Nie ma chyba zwierząt, wokół których krążyłoby więcej stereotypów i uproszczeń. Koty są znane jako zwierzęta złośliwe, zdystansowane i chodzące własnymi drogami. Zachowanie kota może więc często wydawać się dziwne i nielogiczne, jednak w wielu sytuacjach jest komunikatem, jaki pupil chce przekazać. Poniżej znajdziesz kilka kocich zachowań, które mogą budzić zdziwienie i niezrozumienie. Ich przyczyny jednak wcale nie są skomplikowane ani magiczne. Sprawdź, co właściwie oznaczają kocie zachowania!

Tajemnicze zachowanie kota – ocieranie się o przedmioty

zachowanie kota - ocieranie się

Każdy, kto chociaż raz zetknął się z kotem, dobrze wie, że charakterystycznym dla niego zachowaniem jest ocieranie się o przedmioty i ludzi. Czasami w ten sposób zwierzaki się z nami witają. Innym razem wędrują po domu, ocierając się pyszczkiem o niemal każdy mebel. Co to znaczy? 

Ocieranie się o przedmioty – czy to dziwne zachowanie kota?

Aby dobrze zrozumieć takie zachowanie kota, trzeba przyjąć do wiadomości, że jest on zwierzęciem terytorialnym. Koty regularnie przemierzają swoje terytorium, pozostawiając na nim swoje ślady zapachowe. Feromony, znajdujące się między innymi w policzkach i w opuszkach dają znać innym osobnikom, że kociak mieszka właśnie na tym terenie i trzeba liczyć się z jego obecnością. 

Koty i ich zachowania – mruczek ociera się o ludzi

A dlaczego kot ociera się o ciebie? Zazwyczaj takie zachowanie można interpretować jako gest przyjaźni. Witając się z obcym, kotem najlepiej wyciągnąć do niego pojedynczy palec i zaczekać, czy po powąchaniu zwierzak otrze się o niego pyszczkiem. Jeżeli tak się stanie, możesz mieć pewność, że zyskałeś pewien kredyt zaufania. Kiedy wracasz do domu po pracy i zwierzak wita cię w drzwiach, ocierając się, „przypomina” ci swój zapach. Takie zachowanie kota oznacza, że pupil włącza cię na nowo w krąg swojego terytorium. 

Ocieranie się policzkiem o krawędzie przedmiotów

Na pewno zaobserwowałeś sytuacje, kiedy kot ociera się o krawędzie mebli lub innych przedmiotów, które znajdują się tuż przed nim. Czy chodzi o pozostawienie swojego zapachu? Nie tylko. W istocie koty są krótkowidzami. To, co znajduje się bezpośrednio przed nimi, widzą bardzo słabo i nieostro. 

W tworzeniu mapy otoczenia pomagają im włosy czuciowe (czyli wibrysy) oraz narząd Jacobsona. Ten ostatni odpowiedzialny jest za dodatkowy zmysł chemiczny u kotów – coś na pograniczu smaku i węchu. Ocieranie się o przedmioty pozwala przesłać do mózgu informacje o ich kształcie, wielkości i położeniu w sytuacji, kiedy wzrok nie jest w stanie tego zrobić. 

Kocie zachowania – drapanie

zachowanie kota - drapanie

Koty drapią i nie jest to nic dziwnego. Szczególnie boleśnie odczuli to opiekunowie kotów, które zniszczyły trochę mebli, dywanów i innych akcesoriów. Od drapania nie da się uciec. 

Co oznacza to typowe zachowanie kota? Podczas wykonywania tej czynności koty nie tylko ostrzą pazury (bo, wbrew pozorom, wcale ich nie ścierają). Drapanie relaksuje i pozwala zostawić po sobie bardzo wyraźny ślad zapachowy, pochodzący z gruczołów na poduszeczkach łap. Drapak powinien być więc nieodłącznym wyposażeniem kociego mieszkania. 

Jak sprawić, by kot nie spustoszył domu drapaniem?

Musisz wiedzieć, że koty drapią trzy rodzaje powierzchni:

  • poziome;
  • pionowe;
  • skośne.

Drapaki pionowe

Aby uchronić swoje meble przed smutnym losem, powinieneś wyposażyć się w trzy rodzaje drapaków. Najważniejszy jest drapak pionowy. Na rynku można spotkać wielopoziomowe wieże złożone z półeczek, domków i hamaków. Takie akcesorium jak najbardziej jest przydatne, jednak nie zawsze spełnia swoją podstawową funkcję. 

Najważniejsze są bowiem słupki z powierzchnią do drapania. W wielu przypadkach są one po prostu za niskie. Dobry drapak poziomy to taki, na którym kot może wyciągnąć się i całkowicie rozprostować kręgosłup. Zachowanie kota w dobrej formie to podstawa!

