Trzustka jest organem wewnętrznym, który zarówno u ludzi, jak i u zwierząt jest podatny na infekcje. Jeśli dojdzie do zapalenia trzustki u psa, zwierzę może odczuwać dolegliwości bólowe i nie tylko. Jak rozpoznać zapalenie trzustki psa i jak je leczyć?

Trzustka ważnym organem u psa

zapalenie trzustki u psa - organ

U psów, podobnie jak i u ludzi, trzustka pełni bardzo ważną funkcję. Jest organem zlokalizowanym wzdłuż dwunastnicy i żołądka czworonoga. Ma umożliwiać prawidłową realizację procesów trawiennych. Jej funkcja określana jest jako zewnątrzwydzielnicza.

Trzustka odpowiada za produkcję enzymów trawiennych, inaczej soków trawiennych, które rozkładają składniki pokarmowe. Ma też za zadanie neutralizować kwaśny odczyn treści pokarmowej w żołądku. Dzięki prawidłowej pracy trzustki u psów zwierzę może wchłaniać witaminę B12, a w jelicie cienkim ograniczone jest ryzyko rozwoju bakterii. Korzystnie wpływa to na błonę śluzową jelit. 

W trzustce trwa produkcja:

  • insuliny;
  • glukagonu;
  • somatostatyny;
  • polipeptydu trzustkowego.

Wszystkie te substancje sprzyjają metabolizmowi cukrów w organizmie psa. Zaburzenia w zakresie funkcjonowania trzustki mogą skutkować nawet rozwojem cukrzycy u czworonoga.

Chora trzustka u psa – co dzieje się w tym organie?

U psów może dojść do zapalenia trzustki. Wyróżnia się przy tym dwa rodzaje takiej choroby:

  • ostre zapalenie trzustki u psa;
  • przewlekłe zapalenie trzustki u psa.

Najczęściej chora trzustka u psa daje natychmiastowe, nagłe objawy. Nie wiadomo do końca, czym spowodowana jest infekcja. Niemniej zapalenie w takim przypadku na szczęście nie powoduje powstawania stałych, patologicznych zmian w tym organie. 

Chora trzustka u psa przy ostrej infekcji aktywuje nagle proenzymy i dochodzi do obrzęku części śródmiąższowej tego organu. Jeśli w porę nie zostanie podjęte właściwe leczenie, wówczas choroba prowadzić może do trwałego uszkodzenia trzustki i narządów pobocznych. Wówczas rokowania są o wiele gorsze dla zwierzęcia, a trzustka może zacząć trawić „sama siebie”.

Znacznie rzadziej zdarza się przewlekłe lub nawracające zapalenie trzustki u psa, które trwa przez dłuższy czas. W tym przypadku weterynarze potrafią już wskazać możliwy powód choroby, którym jest szkodliwy czynnik, Powoduje on niszczenie miąższu trzustki i wywołuje zaburzenia w jej funkcjonowaniu. W wyniku tego dochodzi do stałych, nieodwracalnych zmian morfologicznych. W trzustce zajętej chorobą może dojść do włóknienia albo atrofii, czyli martwicy.

Co zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki u psa?

zapalenie trzustki u psa - ryzyko

W niektórych przypadkach występuje większe prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie trzustki u psa. Wśród czynników, które predysponują do tego schorzenia wymienić należy:

  • podawanie diety wysokotłuszczowej;
  • zaburzenia łaknienia u czworonoga;
  • podawanie diety nerkowej;
  • uszkodzenie lub niedokrwienie trzustki, na przykład w wyniku uszkodzeń mechanicznych czy konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego;
  • występowanie niedrożności w obrębie przewodu trzustkowego;
  • zachorowanie na babeszjozę;
  • zachorowanie na hiperkalcemię;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • zatrucia pokarmowe, np. czekoladą czy orzechami makadamia;
  • hiperlipidemię u psa.

W grupie ryzyka, jeśli chodzi o zapalenie trzustki u psa, znajdują się też niektóre rasy, takie jak:

Chora trzustka u psa może towarzyszyć nadwadze, a także cukrzycy, niedoczynności tarczycy, przewlekłej niewydolności nerek czy nadczynności kory nadnerczy. Niewykluczone, że będzie towarzyszyć rozwojowi choroby nowotworowej.

