Zarówno ludzie, jak i zwierzęta mogą chorować na podobne choroby i doświadczać podobnych dolegliwości. Przykładem takiego schorzenia jest zapalenie spojówek. U psa jest to często występująca dolegliwość. Nie powinieneś jej bagatelizować. 

Sprawdź, jak rozpoznać zapalenie spojówek u psa. Leczenie tego schorzenia wymaga stosowania głównie odpowiednich kropli zaleconych przez weterynarza.

Zapalenie spojówek u psa – częsta przypadłość

zapalenie spojówek u psa - przypadłość

Spojówka jest częścią oka. Właściwie to błona śluzowa wyściełająca wewnętrzną część powiek oraz przednią część twardówki – białej części oka, która widoczna jest wokół tęczówki. Jeśli mówimy o zapaleniu oka u psa, najczęściej dotyczy to infekcji toczącej się w spojówce powiekowej, spojówce gałki ocznej albo obu jednocześnie.

W grupie ryzyka, która najczęściej narażona jest na występowanie zapalenia spojówek u psa, znajdują się przedstawiciele ras o krótkich kufach. W ich przypadku na fałdach nosowych rosną włosy podrażniające rogówkę i spojówkę. Do ras tych zalicza się:

  • pekińczyki;
  • buldogi;
  • boksery;
  • shih tzu.

Przyczyny zapalenia spojówek u psa

zapalenie spojówek u psa - przyczyny

Stan zapalny spojówki może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęściej zapalenie spojówek u psa wywołane jest:

  • infekcją wirusową – wirusem nosówki, adenowirusem typu 2, herpeswirusem typu 1;
  • alergią i wywołaną nią nadwrażliwością układu odpornościowego;
  • obecnością ciała obcego w oku psa;
  • uszkodzeniem mechanicznym spojówki – podrażnieniem błony śluzowej oka przez rzęsy lub podwiniętą powiekę;
  • infekcją bakteryjną – rzadko spotykana sytuacja, w której zapalenie spojówek u psa spowodowane jest atakiem chorobotwórczych drobnoustrojów, takich jak paciorkowce, gronkowce czy pałeczki grypy;
  • niedrożnością kanalików łzowych, co powoduje zaburzenie w wydzielaniu łez;
  • nadmierną ekspozycją oczu psa na światło słoneczne;
  • nadwrażliwością na niektóre leki;
  • zetknięciem się z chemicznymi substancjami;
  • inwazją pasożytów – niezwykle rzadka przyczyna zapalenia oka u psa.

Warto też wiedzieć, jak trafnie rozpoznać zapalenie oczu u psa. Wtedy łatwiej będzie szybko podjąć odpowiednie leczenie tego uciążliwego dla czworonoga schorzenia.

Zapalenie spojówek u psa – objawy typowe

zapalenie spojówek u psa - objawy

Bez względu na przyczynę, która powoduje zapalenie spojówek u psa, objawy najczęściej są takie same. To między innymi:

  • zaczerwienienie i przekrwienie oczu;
  • nadmierny wyciek wydzieliny z oczu;
  • opuchlizna;
  • mrużenie oczu.

Pierwszym symptomem zapalenia oka u psa będzie pojawienie się łzawienia, a z czasem nadmiernego wyciek śluzu lub ropy. Wysięki i wycieki z oka stają się na tyle obfite, że trudno je pomylić z naturalnie występującą zwykle rano wydzieliną. Rozwijający się stan zapalny spojówki sprawia stopniowo, że oczy puchną, robią się czerwone, a zwierzę często je mruży.

Zmiany zapalne spojówki u psa powodują też dolegliwości bólowe. Czworonóg może zacząć pocierać łapami okolice chorego oka, bo odczuwa świąd. To niestety powoduje dodatkowe zanieczyszczanie i pogłębianie się stanu zapalnego. Z tego powodu ważne jest, by trafnie rozpoznać zapalenie spojówek u psa i podjąć leczenie.

Jak przebiega leczenie zapalenia spojówek u psa?

zapalenie spojówek u psa - leczenie

Jeśli zauważysz, że twój pies zachowuje się w specyficzny sposób, jego oczy są przekrwione, zapuchnięte, a ich okolice pozlepiane ropną wydzieliną, najlepiej umów się z nim na wizytę u lekarza weterynarza. To konieczne, by podjąć odpowiednie kroki w kwestii zapalenia spojówek u psa. Leczenie dobierane jest pod kątem przyczyn wywołujących stan zapalny.

W przypadku mechanicznego podrażnienia oka przez zawiniętą powiekę czy rzęsy, zapalenie spojówek będzie się powtarzało, chyba że zastosowane zostanie leczenie chirurgiczne. Przy alergicznym podłożu choroby najczęściej podaje się psom glikokortykosteroidy.

Jeśli stan zapalny wywołała infekcja bakteryjna, weterynarz może zalecić krople do oczu dla psa na zapalenie spojówek, z antybiotykiem. Leczenie trzeba stosować zgodnie z zaleceniami weterynarza, nawet jeśli w krótkim czasie problem zniknie. Dla poprawy samopoczucia zwierzęcia zadbaj o higienę okolicy oka.

Krople do oczu dla psa na zapalenie spojówek okazują się skuteczne także i wtedy, gdy dochodzi do niego w następstwie zanieczyszczenia oka. W przypadku trwającego długo lub nawracającego zapalenia weterynarz może zapisać czworonożnemu pacjentowi także maści lub żele do oczu.

Podsumowanie

Rozpoznanie zapalenia spojówek u psa jest raczej łatwym zadaniem. Jeśli podejrzewasz ten stan u swojego pupila, zgłoś się do weterynarza, by zastosować właściwe leczenie.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)