Wyżeł niemiecki ostrowłosy prezentuje się jako pies o silnej i proporcjonalnej budowie ciała. Odznacza się dumnym chodem i elegancką postawą. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest sprawny i wytrzymały. Warto jednak pamiętać, że jest to również rasa pracująca, która od swojego przewodnika wymaga określonych cech charakteru i doświadczenia. 

Wyżeł niemiecki ostrowłosy – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 58 do 68 cm, samce od 60 do 70 cm
masa ciała: od 25 do 30 kg
Szatasierść: gęsta, twarda, szorstka i lekko odstająca, bez podszerstka
maść: brązowe jednolite, dereszowate z łatami, ze znaczeniami na przedpiersi, jasnobrązowe dereszowate z łatami
Długość życiado 15 lat
Charakterodważny, nieagresywny, spokojny, zrównoważony

Wyżeł niemiecki ostrowłosy – wygląd

Wzrost i waga niemieckich wyżłów ostrowłosych

Wyżeł niemiecki ostrowłosy to rasa o średnich rozmiarach i wadze. Wysokość psów w kłębie wynosi od 60 do 70 cm, suk natomiast – od 58 do 68 cm. Waga wyżłów waha się między 25 a 30 kg (samice są zazwyczaj nieco lżejsze od samców).

Wygląd kufy, kłębu i kończyn wyżłów

Głowa wyżła niemieckiego ostrowłosego powinna być proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Kufa jest długa, prosta i silna. Ponadto pies ma zwisające fafle i wyraźnie zaznaczone, umięśnione policzki. Jego szczęka ma regularny zgryz nożycowy. Nos wyżła może być zarówno jasnego, jak i ciemnego koloru, niedopuszczalna jest jednak barwa mięsa i czarna. Uszy psa są średniej długości, osadzone wysoko i zaokrąglone. Wyżeł posiada owalne oczy brązowego koloru, jednak przy jaśniejszej maści mogą mieć barwę jasnobrązową.

Sylwetka 

Kłąb u wyżła niemieckiego ostrowłosego jest wyraźnie zaznaczony, nieco opadający w kierunku zadu. Pies ma także mocno umięśniony grzbiet oraz głęboką, dobrze rozwiniętą klatkę piersiową. Kończyny wyżła są mocno umięśnione. Ogon jest średniej długości, nieznacznie uniesiony ponad grzbiet. Może być kopiowany – oczywiście w krajach, w których taki proceder jest dopuszczany (m.in. USA, Kanada, Rosja, Portugalia). 

Sierść wyżłów niemieckich ostrowłosych

Sierść wyżła niemieckiego ostrowłosego jest gęsta i, jak sugeruje nazwa rasy, dość twarda, sztywna i szorstka. Włosy są półdługie, na klatce piersiowej i brzuchu tworzą linię prostą zwaną „lekkim upierzeniem”. Na kufie psa zaznacza się broda. Wyżeł posiada także krzaczaste brwi, mocno owłosiony jest również ogon.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy – maść

Maść wyżłów ostrowłosych może być jednolicie brązowa lub brązowa ze znaczeniami na przedpiersiu. Inne popularne umaszczenia to brązowy deresz oraz jasnobrązowy deresz – każde zarówno z łatami, jak i bez nich.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy – charakter

Niemiecki wyżeł ostrowłosy należy do psów całkowicie oddanych swojemu opiekunowi. Nie jest szczególnie wylewny w uczuciach, jednak zdecydowanie cechuje go przywiązanie i posłuszeństwo. Ponadto, chociaż pies posiada niezależne usposobienie, nie lubi zostawać sam – najlepiej czuje się w towarzystwie opiekuna. Wobec obcych wyżeł jest natomiast bardzo nieufny. Sprawdza się dzięki temu jako stróż. Jednocześnie jednak należy na niego uważać, ponieważ w przypadku, kiedy pies poczuje, że jego teren jest zagrożony, może stać się agresywny.

Instynkt łowiecki wyżła

Warto także pamiętać, że wyżły posiadają bardzo silny instynkt łowiecki. W czasie spacerów należy ich pilnować, aby nie dopuścić do ucieczki – pies, który zwietrzy zwierzynę, puści się za nią w pogoń i nie zatrzyma się, dopóki jej nie dopadnie.

Energia i aktywność fizyczna

Wyżeł niemiecki ostrowłosy posiada mnóstwo energii. Chociaż potrafi zachować spokój i zapanować nad emocjami, robi to tylko wtedy, gdy zapewni mu się odpowiednio dużą dawkę rozrywki. W przeciwnym razie może stać się destrukcyjny, a nawet spróbować uciec z domu, byle tylko rozładować nagromadzoną energię.

