Żaba rogata to polska nazwa przyjęta dla wszystkich żab z rodzaju Ceratophrys. Jest nią więc zarówno często spotykana w hodowli C. cranwelli, jak i tzw. rogatka ozdobna – C. ornata. Występują one w Ameryce Południowej, w takich krajach, jak Urugwaj, Argentyna i Brazylia. Zamieszkują okresowe zbiorniki wodne, lasy i pampy, na których terenie poziom wód powierzchniowych ulega sporym wahaniom. Bardzo często zagrzebane w podłożu wyczekują na ofiarę. W czasie suszy prowadzą raczej skryty tryb życia. Jak przygotować odpowiednie terrarium? Przeczytaj koniecznie!

Żaba rogata – charakterystyka

Zwierzę to ma masywną budowę, przypominającą ropuchę. Ma bardzo silne szczęki, dzięki czemu zdolne jest do upolowania ofiary swojej wielkości. Z tego względu jego ugryzienie jest bolesne, ale na szczęście nie jest niebezpieczne. Skórę żaby rogatej pokrywają brodawki.

Dorosła samica jest większa od samca – mierzy ok. 12 cm długości, podczas gdy samiec ok. 8 cm i nie jest tak mocno zbudowany. Dorosłe samce często mają także modzele, czyli zgrubienia skóry na łapkach, a także workowate podgardle. Nad oczami znajdują się charakterystyczne wyrostki przypominające rogi. Typową cechą tego płaza jest jego ciekawe ubarwienie:

  • zwykle w kolorze zieleni i żółci;
  • w plamy czarne, ciemnobrązowe i mniejsze, czerwone.

Terrarium dla żaby rogatej

Tę niezwykłą żabę powinno się hodować w akwaterrarium, czyli w terrarium posiadającym część lądową oraz wodną, przy czym lądowa powinna być większa. Wodną powinien stanowić basen wystarczająco duży, by żaba mogła się poruszać i zanurzyć. Podłoże musi być bezpieczne dla płaza, zaleca się więc stosowanie torfu wymieszanego z drobnym piaskiem lub ziemi leśnej. Powinno być zawsze wilgotne i czyste.

Żaby rogate hodujemy w parach lub pojedynczo. Dorosłe osobniki powinny mieszkać w terrarium o wymiarach 45 x 30 x 25 cm. Młodym żabkom wystarczy plastikowy lub szklany pojemnik o wymiarach 15 x 15 x 15 cm.

Optymalna temperatura wynosi 25–30° C w dzień, nocą zaś być obniżana do 20–24° C. Lampy UV nie są niezbędne, ale żabie lokum powinno być oświetlane przez 12 godzin dziennie. Akwaterrarium powinno się często zraszać, ponieważ wilgotność musi utrzymywać się na poziomie 80–90%. Można je ozdobić żywymi roślinami pochodzącymi z rejonów tropikalnych (np. oplątwy lub zroślicha).

Świerszcze, karaczany, myszy – jak żywić żaby rogate?

Choć w Polsce pokarm dla żaby kojarzy się z owadami, żaba rogata, dzięki silnym szczękom i swoim rozmiarom, ma bardziej urozmaicone menu. Trzeba pamiętać o tym, że karmówka musi być odpowiedniej wielkości. Odpowiedni pokarm dla młodych żabek stanowią:

  • karaczany;
  • świerszcze;
  • larwy mącznika;
  • szarańcze;
  • koniki polne;
  • małe rybki słodkowodne (np. gupik lub mieczyk).

Dorosłej żabie rogatej można zaserwować pisklę kurczaka lub małego gryzonia (najczęściej myszy). Aby żaba cieszyła się dobrym zdrowiem, powinno się unikać jej przekarmiania. O ile młodym można podawać pokarm nawet codziennie, o tyle dorosłe osobniki nie powinny jeść częściej niż raz w tygodniu. Hodowcy zwracają również uwagę na odpowiednią suplementację, szczególnie u młodych płazów. To pomoże zwierzęciu rozwijać się prawidłowo i uniknąć wielu chorób.

Gdzie kupić żabę Ceratophrys ornata?

Żaby najlepiej kupić u doświadczonego hodowcy, który może udzielić ci wielu cennych rad i wskazówek, jak prawidłowo się nimi opiekować. Bardzo często można ich spotkać na targach terrarystycznych, gdzie sprzedawane są płazy, gady, bezkręgowce i wszystko, co niezbędne dla każdego terrarysty.

Żaba rogata żyje zwykle ok. 7–8 lat. Jest z pewnością nie tylko ciekawym mieszkańcem terrarium, ale także, dzięki wspaniałemu ubarwieniu, jego wyjątkową ozdobą.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.