Wyżeł weimarski krótkowłosy wyróżnia się spośród innych ras sylwetką i charakterystyczną sierścią. Ma także wyjątkowy charakter i temperament, ale nie nada się dla każdego. Czy to pies tylko dla doświadczonych opiekunów? Jak wygląda jego dieta i pielęgnacja? Podpowiadamy, dla kogo będzie odpowiednim pupilem i opisujemy jego wymagania. Zapraszamy do lektury!

Wyżeł weimarski krótkowłosy – cechy charakterystyczne wyglądu

Wyżły weimarskie są dużymi psami, więc trzeba to wziąć pod uwagę, wybierając szczenię tej rasy. Suki dorastają do 65 cm, zaś samce mogą mierzyć aż 70 cm w kłębie. Jak wyglądają te czworonogi?

 • mają harmonijną budowę i dość dobrze rozwiniętą muskulaturę;
 • uszy są zwisające, a pysk ma lekko opuszczone fafle;
 • ogon tych psów jest cienki, a do tego często w ruchu;
 • oczy przybierają u dorosłych zwierząt bursztynowy kolor. 

Wyżeł weimarski krótkowłosy – sierść i umaszczenie

Sierść odmiany krótkowłosej jest lśniąca i gładko przylega do ciała. Ma co najwyżej niewielką ilość podszerstka. Odmianę długowłosą, o której nie będziemy wspominać, cechuje miękka sierść od 3 do 5 cm długości. Niezależnie od odmiany, kolor futra jest zazwyczaj srebrzystoszary lub sarni.

Zobacz też:
Szpic japoński – wygląd, charakter, opis rasy. Poznaj bliżej szpica japońskiego!

Jaki charakter ma wyżeł weimarski krótkowłosy?

Wyżły te są stosunkowo łatwymi w szkoleniu i przede wszystkim bardzo lojalnymi psami. Wobec obcych nie wykazują się agresją, ale nie będzie ich cechowała także wylewność. Pies podchodzi z rezerwą także do tych, którzy nie są mu szczególnie bliscy. Pamiętaj, że wyżeł weimarski krótkowłosy będzie dobrze współpracował z opiekunem, ale w tej relacji nie można mu pozwolić na zbyt wiele. Czworonogi tej rasy źle znoszą samotność i przepadają za towarzystwem człowieka. Miej to na uwadze, bo niespożytkowaną na zabawie energię mogą wykorzystać np. do niszczenia mebli.

Wyżeł weimarski krótkowłosy – najczęstsze problemy ze zdrowiem

Wyżły cierpią czasami na schorzenia dotykające wiele dużych ras psów. Oprócz nich występują też problemy związane z uszami i skórą. Do najpowszechniejszych kłopotów ze zdrowiem należą:

 • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – aby ją wyeliminować, należy przygarnąć szczeniaka z licencjonowanej i legalnej hodowli;
 • skręt żołądka – można mu zapobiec, zapewniając psu godzinny wypoczynek po posiłku;
 • alergie i inne problemy skórne – należy regularnie kontrolować stan ciała psa, a w razie szybko udać się do lekarza weterynarii;
 • choroby uszu – po każdym spacerze powinieneś sprawdzać stan psich uszu.

Wyżeł weimarski krótkowłosy i jego dieta

Wyżły weimarskie odznaczają się wyjątkowo dużym apetytem. Pamiętaj zatem, aby nie przekarmić zwierzęcia. Skutkiem nadwagi mogą być bowiem problemy ze stawami. Psy tej rasy nie są wybredne i mogą być karmione zarówno gotową karmą, jak i posiłkami przygotowywanymi w domu. Przed wprowadzeniem konkretnej diety warto skonsultować wybór z lekarzem weterynarii.

Wyżeł weimarski krótkowłosy – pielęgnacja sierści i nie tylko

Krótkowłosa odmiana wyżła weimarskiego jest rasą, która nie sprawia praktycznie żadnych problemów w pielęgnacji. Wystarczy od czasu do czasu przeczesać psa specjalną miękką szczotką lub gumową rękawiczką do sierści. Bardziej regularne zabiegi powinny mieć miejsce w okresie linienia. Wówczas czworonogi trzeba czesać raz dziennie. Jak już wspomnieliśmy, regularnej kontroli wymagają uszy, ponieważ są narażone na choroby.

Zobacz też:
Bearded collie – brodaty pies ze Szkocji

Wyżeł weimarski krótkowłosy – hodowla w Polsce i na świecie

Krótkowłosy wyżeł weimarski zyskuje popularność na całym świecie. To bowiem wszechstronny pies o ciekawym usposobieniu. Jakich hodowli wyżła weimarskiego krótkowłosego szukać? Te, które należą do ZKwP, to najpewniejsze źródło pozyskiwania psów rasowych. Kupujący ma pewność, że zwierzęta miały tam dobre warunki. Czworonogi nie są też obciążone wadami genetycznymi i cieszą się dobrym zdrowiem.

Ile kosztuje wyżeł weimarski krótkowłosy?

