Ten pies holenderskiego pochodzenia jest świetnym towarzyszem rodzinnym i dobrym psem myśliwskim. Zaliczyć go można do średniej wielkości ras, co czyni z niego ciekawy wybór dla osób, które nie przepadają za niewielkimi czworonogami. Wyżeł fryzyjski jest bardzo żywiołowy i wesoły. Pozostaje jednak czujny i szybko alarmuje o intruzach, co nie czyni z niego idealnego psa do bloku. W jaki sposób powstała ta rasa? Warto się tego dowiedzieć, aby lepiej zająć się własnym czworonogiem, zapewniając mu aktywności adekwatne do jego predyspozycji. Poznaj też popularne w rasie choroby.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 48 do 50 cm, psy od 50 do 53 cm;
masa ciała: suki od 18 do 23 kg, psy od 22 do 27 kg
Szatasierść: prosty, średniej długości na tułowiu, dłuższy na szyi, portkach, klatce piersiowej, ogonie;
maść: naprawiana czarno-biała lub brązowo-biała; brązowy lub czarny deresz; biały dereszowaty lub nakrapiany; wszystkie z łatami lub nich
Długość życiaok. 13 lat
Charakterniezależny, uczuciowy, uparty, cichy, czujny, ostrożny

Jak wygląda wyżeł fryzyjski? 

wyżeł fryzyjski patrzy w obiektyw

Jest to pies o mocnej i funkcjonalnej budowie, która pozwala mu na pracę w roli psa myśliwskiego. Jest nieco dłuższy niż wyższy, co oznacza, że jego sylwetka wpisuje się w prostokąt. Jego skóra powinna przylegać do ciała i nie tworzyć fałd. Kluczowe w przypadku tej rasy jest zachowanie harmonii w proporcjach, które nie zaburzają możliwości ruchowych czworonoga. Wyżeł fryzyjski ma suchą głowę, bez dodatkowych fałd lub fafli. Nos powinien mieć czarny lub brązowy, zależnie od umaszczenia psa. Ten holenderski czworonóg powinien mieć płynną i mocną górną linię, a także mocny oraz umięśniony grzbiet, co pomaga w swobodnym poruszaniu się. Jego zad powinien z kolei lekko opadać.

Wyżeł fryzyjski – wzrost, waga i sierść

Wyżeł fryzyjski w szelkach leży na białym tle

W przypadku tych psów istotniejszy w trakcie wystawy jest typ rasy niż dokładny wymiar psa. Wzorzec podaje jednak wysokość w kłębie, którą zwierzęta te powinny osiągać. Dla psów jest to 50–53 cm, zaś dla suk 48–50 cm. Dopuszcza się jednak wahania wynoszące ok. 2 cm. Wyżły ważą do ok. 27 kg, jednak w tym przypadku najważniejsze jest, aby ta wartość była adekwatna do psiego wzrostu. Wyżeł fryzyjski ma nieco dłuższą sierść na przedpiersiach i łapach, która z kolei na grzbiecie powinna gładko przylegać do ciała. Umaszczenie powinno być dwubarwne, nakrapiane w kolorze biało-czarnym bądź brązowo-białym, z typowymi dla rasy białymi znaczeniami. Wyżeł fryzyjski nie może mieć maści podpalanej.

Jaki jest wyżeł fryzyjski na co dzień?

wyżeł fryzyjski siedzi na białym tle

Jest to czuły pies, który uwielbia swoich właścicieli! Jest radosny i żywiołowy, dlatego świetnie sprawdza się w roli towarzysza zabaw. Potrafi być czujny, jednak to nie przeszkadza mu lubić ludzi, także tych obcych. Uwielbia ruch i jest go wszędzie pełno, a merdający ogon działa jak jego znak rozpoznawczy. Wyżeł fryzyjski jest przy tym dobrym stróżem, który z powodzeniem będzie polował na panoszące się wszędzie gryzonie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że potrafi być dość uparty i niezależny, dlatego w trakcie układania może sprawić pewne problemy. Ponieważ był wykorzystywany także jako zwierzę zaprzęgowe, cechuje go naprawdę duża siła.

Ten pies nie lubi zostawać sam!

Pozostawienie tego psa na dwanaście godzin samego każdego dnia nie jest najlepszym pomysłem. Te zwierzęta nie lubią być same, ponieważ bardzo mocno przywiązują się do swojego właściciela. W połączeniu z nieadekwatną ilością regularnego ruchu oraz pracy, wyżeł fryzyjski może zacząć dewastować dom. Warto też dobrze zabezpieczyć teren, na którym przebywa pupil, ponieważ przejawia tendencje do ucieczek. W trakcie spaceru może zacząć gonić dziką zwierzynę, dlatego koniecznie będziesz musiał mieć przy nim oczy dookoła głowy.

