Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia skóry u psa. Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne w walce z niektórymi chorobami. Z artykułu dowiesz się kiedy będą właściwe!

Alergia i atopia – czym są?

Alergia jest nieprawidłową, nadmierną reakcją układu immunologicznego na czynnik drażniący, nazywany w tym przypadku alergenem. Kiedy dojdzie do kontaktu z nim, organizm uczulonego psa zaczyna wytwarzać przeciwciała klasy IgE, będące specyficznymi substancjami oraz pobudzać do pracy limfocyty T.

W zależności od stopnia nasilenia uczulenia kontakt z alergenem może wywoływać symptomy o różnym natężeniu. Niekiedy będzie to jedynie delikatny świąd, a w innych wypadkach zaburzenia krążenia czy oddychania, mogące prowadzić do niewydolności narządów wewnętrznych, a nawet zgonu psiego alergika.

Nieprzyjemne symptomy mogą pojawić się natychmiast po kontakcie z czynnikiem uczulającym lub dopiero po kilku godzinach. W przypadku alergii pokarmowych czy kontaktowych objawy występują przez cały rok, z kolei alergia wziewana pojawia się sezonowo (w okresie silnego pylenia roślin).

Z kolei atopia jest jedynie zaburzeniem układu odpornościowego, a nie chorobą. Polega ona na skłonności do zwiększonego wytwarzania wcześniej wspomnianych przeciwciał IgE w porównaniu do pozostałych osobników danego gatunku.

Ma charakter genetyczny, w związku z czym często występuje u zwierząt pochodzących z tej samej linii hodowlanej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że na jej pojawienie się i przebieg w znaczący sposób wpływają różnorodne czynniki środowiskowe (zwłaszcza roztocza, zarodniki pleśni i pyłki).

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry u psa

Jeśli rozpoznano atopowe zapalenie skóry u psa, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Najważniejsze, co można zrobić, to unikać alergenu, ponieważ atopia jest jedną z odmian alergii. Zmiany skórne możesz zauważyć głównie w okolicach pyska, łap i na bokach czworonoga.

Ogromną ulgę pupilowi przynieść może terapia specjalnymi szamponami głęboko nawilżającymi, przeznaczonymi dla psów alergików. Jednak nim podejmiesz jakiekolwiek kroki, powinieneś udać się do weterynarza ze swoim zwierzęciem.

Lekarz weterynarii podczas diagnostyki określa podłoże problemu. Jeśli rozpozna atopowe zapalenie skóry, leczenie staje się koniecznością. Przede wszystkim należy przynieść ulgę choremu czworonogowi.

Pomagają w tym regularne kąpiele z użyciem wyżej wymienionych szamponów, ale też leki łagodzące reakcje organizmu i preparaty wzmacniające skórę psa zawierające kwasy omega-3 i omega-6, cynk, biotynę i witaminy. Jeśli zmiany na skórze spowodowało przerwanie bariery ochronnej i wdało się zakażenie, weterynarz przepisze odpowiednie antybiotyki.

Jedna wizyta u specjalisty może okazać się nie wystarczająca, aby określić zewnętrzny czynnik powodujący stan alergiczny u twojego psiaka. Weterynarz przeprowadzi z tobą wywiad, żeby mógł postawić trafną diagnozę.

Niestety rozpoznanie AZS jest o tyle trudne, że objawy mogą się pojawiać tylko sezonowo, a alergenem może być dosłownie wszystko. Po rozpoznaniu źródła problemu można jednak zastosować immunoterapię alergenową, a do tego czasu stosować na zapalenie skóry u psa domowe sposoby, ograniczające się do unikania alergenów.

Jeśli zauważyłeś wystąpienie objawów po spacerze w parku, lepiej go unikać, bo prawdopodobnie uczula go jedna z roślin. Można zmienić domowe środki czystości, częściej wycierać kurze, ale najważniejsze to nie pozwalać psu na drapanie i lizanie zmian skórnych, ponieważ może to doprowadzić do powstania wtórnej infekcji. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie pupila w kołnierz ochronny uniemożliwiający drapanie.

Czy dieta może wywoływać świąd u psa?

U wszystkich organizmów żywych podstawą jest odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta. Wiele czworonogów nie toleruje tanich popularnych karm lub tych zawierających kurczaka.

Jeśli zauważyłeś, że pies się drapie, może to być spowodowane alergią pokarmową. Na alergiczne zapalenie skóry u psa domowe sposoby bywają skuteczne. Najprostszą metodą, choć czasochłonną, jest dieta eliminacyjna.

