Wyżeł weimarski długowłosy to bardzo ciekawy pies, którego warto poznać bliżej. Ta odmiana wyżła weimarskiego nie jest szczególnie popularna. Znacznie bardziej znany, również w Polsce, jest wyżeł weimarski krótkowłosy, który – zwłaszcza w ostatnich latach – jest szczególnie chętnie kupowany nie jako pies myśliwski, ale pupil domowy. Odmiana długowłosa, oczywiście poza szatą, tak naprawdę nie różni się niczym od dobrze znanej krótkowłosej. Jeśli podobają ci się wyżły i rozważasz zakup psa tej rasy, koniecznie rozważ zaproszenie pod swój dach wyżła weimarskiego długowłosego. Co musisz o nim wiedzieć? Sprawdź!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 57 do 65 cm, psy od 59 do 70 cm;
masa ciała: suki od 25 do 35 kg, psy od 30 do 40 kg
Szatasierść: długa, miękka, gładka lub z lekkimi falami, dłuższa i falująca na uszach; z piórami i portkami; podszerstek może występować, ale nie musi;
maść: w odcieniach szarości (srebrnym, sarnim, mysim); dopuszczalne białe znaczenie na piersi i palcach; czasami ciemna pręga wzdłuż grzbietu
Długość życiado 14 lat
Charakterzrównoważony, wytrwały, łatwy w prowadzeniu, czujny, wszechstronny w pracy

Wyżeł weimarski długowłosy – historia

Wyżeł weimarski długowłosy  na smyczy

Wyżeł weimarski długowłosy to nie odrębna rasa, ale jej odmiana. Wyżeł weimarski krótkowłosy i długowłosy dzielą jeden wzorzec. Historia rasy ma początek prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII wieku. Jej gwałtowny rozwój nastąpił jednak dopiero w XIX wieku za sprawą wielkiego księcia Karola Augusta Weimarskiego. Chcąc stworzyć wybitnego psa użytkowego o praktycznych cechach, zaczął on krzyżować wyżła m.in. z bloodhoundem (psem św. Huberta), pointerem oraz francuskimi psami gończymi. Pierwsze wyżły weimarskie długowłose pojawiły się dopiero na przełomie XIX i XX wieku.

Dzięki tym krzyżówkom uzyskał wyjątkowego psa myśliwskiego, który nie tylko wystawia zwierzynę, ale też tropi ją i aportuje. Weimar z dobrej hodowli był i jest zatem niezastąpionym kompanem każdego myśliwego. Właśnie dlatego bardzo dbano o czystość rasy i kontrolowano jej hodowle. Aż do 1929 roku Klub Hodowców Wyżła Weimarskiego skrupulatnie pilnował tego, aby rasa ta nie była hodowana w żadnym kraju z wyjątkiem Niemiec!

Od Redakcji

Do dziś długowłosa odmiana wyżła weimarskiego jest o wiele mniej popularna niż krótkowłosa. Zazwyczaj spotyka się ją u pasjonatów tej rasy. Często na odmianę z dłuższym włosem decydują się również myśliwi. W Polsce jest kilka hodowli tej rasy.

Wyżeł weimarski długowłosy – hodowla

W przypadku psów takich jak wyżeł weimarski hodowla z dostępnymi szczeniętami może nie być łatwa do znalezienia. Recesywny gen odpowiadający za długi włos sprawia, że odmiana długowłosa jest dużo rzadziej spotykana. Jeśli jednak poświęcisz chwilę, z pewnością uda ci się znaleźć hodowlę wyżła weimarskiego długowłosego.

Wyżeł weimarski długowłosy – cena

Upewnij się, że hodowla jest zrzeszona w uznanej organizacji, takiej jak ZKwP. Tylko to zagwarantuje, że zakupione zwierzę będzie zgodne ze wzorcem rasy. Cena za szczenię waha się w granicach od 3000 do nawet 5000 zł. 

