuteczność leczenia jest bardzo niska. W przypadku większości zatruć pokarmowych istnieje szansa na wyleczenie zwierzaka. Weterynarze stosują wówczas płynoterapię, preparaty wspomagające metabolizm, witaminy z grupy B, czy elektrolity. Niestety, rokowania w poszczególnych przypadkach mogą być bardzo różne.

Jak zapobiegać zatruciom?

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwierzęta (wbrew wielu opiniom) nie mają instynktu, który mówiłby im, czego konkretnie nie powinny zjadać. To opiekun jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojego podopiecznego. W twojej gestii leży więc ochrona zwierzęcia przed potencjalnym zatruciem. O czym warto pamiętać?

Nie pozwalaj na to, aby kot żywił się resztkami ze stołu

Wiele przypraw, warzyw, czy półproduktów, które dla ludzi są całkowicie bezpieczne stanowi bardzo duże zagrożenie dla życia zwierzęcia. Wśród nich znajduje się cebula, czekolada, czy nawet por. Dokładnie sprawdź, jakie rośliny masz w domu i dowiedz się, które z nich są potencjalnie niebezpieczne dla twojego pupila. Nawet jeżeli kot do tej pory nie miał tendencji do podgryzania roślin, to musisz mieć z tyłu głowy, że w każdej chwili może to zrobić.

Uważaj na środki czyszczące

Dobrze przemyśl także kwestię sprzątania mieszkania. Korzystaj z ekologicznych środków czyszczących i mopów parowych. Jeżeli nie masz takiej możliwości, postaraj się nie wpuszczać zwierzaka do pomieszczenia, dopóki środki czystości nie zostaną spłukane lub dopóki dokładnie nie wyschnie.

Wiesz już, czym objawia się zatrucie u kota. Pamiętaj, żeby nie wypuszczać kota samopas. Niestety, dla wielu osób koty wychodzące są nadal zjawiskiem całkowicie naturalnym. Warto zmienić podejście do tego tematu, ponieważ zwierzęta przebywające na dworze bez opieki są w nieustannym niebezpieczeństwie, a zatrucie to tylko jedno z potencjalnych zagrożeń.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.