Drapaki poziome i skośne

Warto także wyposażyć się w drapaki poziome, wykonane z dobrej jakości tektury. Wybieraj takie, które są odpowiednio wyprofilowane – posłużą jednocześnie jako legowisko i miejsce do zabawy. Nie bez znaczenia jest także skośny drapak. Możesz go kupić oddzielnie lub jako element większej całości. Zachowanie kota, który drapie, nie będzie uciążliwe, gdy masz takie akcesoria.

Koty i ich zachowania – polowanie

zachowanie kota - polowanie

W przeciwieństwie do psów i wielu innych zwierząt koty zachowały całkiem sporo z pierwotnej natury. Wielu badaczy jest zdania, że pomimo dziesięciu tysięcy lat koegzystencji ludzi i kotów proces udomowienia tych zwierząt nadal trwa. Każdy kot – od pospolitego dachowca po wypielęgnowanego brytyjczyka – jest drapieżnikiem i musi polować. 

Z jednej strony polowanie to naturalne zachowanie kota. Z drugiej strony jednak świadomy opiekun wie, że pupil na wolności może szukać zdobyczy. Czy zamykając go w domu, jak twierdzą niektórzy, ograniczysz jego naturalne instynkty? W żadnym wypadku. 

Zachowanie kota – polowanie w domu

U kotów domowych polowanie powinna zastąpić zabawa. To podstawa do pokojowego współistnienia z kotem. Wędki, pluszowe myszki czy uciekające piłeczki to dla mruczka ekwiwalent ofiary, na którą poluje. W ten sposób zwierzak rozładowuje nagromadzoną energię i zaspokaja swoje instynkty. 

Jak zabawa może zastąpić kotu polowanie?

Nie tylko kot domowy, lecz także większość jego dzikich kuzynów żyje według cyklu łowieckiego. Podczas snu gromadzi się w nich energia, która następnie musi zostać spożytkowana na polowanie. Po złapaniu ofiary następuje jej konsumpcja, a potem dokładna toaleta, dzięki której kot zmywa z siebie zapach jedzenia. 

Zachowanie cyklu łowieckiego jest kluczowe dla kociego szczęścia. Jedzenie warto podzielić na kilka małych porcji. Po zabawie zapraszaj kota na posiłek. 

Koty i ich zachowania – wpatrywanie się w przestrzeń

zachowanie kota - wpatrywanie się

W wielu kulturach koty uchodzą za zwierzęta niezwykle uduchowione. Mnóstwo osób jest nawet przekonanych, że koty widzą duchy. Czy takie zachowanie kota ma jakiekolwiek uzasadnienie? Wszystko dlatego, że te zwierzaki mają ogólnogatunkową tendencję do wpatrywania się w niewidoczne ludzi elementy przestrzeni. Często wodzą wzrokiem za czymś, czego nie ma i nasłuchują ciszy. 

Racjonalne wytłumaczenie takiego zachowania kota

W istocie to całkowicie normalne zachowanie kota, którego zmysły są o wiele bardziej rozwinięte niż nasze. Koty zdecydowanie lepiej słyszą. Mają także zdolność widzenia promieni UV. Jako drapieżniki błyskawicznie reagują nawet na najmniejszy ruch. 

Przelatujący w powietrzu pyłek kurzu, lecąca mucha czy spadający długopis u sąsiada z góry. To wszystko rzeczy, których ludzie tak łatwo nie zauważą. Koty natomiast widzą i słyszą je doskonale i często skupiają na nich swoją uwagę. Nie ma odpowiedzi na pytanie, czy koty widzą duchy. Jak najbardziej można jednak założyć, że widzą więcej niż my. 

Dlaczego mruczki nie piją wody? Czy to niepokojące zachowanie kota? 

To pytanie nurtuje wielu opiekunów. Oczywiście, to nieprawda, że koty w ogóle nie interesują się wodą. Piją jej jednak mało. Zdecydowanie za mało. Rozwiązanie tej zagadki i źródła zachowania kota tkwi w kwestiach ewolucyjnych. 

Czy słyszałeś kiedyś o pseudaelurusie? Ten prehistoryczny kot wyginął osiem milionów lat temu. Jest jednak bardzo ważny, ponieważ według naukowców dał początek wszystkim współczesnym kotowatym. W tym także gatunkowi felis catus domesticus. 

Dlaczego koty nie piją dużo wody?

