Istnieje przynajmniej kilka przyczyn, dla których wyżeł portugalski nie jest powszechny poza granicami kraju, z którego pochodzi. Przede wszystkim jest on trzymany wyłącznie przez myśliwych i rzadko pojawia się na wystawach. Poznaj go bliżej!

Wyżeł portugalski – podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: samice ok. 52 cm, samce ok. 56 cm
masa ciała: samice od 16 do 22 kg, samce od 20 do 27 kg
Szatasierść: krótka, gęsta, mocna, bez podszerstka
maść: żółta i brązowa z białymi znaczeniami albo bez nich
❤️ Długość życia12–14 lat
🐶 Charakterprzywiązany do opiekuna, uległy, żywiołowy, towarzyski

Pochodzenie Perdigueiro Portugues

Pies rasy wyżeł portugalski został stworzony przez myśliwych z Portugalii. Główną pożądaną cechą w jego przypadku były predyspozycje do przynoszenia na komendę małej zwierzyny zastrzelonej wcześniej przez właściciela. Uważa się, że zwierzęta te przybyły na Półwysep Iberyjski mniej więcej w XIV wieku, a w drugiej połowie XX w. wzorzec rasy został doprecyzowany.

Wyżeł portugalski – opis rasy

Portuguese pointer, jak również bywa nazywana ten czworonóg, należy do grupy wyżłów i sekcji wyżłów kontynentalnych z wymaganymi próbami pracy.

Sylwetka i rozmiary

Wyżeł ten ma proporcjonalną budowę i średnio mocną sylwetkę. Głowa jest charakterystyczna, typowa dla pointerów. Łapy są długie, umięśnione, proporcjonalnie zbudowane, z normalnym kątowaniem. Ogon dotychczas był cięty na ok. 1/3 długości. Od pewnego czasu proceder ten nie jest uznawany za etyczny. W związku z tym ogon wyżła portugalskiego powinien sięgać maksymalnie do stawu skokowego. Ma być osadzony raczej wysoko, prosty, poruszający się harmonijnie do ruchów.

Kliknij!
Ratler praski

Ta rasa psów myśliwskich osiąga następujące rozmiary:

  • samce – do ok. 56 cm w kłębie przy średniej masie ciała 23,5 kg;
  • suki – do ok. 52 cm w kłębie przy średniej masie ciała 19 kg.

Sierść i umaszczenie

Wyżeł portugalski to pies z krótką, przylegającą, gęstą sierścią bez podszerstka. Okrywa w niektórych miejscach, np. na uszach, jest miękka i przyjemna w dotyku. Możliwe jest umaszczenie żółte i brązowe z białymi znaczeniami albo bez nich. Z uwagi na te cechy pielęgnacja wyżła nie przysparza większych problemów.

Wyżeł portugalski – charakter i przeznaczenie

Nie bez powodu jest on wyżłem popularnym przede wszystkim w swojej ojczyźnie. Używa się go głównie do pracy z myśliwymi. Wyżeł portugalski bardzo przywiązuje się do opiekuna, ale potrzebuje też regularnej pracy. Aby reagował na komendy, musi przejść odpowiednie szkolenie. To dobry pies towarzyszący, który jednak musi mieć w swoim życiu dużo ruchu i konkretne zadania do wykonania. Nie sprawdzi się jako towarzysz trzymany wyłącznie w bloku.

Wyżeł portugalski – cena

Jeśli interesuje cię ten średniej wielkości czworonóg, musisz poszukać go w jego ojczyźnie. W Polsce nie ma obecnie żadnej jego hodowli. Bierz pod uwagę, że hodowca z Portugalii może nie być chętny na sprzedaż zwierzęcia, jeśli nie jesteś aktywnym myśliwym. Cena za szczenię zaczyna się od 1500 euro.

Choć zwierzę to przyciąga liczne spojrzenia, nie jest łatwe w ułożeniu. Jeśli szukasz głównie czworonożnego towarzysza i nie planujesz aktywnego udziału w polowaniach, wyżeł portugalski nie będzie dobrym wyborem dla ciebie. Jeśli nadal cię jednak interesuje, musisz spodziewać się wydatków związanych z zakupem szczenięcia poza granicami kraju.

Fot. główne: Petful via Flickr, CC BY 2.0