Pojawienie się w domu czworonoga jest wyjątkowym przeżyciem dla całej rodziny. Zwłaszcza dzieci, zafascynowane nowym domownikiem, na ogół są zachwycone możliwością wprowadzenia nowych aktywności do rutyny dnia. Warto jednak pamiętać, że zabawa ze szczeniaczkiem to nie tylko radość i beztroska, lecz także okazja do wspomagania rozwoju czworonożnego towarzysza. W jaki sposób połączyć przyjemne z pożytecznym? Dzielimy się sprawdzonymi pomysłami!

Zabawy ze szczeniakiem w domu

Zabawy szczeniaków odgrywają bardzo istotną rolę w ich wychowaniu. Małe psy, podczas harców z rodzeństwem, wykorzystują zęby, które początkowo są bardzo ostre, cienkie i przypominają małe igiełki. Niekiedy zdarza się, że żartobliwe ugryzienie w ucho brata lub siostry okazuje się bolesne i wywołuje paniczny pisk ze strony poszkodowanego. Takie sytuacje stanowią dla maluchów ważne lekcje życia i pozwalają im nauczyć się panowania nad własną siłą i energią. Warto wykorzystywać ten mechanizm również w późniejszym czasie, kiedy maluch po odstawieniu od matki trafi już do naszego domu, jako nowy członek rodziny. Z pewnością niejednokrotnie spotkamy się z entuzjazmem czworonoga, który będzie próbował gryźć nas po łydkach lub rękach. Reagując od razu na takie przejawy radości, nauczymy go poprzez zabawę, że niektóre zachowania nie są przez nas akceptowane. Jednocześnie będziemy w stanie zawiązać i stopniowo umacniać więzi z czworonogiem.

Zabawy ze szczeniakiem zapewniają mu odpowiednią dawkę ruchu. Warto pamiętać o ćwiczeniach fizycznych dla czworonoga, zarówno podczas spacerów na świeżym powietrzu, jak i wspólnego spędzania czasu w domu. Najbardziej intuicyjne jest bieganie, ale należy również wspomnieć o wszelkiego rodzaju aktywnościach polegających na zmianie pozycji ciała. Turlanie się po podłodze, drapanie po brzuchu (wywołujące wyginanie się psiego grzbietu) czy podskoki (np. w celu dosięgnięcia przysmaku) pozwalają na rozwój fizyczny zwierzęcia. Umożliwiają także rozładowanie napięcia i pozbycie się nadmiaru energii.

Zabawy ze szczeniakiem przyczyniają się również do jego rozwoju intelektualnego. Warto zainwestować w specjalne, interaktywne zabawki, np. piłki z wydrążonym środkiem, do których wkładamy przysmaki dla psów. Wydobycie ulubionego smakołyku (np. Pedigree® Tasty Bites Chewy Cubes) wymaga od psa główkowania, a jednocześnie pozwala mu odnieść podwójną radość z sukcesu! Alternatywą dla tej zabawy jest proste ukrycie niewielkich przekąsek w różnych miejscach w domu. Wykorzystując zmysł powonienia, szczenię z łatwością odnajdzie niespodzianki, czerpiąc z tego wiele radości!

Przysmaki dla psów są również doskonałym motywatorem do pracy. Poprzez nagradzanie pozytywnych zachowań uczymy szczenię tego, co mu wolno, a czego nie. To doskonała metoda (znacznie skuteczniejsza niż karanie czworonoga za popełniane błędy!), dzięki której możemy uzyskać m.in. takie efekty, jak:

  • załatwianie przez zwierzę potrzeb fizjologicznych najpierw na macie higienicznej, a potem na dworze,
  • realizowanie psiej potrzeby gryzienia i żucia z wykorzystaniem zabawek (zamiast mebli czy kapci domowników),
  • spokojne powitanie gości oraz członków rodziny wracających do domu,
  • chodzenie na luźnej smyczy.

Zabawy ze szczeniakiem poza domem

Zabawy dla szczeniaków i dorosłych psów, które możemy wykonywać na dworze, mają wiele zalet. Po pierwsze, nie istnieje ryzyko, że niechcący zniszczymy jakiś domowy sprzęt lub mebel, gdy wspólna aktywność wymknie nam się spod kontroli. Po drugie, w parku lub lesie często spotykamy innych opiekunów z psami. Pozwalając zwierzętom na wspólną zabawę, pomagamy im budować ich kompetencje społeczne.

Jakie zabawy ze szczeniakiem warto realizować poza domem?

  • wspólne bieganie, ściganie się,
  • przeciąganie liny, czyli specjalnego, kynologicznego szarpaka,
  • nauka sztuczek, a także ważnych umiejętności, takich jak chodzenie przy nodze czy przybieganie na zawołanie (to ostatnie zwierzę powinno przyswoić w pierwszej kolejności).

Jakich zabaw ze szczeniakiem należy unikać?

  • stosowanie zabawek, które nie mają kynologicznego przeznaczenia: piłek tenisowych, frisbee itp.,
  • rzucanie psu znalezionych w miejscu spaceru patyków, szyszek, żołędzi oraz kamieni.

Ważne, aby wszystkie zabawy odbywały się w bezpiecznym miejscu i z pomocą bezpiecznych sprzętów czy materiałów. W przypadku wątpliwości, jakie zabawy dla szczeniaków są wskazane, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.