Pseudaelurus wyewoluował na terenach dzisiejszej Afryki. Ze względu na bardzo ograniczony dostęp do wody niezbędne płyny pobierał przede wszystkim z pożywienia. Ściślej mówiąc – prosto ze zjadanych ofiar. Prawdopodobnie to właśnie dlatego do dzisiaj koty nie mają potrzeby spożywania dużych ilości wody. Czerpią ją bezpośrednio z pokarmu. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby podstawą ich diety była mokra karma. 

Czy da się zmienić to zachowanie kota?

Oczywiście, warto zachęcać kota do picia. Chętniej niż po wodę stojącą sięgają one po tę bieżącą, dlatego warto zainteresować się kupnem dobrej jakości fontanny dla kotów. Może ona wpłynąć na zachowanie kota w dobrym zdrowiu. Jeżeli jednak dysponujesz jedynie miseczką, postaw ją możliwie jak najdalej od pożywienia. W mruczkach ciągle jeszcze tkwi atawistyczne przekonanie, że ofiara leżąca blisko wody szybciej się psuje. 

Dziwne zachowanie kota – co powinno cię zaniepokoić? 

Koty, jak tylko mogą, ukrywają swój ból i dyskomfort. Niestety, bardzo często są już bardzo chore, gdy człowiek widzi ich problemy. Właśnie dlatego warto mieć oczy dookoła głowy i zwracać uwagę na wszystkie nietypowe i dziwne zachowania kota. O czym mowa? Zdecydowanie powinny niepokoić cię:

  • utrata apetytu;
  • próby ukrycia się przed światem;
  • pogorszenie kondycji sierści;
  • wokalizacja podczas korzystania z kuwety;
  • apatia;
  • unikanie zabawy;
  • wymioty i biegunki.

Zachowanie kota a zaburzenia rutyny

Wymienione wyżej symptomy należą do grupy tych bardziej oczywistych. Kluczem do szybkiego wyłapania niepokojących zjawisk jest uświadomienie sobie, że koty to miłośnicy rutyny. Na zaburzenia stałego harmonogramu dnia reagują zwykle dosyć dużym stresem. Jeżeli zwierzak nagle zmienia swoje rytuały, to takie zachowanie kota jest wyraźnym znakiem, że może dziać się z nim coś złego. 

Zachowanie kota przy kuwecie to jego komunikat

Doskonałym przykładem jest rutyna korzystania z kuwety. Zazwyczaj złościsz się i irytujesz, kiedy koty zaczynają załatwiać się poza nią. Niepokoić powinny także:

  • zmiana częstotliwości chodzenia do kuwety;
  • wokalizacja;
  • kręcenie się;
  • wchodzenie i wychodzenie;
  • rezygnacja z zakopywania odchodów (jeżeli wcześniej było to normą).

Postaraj się zrozumieć swojego zwierzaka. W ten sposób sygnalizuje ci, że nie czuje się komfortowo. 

Zachowanie kota niepokoi? Reaguj!

Oddawanie moczu lub kału na łóżka, fotele czy ubrania zazwyczaj interpretowane jest jako złośliwość. Tymczasem koty robią to najczęściej po to, aby zwrócić twoją uwagę. Nie potrafią mówić, dlatego pokazują ci, tak jak mogą, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Zachowanie kota jest wołaniem o pomoc, więc nie krzycz na zwierzaka, ale wybierz się z nim do weterynarza. 

Świat kociej komunikacji i zwyczajów jest naprawdę fascynujący. Kiedy postarasz się lepiej poznać kota, szybko zrozumiesz, że twój zwierzak wykorzystuje przeróżne sposoby na pokazanie ci, że jesteś dla niego ważny. Dokładna obserwacja kota i świadomość tego, jaki jest rytm jego dnia, da ci wyraźny sygnał, w którym momencie trzeba zacząć się niepokoić. Warto pamiętać, że zachowanie kota, które z pozoru jest bardzo dziwne, może być symptomem choroby. Nie lekceważ więc odstępstw od normy i odpowiedzialnie zareaguj.

Najczęściej zadawane pytania

Po czym poznać, że kot mnie nie lubi?

Koty są samodzielnymi zwierzętami i cenią sobie swoją przestrzeń. Jeśli jednak kot całkowicie cię unika, być może denerwuje go coś w twoim zachowaniu, np. nieustanne próby głaskania go.

Czy kot czuje nasz smutek?

Koty potrafią wyczuć twój stan emocjonalny,

Jak pokazać kotu, że go kochasz?

Twój kot na pewno doceni poszanowanie jego przestrzeni osobistej i towarzyszenie mu w typowo koci sposób – w jednym pomieszczeniu, ale z dystansem.

Jak rozpoznać czy kot jest zły?

Zezłoszczonego kota rozpoznasz po charakterystycznie „położonych” uszach.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.