Zakup psa rasowego nie jest nigdy małym wydatkiem. Ceny wyżłów weimarskich można uznać za umiarkowane. W niektórych miejscach kupisz psa już za 1500 zł, ale niektóre szczenięta po wyjątkowo dobrych rodzicach mogą kosztować nawet 6000 zł. Znacząco niższe kwoty powinny wzbudzać czujność. Najprawdopodobniej pochodzą bowiem z pseudohodowli. Nie daj się skusić cenami rzędu 400 zł. Psy z niepewnego źródła mogą mieć poważne wady. Problemy zdrowotne i behawioralne to często przykra niespodzianka po zakupie czworonoga z pseudohodowli.

Wyżeł weimarski krótkowłosy jako pies myśliwski i sportowiec

Wyżły weimarskie pierwotnie służyły przede wszystkim myśliwym. Czworonóg tej rasy pracuje stosunkowo wolno, ale ceniona jest jego skuteczność. Jego główne zadania to przeszukiwanie terenu, a następnie wystawianie i wypłaszanie zwierzyny. Radzi sobie zarówno ze zwierzętami lądowymi, jak i z ptactwem wodnym. Obecnie wiele osób pracuje z wyżłem weimarskim krótkowłosym także w inny sposób. Rasa sprawdza się przede wszystkim w psim sporcie. Psy te nadają się świetnie do:

 • agility;
 • canicrossu;
 • tropienia użytkowego.

Wyżeł weimarski krótkowłosy – krótka historia rasy

Nazwa rasy może sugerować kraj pochodzenia. Prawdą jest, że w XIX wieku wyżły weimarskie gościły na niemieckich dworach, jednak ich historia sięga jeszcze dalej. Francuzi wywodzą obecne psy weimarskie od czworonożnych towarzyszy Ludwika XI (panował w XV wieku). Hodowla rasy czystej krwi rozpoczęła się jednak dopiero w 1890 roku, kiedy założono pierwsze księgi hodowlane. Pierwszy klub stworzono już 7 lat później i do dziś wyżły weimarskie są hodowane według wzorca rasy.

Zobacz też:
Terier walijski – niezależny i inteligentny pies dla kochających aktywny wypoczynek

Wyżeł weimarski krótkowłosy – dla kogo jest ten pies?

Wyżły weimarskie są bardzo aktywnymi psami, które potrzebują dużo ruchu i przestrzeni. Wymagają również stymulacji intelektualnej, więc nie sprawdzą się u osób niechętnych do pracy z czworonogiem. Również ci, którzy spędzają poza domem znaczną część dnia, nie będą dobrymi opiekunami wyżła weimarskiego krótkowłosego. Pod nieobecność człowieka zaniepokojony pies może bowiem niszczyć mieszkanie. Chętne do aktywności osoby będą za to odpowiednimi osobami do opieki. Wyżły odnajdą się także w rodzinach z dziećmi. Wobec najmłodszych wykażą się cierpliwością, o ile będą dobrze traktowane.

Jakich zabaw potrzebuje wyżeł weimarski krótkowłosy?

Ze względu na swój myśliwski rodowód wyżeł weimarski będzie sobie świetnie radził z zabawami polegającymi na szukaniu. Może to być odnajdywanie jakiejś osoby lub na przykład ukrytego w różnych miejscach jedzenia. Równie dobre będą różnego rodzaju zabawki wypełnione smakołykami, których działanie zwierzę musi samo rozpracować. Oprócz tego psy sprawdzają się w wielu sportach kynologicznych, które warto z nimi trenować.

Wyżeł weimarski krótkowłosy – ciekawostki o rasie

Wyżeł weimarski krótkowłosy to rasa z dość długą historią, dlatego nie dziwi, że można na jej temat powiedzieć jeszcze więcej. Ciekawe może być np. to, że:

 • w połowie lat 50. była to 12. najpopularniejsza rasa psów. Wpłynęło to na znaczne pogorszenie jakości rasy, przez co wielu przedstawicieli miało wady genetyczne i problemy behawioralne. Populacja zaczęła spadać, ale uratowano ją w latach 70. XX wieku;
 • podczas hodowli psów wykorzystywano wiele innych ras. Były to m.in. pointery, dogi niemieckie oraz bloodhoundy;
 • szczenięta rodzą się z niebieskimi oczami, które z czasem zmieniają się na bursztynowe;
 • cesarz Wilhelm I zdecydował, że wyżła może posiadać wyłącznie ktoś z pochodzeniem szlacheckim, udokumentowanym do 4. pokolenia wstecz. Przez to czworonoga tej rasy nie mógł mieć Otto von Bismarck.
Zobacz też:
Charcik włoski – hodowla. Gdzie kupić rasowego szczeniaka tej rasy?

Wyżeł weimarski krótkowłosy to pies o dużym temperamencie, który uwielbia aktywność i zabawę. Ten zwierzak o myśliwskim rodowodzie nie jest dla każdego. Jeśli jednak masz sporo czasu, przestrzeni i energii, powinien to być świetny towarzysz właśnie dla ciebie!