Zapalenie ucha u psa jest dolegliwością bolesną, która dodatkowo rozwija się szybko. Pilna interwencja ze strony właściciela przyniesie zwierzęciu ulgę. W większości przypadków takie schorzenie wymaga wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Sprawdź, jak szybko je rozpoznać.

Ucho psa pod szczególnym nadzorem

Ucho jest wrażliwym narządem. W wyniku urazu czy choroby może rozwinąć się w nim infekcja. Zapalenie ucha u psa jest dla niego uciążliwe i bolesne. Dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Pomocna będzie w tym podstawowa wiedza o budowie psiego ucha.

Podobnie jak i ludzkie, ucho psa składa się z kilku części. Są to:

  • ucho zewnętrzne, składające się z małżowiny usznej i kanału słuchowego oraz gruczołów łojowych;
  • ucho środkowe, złożone z jamy bębenkowej, trąbki Eustachiusza i kosteczki słuchowej;
  • ucho wewnętrzne, składające się ze ślimaka, kanałów półkolistych i nerwów słuchowych.

Między uchem zewnętrznym a środkowym znajduje się błona bębenkowa. Z kolei ucho wewnętrzne pełni funkcję zmysłu równowagi. Zapalenie ucha u psa może rozwinąć się w każdej z części.

Jeśli uszy psa są zdrowe, to powinny być lekko zaróżowione, suche i nie mogą być tkliwe. Przy dotyku czworonóg nie powinien przejawiać dolegliwości bólowych. Najczęściej w przewodzie słuchowym można znaleźć niewielką ilość woszczyny, ale dopóki nie ma ona nieprzyjemnego zapachu, nie jest powodem do niepokoju.

Jako właściciel, powinieneś regularnie sprawdzać uszy pupila. Dzięki temu łatwiej rozpoznasz ich niepokojący wygląd. Oglądaj je przy okazji kąpieli, czesania czy spokojnego głaskania.

Choroby uszu u psa – jakie występują najczęściej?

Najczęściej zapalenie ucha u psa dotyka takich ras, jak:

  • spaniele, bassety i jamniki – z uwagi na obwisłą małżowinę uszną;
  • shar peie – ze względu na wąski i niesymetryczny przewód słuchowy.

Zapalenie ucha u psa może mieć różne podstawy i przebiegać z nieco innymi objawami. Z uwagi na umiejscowienie stanu zapalnego, wyróżnia się trzy jego rodzaje:

  • otitis interna – stan zapalny ucha wewnętrznego;
  • otitis media – infekcja ucha środkowego;
  • otitis externa – choroba ucha zewnętrznego – on występuje najczęściej.

Oprócz tego, istnieją różne czynniki, które prowadzą do powstania choroby uszu u psa:

  • urazy mechaniczne;
  • alergie, m.in. atopowe zapalenie skóry;
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym;
  • niedrożność kanału słuchowego, która mogła powstać z powodu np. zaburzeń w wydzielaniu woskowiny czy pojawienia się polipów;
  • zaburzenia hormonalne;
  • zakażenia bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze;
  • ciało obce w przewodzie słuchowym.

Symptomy zapalenia ucha u psa

Niepokój właściciela powinny zwrócić niecodzienne i nietypowe zachowania czworonożnego pupila. Jeśli pies często trzęsie głową i przechyla ją na jeden bok, a przy tym nie pozwala dotknąć ucha, mogą to być pierwsze objawy zapalenia. Taka czynność to efekt bólu ucha u psa, z którym nie może on sobie poradzić. 

Dodatkowo, częstym objawem stanu zapalnego jest świąd, powodujący, że zwierzę intensywnie się drapie. Pupil może ocierać się głową o różne przedmioty w swoim otoczeniu. Mogą temu towarzyszyć piszczenie i skowyt, które są reakcją na ból podczas dotyku.

Zaczerwienione uszy u psa – czy to objaw zapalenia? 

Wygląd tej części ciała wiele może ci powiedzieć na temat jej stanu. Zaczerwienione uszy u psa prawie zawsze oznaczają infekcję. W parze z tym objawem może iść również zmiana ilości i wyglądu woszczyny w uchu oraz pojawienie się ropnego wysięku. Wydzielina będzie powodować sklejanie się sierści. 

Zaczerwienienie uszu u psa to tylko zewnętrzny objaw możliwej choroby. Wewnątrz ucha stan zapalny może być bardziej zaawansowany. Z tego powodu nigdy nie ignoruj zmiany w wyglądzie małżowin, a także wysięków czy objawów bólowych, które wykazuje pies.

Jak leczyć zapalenie ucha u psa?

Jeśli podejrzewasz zapalenie ucha u psa, najlepiej wybierz się z nim do weterynarza. Zbada on pacjenta i sprawdzi, co mu właściwie dolega. Od wywiadu i badania wstępnego zależy, jakie dalsze czynności wykona lekarz. 

Zapalenie ucha u psa – diagnostyka

Jeśli podejrzewa zapalenie ucha u psa, leczenie zastosuje dopiero po pobraniu i zbadaniu pod mikroskopem wydzieliny czy woszczyny. Cytologia takich próbek lub badanie hodowlane z oznaczeniem bakterii powodujących infekcję pozwoli na zastosowanie odpowiedniej terapii. 

Jeśli to możliwe, lekarz weterynarii obejrzy z wykorzystaniem otoskopu przewód słuchowy i oceni, czy nie ma tam ciał obcych i zmian rozrostowych, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu. 

Leczenie zapalenia ucha u psa

Czasami okazuje się, że winna rozwoju infekcji jest grzybica uszu u psa. Wówczas trzeba zastosować leki przeciwgrzybicze. Przy schorzeniu bakteryjnym lekarz weterynarii zaleci podawanie preparatów przeciwbakteryjnych, czyli antybiotyków – zazwyczaj miejscowo.

Przy zapaleniu ucha u psa należy postępować zgodnie z zaleceniami weterynarza. Często niezbędne jest czyszczenie ucha odpowiednim czyścikiem, który będzie mieć właściwości rozpuszczające woszczynę. To pozwoli na łatwiejsze usuwanie jej z ucha i zapobiegnie przyszłym infekcjom.

Drugim preparatem, który znajduje zastosowanie przy zapaleniu ucha u psa, jest środek o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Zostaje on dobrany pod kątem wyniku uzyskanego w badaniu cytologicznym. Może mieć postać kropli do uszu dla psa, co znacznie ułatwi ci jego podawanie.

Higiena uszu u psów – jak ją wykonać?

By zapalenie uszu u psa nie nawracało, należy zadbać o tę część ciała w odpowiedni sposób. Przede wszystkim konieczne jest jej regularne czyszczenie. Dzięki rutynowym zabiegom higienicznym można uniknąć zapalenia. Trzeba przy tym usuwać zarastające zewnętrzną część małżowiny włosy i czyścić uszy z użyciem specjalnych środków. Po każdej kąpieli należy dokładnie wysuszyć zewnętrzną część ucha psa i kontrolować jej stan najlepiej co najmniej raz w tygodniu.
Stała kontrola stanu uszu pupila to najprostszy sposób na zapobieganie stanom zapalnym. Gdy coś w wyglądzie uszu lub zachowaniu pupila cię niepokoi, zabierz zwierzę na kontrolę w gabinecie weterynaryjnym. To jedyny sposób, aby oszczędzić mu bólu i powikłań po nieleczonym stanie zapalnym uszu.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)