Metoda polega na zmianie karmy na produkt dietetyczny, najczęściej polecane są suche chrupki z zawartością ryby. Po dwóch dniach, jeśli nie zaobserwujesz drapania czy wygryzania sierści, możesz dodać kolejny składnik, na przykład kurczaka, i ponownie sprawdzić reakcję czworonoga.

Najważniejsza jednak zawsze będzie wizyta u weterynarza mająca na celu wykluczenie poważniejszych schorzeń. Jeśli doszło do uszkodzenia bariery ochronnej skóry, niezwłocznie należy udać się do specjalisty.

Ektopasożyty częstą przyczyną świądu skóry u zwierząt

Często pomijanym powodem powstawania świądu skóry u zwierząt jest obecność pasożytów, a w szczególności pcheł. Większość środków na kleszcze, które należy regularnie podawać swoim podopiecznym, działa również i na te małe insekty.

W przypadku podejrzenia związanego z nimi zapalenia skóry u psa domowych sposobów pozbycia się ektopasożytów jest kilka. Kąpiel w specjalnym szamponie doraźnie pomoże pozbyć się pcheł, a dodatkowe zabezpieczenie przed nimi twojego czworonoga zapewnią odpowiednia obroża, tabletki czy krople.

Jednak pchły to nie jedyne ektopasożyty, którymi pies może się zainfekować. Roztocza, świerzbowiec, wszy, wszoły czy nużeńce, wszystkie z nich powodować mogą uporczywy świąd. Dlatego ważne, abyś w razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgał rady specjalisty. Jak rozpoznać drapanie obsesyjne lub wywołane chorobą od zwykłego? Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.

Jak rozpoznać zwykłe drapanie od tego spowodowanego chorobą?

Drapanie się to całkowicie naturalna czynność zarówno u ludzi, jak i u psów. Po czym w takim razie poznać, że twój pupil może mieć poważniejszy problem? Z pewnością znasz swojego psa najlepiej i zauważysz, jeśli zacznie uporczywie się drapać, ocierać o meble czy wręcz wygryzać sobie sierść. Są to pierwsze alarmujące symptomy świądu.

Inne sygnały to nagła zmiana zachowania. Pupil może zacząć się tarzać lub ocierać o ostre krawędzie i krzaki. Pojawienie się zmian skórnych, jak na przykład zaczerwienienia, łyse placki, czerwone kropki, krostki lub ranki. Może zdarzać się też częste potrząsanie głową i ocieranie pyskiem o meble. W przypadku infekcji pasożytniczej z uszu wycieka lepka wydzielina.

Kiedy na zapalenie skóry u psa domowe sposoby okażą się wystarczające? Tak naprawdę nie jesteś tego w stanie sam ocenić, dlatego zalecane są dopiero po badaniach klinicznych i konsultacji z lekarzem, jako wsparcie terapii weterynaryjnej.

Jedynym wyjątkiem jest zaobserwowanie u twojego psa wszy. W takim przypadku w zupełności wystarczy kąpiel z zastosowaniem odpowiedniego środka myjącego oraz zabezpieczenie psa na przyszłość.

Jak doraźnie złagodzić świąd u psa?

Jest to często pojawiające się pytanie, na które niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rozpoznania.

Omówiliśmy już przypadek wystąpienia pcheł u pupila i jeśli wraz z ich pojawieniem nie wystąpił stan zapalny skóry lub zmiany, to uda ci się uniknąć wizyty u lekarza weterynarii. W każdym innym przypadku należy najpierw zlokalizować przyczynę problemu.

Postawienie diagnozy wymaga przeprowadzenia szczegółowego wywiadu i pobrania próbek skóry do analizy. Wykonuje się też laboratoryjne badania cytologiczne, a czasem przeprowadza badanie włosa.

Najciężej postawić diagnozę w przypadku psa alergika, ponieważ czynników wywołujących alergie jest mnóstwo. Może to zająć trochę czasu, ale znacznie poprawi komfort życia zarówno psa, jak i twój.

Z zapaleniem skóry u psa domowymi sposobami ciężko jest się uporać. Jeśli regularnie odrobaczasz psa oraz stosujesz środki przeciw pasożytnicze, to pozwoli z miejsca wyeliminować ten czynnik podczas przeprowadzania diagnozy. Zdarza się, że drapanie ma podłoże psychologiczne i należy w takich sytuacjach udać się do behawiorysty, ale to już oceni weterynarz.

Zawsze w razie wątpliwości korzystaj z wiedzy specjalistów. Dzięki temu twój pupil będzie się cieszył długim, zdrowym i szczęśliwym życiem.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.