Zapamiętaj!

  • Chomik może mieć zaćmę.
  • Choroba jest nieuleczalna.
  • Można spowolnić rozwój zaćmy u chomika.
  • Zaćma najczęściej jest chorobą starszych chomików.
  • Objawem zaćmy jest zmętnienie oczu, pojawienie się białej plamki na źrenicy.

Zaćma u chomika – co to?

Zaćma to choroba oczu, na którą może cierpieć także chomik. Objawem jest zmętnienie oka i pojawienie się w miejscu źrenicy białej plamki. To zmiany starcze, które pojawiają się u starszych chomików. Zaćmy nie można wyleczyć, jednak może starać się opóźnić postęp choroby. W bardzo rzadkich sytuacjach zaćma może występować u chomika od urodzenia. 

Wzrok chomików jest słaby, jednak w przypadku rozwoju zaćmy jeszcze bardziej się pogarsza, co może powodować problemy z przemieszczaniem się i zmiany w zachowaniu zwierzaka.

Zaćma u chomika – co musisz wiedzieć?

Jeśli zauważysz zmętnienie oka, zaobserwujesz, że chomik ma trudności w poruszaniu się po klatce, koniecznie udaj się do lekarza. Weterynarz potwierdzi lub wykluczy rozwój zaćmy. Choroby oczu u chomików to dość częsta przypadłość – poza zaćmą może rozwinąć się zapalenie spojówek, powiek, ropień, wytrzeszcz. Każdy problem z oczami należy skonsultować z lekarzem.

Przyczyną zaćmy najczęściej jest wiek chomika. Choroba może być także konsekwencją nadmiernego stresu, urazu oka, a także powikłaniem innej choroby – w takiej sytuacji może rozwinąć się również u młodszych osobników.

Zaćma u chomika – jak zapobiegać?

Aby opóźnić rozwój zaćmy, która może prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • nie umieszczaj klatki chomika w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych;
  • wyklucz z diety chomika słodkie przekąski;
  • dbaj o oczy chomika – każdą infekcję należy jak najszybciej wyleczyć;
  • dbaj o otoczenie chomika, utrzymuj je w czystości;
  • zapewnij zwierzakowi spokój, chroń przed stresem;
  • uzupełnij menu chomika o produkty bogate w karotenoidy (wzmacniające narząd wzroku).

Co zrobić, gdy chomik ma zaćmę?

Chomik z zaćmą potrzebuje twojej opieki. Pamiętaj, że jego wzrok nigdy nie był najlepszy, raczej posługuje się węchem i dotykiem. Zaćma u chomika może jednak utrudnić mu funkcjonowanie. Co możesz zrobić? Wymieniając ściółkę, pozostaw nieco starej, by chomik czuł swój zapach i nie stresował się; wszystkie przedmioty staraj się umieszczać w tym samym miejscu (chomik zacznie poruszać się na pamięć). Gdy zwierzak ma kłopoty ze wzrokiem szczególnie ważne jest chronienie go przed urazami.

Zaćma u chomika to dość częsta przypadłość dotykająca starsze osobniki. Właściciel powinien obserwować stan zdrowia chomika, zwracać uwagę na problemy ze strony oczu, a w razie pojawienia się niepokojących zmian, zabrać zwierzaka do weterynarza.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Maciej Grabowski

Szczęśliwy właściciel uroczego husky, który często towarzyszy mu podczas długich spacerów i wędrówek po górach. Poza pisaniem o zwierzętach, autor uwielbia też podróżować i poznawać różne kultury oraz tradycje kulinarne. W wolnym czasie lubi uprawiać sport, w szczególności biegi długodystansowe oraz wspinaczkę górską.