Najczęściej ostre zapalenie trzustki u psa pojawia się u psów w średnim wieku lub starszych, które mają więcej niż 7 lat. Jak je trafnie rozpoznać?

Zapalenie trzustki u psa – objawy

W przypadku ostrej postaci zapalenia trzustki u psa objawy schorzenia pojawiają się u czworonoga bardzo szybko. Najczęściej choroba objawia się:

  • wymiotami;
  • biegunką z widocznymi śladami krwi – pochodzą one z krwawiącego jelita cienkiego lub grubego;
  • utratą apetytu;
  • apatią;
  • ogólnym osłabieniem organizmu.

Z czasem w wyniku wyżej wymienionych symptomów zapalenia trzustki u psa, objawy powodować mogą odwodnienie i ból jamy brzusznej. Podczas badania weterynaryjnego odczuwalny jest opór. Pies przyjmuje nienaturalną pozycję, która jednak powoduje ograniczenie dolegliwości bólowych odczuwanych przez niego. Jest ospały i nie ma energii do codziennej aktywności. Silny ból w przebiegu zapalenia trzustki u psa może powodować szybszy oddech, a nawet prowadzić do zmiany koloru błon śluzowych i depresji u czworonoga.

Zapalenie trzustki u psa – leczenie schorzenia

zapalenie trzustki u psa - leczenie

Jeśli weterynarz postawi diagnozę wskazującą na zapalenie trzustki u psa, leczenie rozpocznie się najprawdopodobniej od umieszczenia zwierzęcia w szpitalu. Hospitalizacja jest potrzebna dla agresywnego nawodnienia organizmu. Wszystko to po to, by skorygować hipowolemię i jednocześnie zabezpieczyć prawidłowe mikrokrążenie w miąższu trzustki. Najpewniej podany zostanie w formie kroplówki płyn Ringera z mleczanami – wszystko w ramach płynoterapii psów z chorą trzustką. Weterynarz będzie stale monitorował stopień nawodnienia organizmu pacjenta.

Nawadnianie będzie kontynuowane do momentu, aż pies zacznie samodzielnie pić i jednocześnie powstrzymane zostaną wymioty.

W przypadku, gdy zapalenie trzustki u psa przebiega z trombocytopenią, czyli obniżeniem poziomu płytek krwi u zwierzęcia, weterynarz może zastosować transfuzję osocza, aby uzupełnić czynniki krzepnięcia. Dodatkowo zwierzęciu podany zostanie potas, dla jego uzupełnienia. Zapalenie trzustki u psa wymaga w trakcie leczenia zapewnienie pupilowi spokojnego odpoczynku, z ograniczonym ruchem. Zaleca się też kilkudniowy post i lekkostrawną dietę o niskiej zawartości tłuszczu i białka, łatwą do przyswojenia przez zwierzę.

Jeśli zwierzę dobrze reaguje na leczenie objawowe, a choroba trzustki u psa została wcześnie wykryta, wówczas pupil najpewniej szybko wróci do zdrowia. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Podjęcie leczenia na dalszym etapie rozwoju zapalenia trzustki u psa jest przyczyną martwicy. Ta z kolei może wywołać krwotoczną postać choroby. Upośledza ona pracę wielu ważnych narządów, jak serce, płuca, wątroba i nerki. Rokowania są wówczas ostrożne lub po prostu złe.

Zapalenie trzustki u psa – dieta w ramach profilaktyki

Nadwaga sprzyja chorobom trzustki i innych organów w organizmie psów, dlatego właściciel powinien uczynić wszystko, by utrzymać prawidłową wagę swojego pupila. Niedoprowadzenie do nadwagi u czworonoga jest działaniem profilaktycznym dla zapalenia trzustki. U psa dieta powinna być niskotłuszczowa, a przy tym najlepiej zrezygnować z podawania zwierzęciu resztek ze swojego stołu. Nie wszystko, co je człowiek, może też z powodzeniem być spożywane przez czworonoga.

Podsumowanie

zapalenie trzustki u psa - podsumowanie

Najlepiej karmić zwierzę karmą o wysokiej zawartości węglowodanów, a niskiej – tłuszczu. Jeśli zapalenie trzustki u psa na charakter nawracający, twój pies powinien znajdować się pod stałą kontrolą weterynarza. Możesz zabezpieczyć prawidłowe działanie trzustki dzięki sięgnięciu po karmy przeznaczone dla psów, które mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)