Wyżeł uwielbia wszelką aktywność fizyczną, a przy tym jest bardzo inteligentny. Mimo że jest dość uparty, odrobina cierpliwości oraz właściwe podejście opiekuna może sprawić, że pies szybko zacznie uczyć się nowych komend oraz sztuczek. W razie oporu można spróbować nagradzać go za pożądane reakcje smakołykami – wyżły ostrowłose są bardzo łakome.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy – zdrowie

Wyżły niemieckie ostrowłose uważane są za psy odporne i zdrowe. Średnia długość ich życia wynosi 13 lat, co jest nie najgorszym wynikiem. Psom tej rasy zdarza się jednak zapadać na różne schorzenia; warto mieć się na baczności, aby w razie ich wystąpienia odpowiednio szybko zareagować i zapewnić psu należytą opiekę weterynaryjną. Wyżły niemieckie ostrowłose mogą chorować na:

  • dysplazję stawu biodrowego i łokciowego;
  • zaćmę;
  • zespół rozszerzenia i skrętu żołądka;
  • miastenię.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy – pielęgnacja 

Pielęgnacja sierści

Sierść wyżłów niemieckich ostrowłosych nie jest trudna w pielęgnacji, ale trzymanie jej w dobrej kondycji wymaga systematyczności. Utrata włosów nie jest znaczna, jednak zadbaj o cotygodniowe szczotkowanie. Postaraj się też uważnie sprawdzać stan sierści po każdym spacerze z wyżłem.

Żywienie wyżła ostrowłosego

Wyżeł niemiecki ostrowłosy należy do dość łakomych psów. Z tego powodu należy dbać, aby go nie przekarmiać, a wszelkie smakołyki doliczać do dziennego bilansu kalorycznego. W przeciwnym wypadku psu grozi nadwaga, która z kolei może doprowadzić do większych problemów zdrowotnych. Dobrze zbilansowane posiłki zarówno przygotowywane w domu, jak i karmy zakupione w sklepie zoologicznym, powinny być dostarczane wyżłowi po spacerze – jest to ważne ze względu na tendencje rasy do skrętu żołądka.

Odporność wyżła niemieckiego ostrowłosego

Niemieckie wyżły ostrowłose są dość odporne na trudne warunki atmosferyczne. Mimo to w okresie upałów warto ograniczyć ich nadmierną aktywność fizyczną, aby nie dopuścić do przegrzania i dalszych, związanych z nim problemów zdrowotnych. Wyżły lepiej radzą sobie podczas pory zimowej, jednak nie należy dopuszczać, aby przebywały na mrozie zbyt długo. Przy ujemnych temperaturach postaraj się ograniczać długość spacerów.

Wyżeł ostrowłosy – hodowla

Wyżły niemieckie ostrowłose są lubiane i dość popularne w kraju pochodzenia. W Polsce natomiast lepiej znane są odmiany krótkowłose i szorstkowłose. Jeśli chodzi o psy ostrowłose, trudno natknąć się na ich hodowlę, dlatego osoby, które chcą zakupić szczeniaka, przeważnie muszą sprowadzać psy z zagranicy.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy – cena

Rasa nie należy do bardzo popularnych w Polsce i trudno określić, jaka może być cena wyżła niemieckiego ostrowłosego z hodowli FCI. Wiadomo, że koszt szczeniaka odmiany krótkowłosej lub szorstkowłosej wynosi ok. 3500 złotych.

Wyżeł ostrowłosy – historia rasy

Jak wskazuje pełna nazwa, wyżeł niemiecki ostrowłosy pochodzi z Niemiec. Przez lata uważano, że rasa została wyhodowana stosunkowo niedawno. Jednak w XIX wieku niemiecki kynolog, dr Hans von Kadich, stwierdził, że jest inaczej. Według niego wyżeł ostrowłosy pochodzi od bardzo starych niemieckich psów osyel. Rasa jest wynikiem selekcji i krzyżowania się regionalnych odmian. W 1892 roku założono „Club Stichelhaar”, który w 1976 r. został przemianowany na „Verein Deutsch Stichelhaar”.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy – dla kogo?

Wyżły ostrowłose, chociaż wierne i oddane właścicielowi, bywają psami trudnymi do ułożenia. Oprócz tego wyżeł niemiecki ostrowłosy należy do ras pracujących, które potrzebują dużej ilości ruchu. Wyżeł ten nie sprawdzi się zatem raczej w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia i niemających doświadczenia w wychowaniu psa. Tylko opiekun odpowiedzialny, sprawny i kompetentny będzie w stanie „okiełznać” niemieckiego wyżła ostrowłosego.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy a inne zwierzęta

Odpowiednio wczesna socjalizacja pozwoli na pokojowe współistnienie wyżła niemieckiego zarówno z innymi psami, jak i mniejszymi zwierzętami, na przykład kotami. Należy jednak kontrolować jego kontakty z obcymi czworonogami – nieznane mu koty mogą zostać potraktowane jako potencjalna ofiara.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy – dzieci i osoby starsze

Wyżły ostrowłose przez swoją niezależność oraz brak cierpliwości nie nadają się na towarzyszy małych dzieci. Nie będą też dobrym wyborem dla osoby starszej, ponieważ mają zbyt dużo energii, by mógł im wystarczyć spokojny tryb życia, jaki prowadzi większość starszych ludzi.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy – ciekawostki o rasie

Hodowcom, którzy kształtowali rasę wyżłów niemieckich ostrowłosych zależało na utrzymaniu jej czystości, dlatego propozycje krzyżowania tego wyżła z rasami angielskimi były odrzucane.

Jeśli szukasz energicznego i przyjacielskiego czworonoga, wyżeł będzie odpowiednim wyborem. Upewnij się jednak, że sprostasz jego wymaganiom jako odpowiedzialny opiekun.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 232, https://www.zkwp.pl/wzorce/232.pdf.

Źródło zdjęcia: Alephalpha, CC BY-SA 3.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)