Wyżeł weimarski długowłosy – wygląd

Wyżeł weimarski długowłosy w górach

Jak zostało już nadmienione, wyżeł weimarski długowłosy nie stanowi oddzielnej rasy, dlatego też, poza szatą, niczym się nie różni od znacznie bardziej popularnej odmiany krótkowłosej. Jest to pies dużych rozmiarów o prostokątnej, zwartej budowie ciała. Osiąga wysokość w kłębie nawet do 70 cm i może ważyć do 40 kg. Suki są nieco niższe i lżejsze niż psy. Cechuje się dość długą głową z umiarkowanym stopem, długą, muskularną szyją, wysoko osadzonymi, długimi i szerokimi uszami.

Według wzorca oczy są średniej wielkości i występują w kolorze od jasnego do ciemnego bursztynu. Jedynie u szczeniąt przybierają barwę niebieską. Ma głęboką klatkę piersiową, długie i mocne kończyny – doskonale umięśnione. Długi ogon osadzony jest dość nisko. Długi włos tworzy na łapach i ogonie charakterystyczne pióra. Najbardziej pożądane jest umaszczenie srebrnoszare. 

Wyżeł weimarski długowłosy – charakter

Wyżeł weimarski długowłosy leży na liściach jesiennych

Wyżeł weimarski długowłosy jest psem bardzo inteligentnym, zrównoważonym i spokojnym. Mocno przywiązuje się do osób z najbliższego otoczenia i chętnie spędza z nimi czas. Źle znosi samotność, dlatego z pewnością nie nadaje się na pupila osób zapracowanych, długi czas przebywających poza domem.

To pies niesamowicie energiczny i wesoły. Potrzebuje sporej codziennej dawki ruchu i aktywności umysłowej. Należy pamiętać, że jako pies myśliwski cechuje się on silnym instynktem łowieckim, zatem bez odpowiedniego przeszkolenia nie należy go spuszczać ze smyczy, bo może „ogłuchnąć” na komendy opiekuna i pognać przed siebie, jeśli złapie ciekawy trop!

Wyżeł weimarski długowłosy – zdrowie

Długowłosy weimar jest zwierzęciem stosunkowo zdrowym. Dożywa nawet do 12 lat. Tak jak inne duże psy, narażony jest m.in. na skręt żołądka. Ponadto występują u niego czasem takie schorzenia, jak np. mastocytoma, przepuklina pępkowa czy dwurzędowość rzęs. Możesz też borykać się ze zmianami skórnymi. W związku z tym niezmiernie istotne jest, aby kupić psa w dobrej, sprawdzonej hodowli, która oferuje szczenięta przebadane i zdrowe.

Wyżeł weimarski długowłosy leży na ziemi

Wyżeł weimarski długowłosy – pielęgnacja

Pielęgnacja odmiany długowłosej nie jest szczególnie trudna czy czasochłonna, choć wymaga nieco więcej uwagi niż w przypadku odmiany krótkowłosej. Podstawą jest regularne czesanie szaty, które pozwala pozbyć się zanieczyszczeń i uniknąć tworzenia się kołtunów. Kąpiel powinna odbywać się w razie potrzeby. Regularnie należy sprawdzać stan oczu, uszu, łap i pazurów, uzębienia. 

Wyżeł weimarski długowłosy to piękny, sympatyczny i bardzo zrównoważony czworonóg. Jako pies myśliwski o silnym instynkcie łowieckim nie nadaje się jednak na pupila osób zupełnie niedoświadczonych. Choć jest czworonogiem łagodnym, ze względu na swój rozmiar może nie być najlepszym kompanem do zabaw, szczególnie dla małego dziecka, które oczywiście zawsze powinno pozostawać pod opieką rodziców.

Bibliografia

Wzorzec FCI Nr 99, 22.02.2016/ PL, https://www.zkwp.pl/wzorce/99.pdf, TŁUMACZENIE z języka niemieckiego: Justyna Majewska-Czerny, DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO STANDARDU: 19.03.2015.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.