Na co może chorować pies rasy stabyhoun?

wyżeł fryzyjski leży na białym tle

Żyjący około 13 lat pies jest przedstawicielem zdrowej rasy, jednak należy zwrócić uwagę na to, że dawniej dość często występowała w niej padaczka. Obecnie dość popularnym problemem jest dysplazja stawów biodrowych, typowa dla większości nieco większych psów. Z tego powodu wyżeł fryzyjski musi mieć odpowiednio ułożoną dietę, dzięki której nie dojdzie do otyłości. Ta może niestety doprowadzić do pogorszenia się stanu psich stawów. Jeśli jesteś właścicielem szczeniaka tej rasy, pamiętaj, aby do ok. 10 miesiąca życia unikać chodzenia z nim po schodach, co także może spotęgować problemy związane z poprawnym, zdrowym chodzeniem psa.

Pielęgnacja sierści i higiena wyżła fryzyjskiego

wyżeł fryzyjski leży z głową w górze

Wydłużona sierść wyżła fryzyjskiego wymaga regularnego czesania. Należy je wykonywać co najmniej 1–2 razy w tygodniu. Psa warto przyzwyczajać do tego od pierwszych miesięcy życia. W przypadku tej rasy nie trzeba się jednak martwić o strzyżenie. Jeśli zwierzę jest wyraźnie brudne lub zaczyna źle pachnieć, można je wykąpać w specjalistycznym szamponie. Warto dokupić do niego balsam do sierści, który zapobiega plątaniu się włosów. Nie zapominaj o podcinaniu psich pazurów oraz regularnym myciu zębów. Warto także cyklicznie sprawdzać stan małżowiny usznej i czyścić ją w razie potrzeby.

Hodowla rasy wyżeł fryzyjski w Polsce

Ta rasa praktycznie nie występuje w Polsce. Choć sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie, prawdopodobnie konieczny będzie import zwierzęcia z zagranicy. Aby znaleźć szczenię dla siebie, możesz skontaktować się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce. Istnieje szansa, że tam zostanie polecona ci odpowiedzialna (niekoniecznie polska) hodowla. Warto także poszukiwać psa takiej rasy na międzynarodowych forach internetowych oraz grupach na mediach społecznościowych. Nie da się jednak ukryć, że import czworonoga z zagranicy może być dość utrudniony i trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość.

Wyżeł fryzyjski – ile kosztuje?

Wyżeł fryzyjski szczeniak leży

Wyżeł fryzyjski jest rasą niemal niespotykaną, dlatego niełatwo jest ustalić jego średnią cenę. Koszt rasowego psa w Polsce to zwykle minimum 3–4 tysiące złotych. Import zwierzęcia z innego kraju będzie jednak znacznie bardziej kosztowny, szczególnie, jeśli planujesz sprowadzić psa z krajów zachodnich. Weź pod uwagę fakt, że do ceny należy wtedy doliczyć wyższe koszty utrzymania psa, cenę rodowodu eksportowego, paszportu, utrzymania szczenięcia do czasu szczepienia na wściekliznę itd. j Ważny będzie transport, choć jego koszty nie będą wliczone w cenę samego psa. Trzeba je doliczyć dodatkowo. Jest też bardzo prawdopodobne, że hodowca nie zgodzi się na wysłanie psa i będziesz musiał samodzielnie się po niego wybrać.

Skąd wziął się wyżeł fryzyjski?

Ten pies pochodzi z leśnych terenów Fryzji. Rasa powstała około XIX wieku i jest blisko spokrewniona z kilkoma innymi, występującymi na terenie Holandii. Na początku XX wieku był bardzo często krzyżowany z psem Wetterhoun, do tego stopnia, że obydwóm rasom zaczęło grozić ujednolicenie. W 1938 roku rozpoczął się więc projekt, który miał na celu zachowanie genetycznej czystości tych dwóch ras. Dzięki pracy zapalonych miłośników już w 1942 roku psy te zostały uznane przez FCI. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1944 roku. W 2013 roku cała światowa populacja tej rasy liczyła ok. 6 tys. egzemplarzy.

Wyżeł fryzyjski – dla kogo jest ten pies?

Wyżeł fryzyjski w pozycji wystawowej

Ten średniej wielkości pies będzie dobrym towarzyszem rodziny, pod warunkiem, że zapewni mu ona odpowiednią ilość ruchu. Jest aktywny, a przy tym łagodny, dlatego poleca się go także dla dzieci. Dzięki swojej wielkości będzie w stanie przebywać w mieszkaniu w bloku, jednak wtedy należy pamiętać, że ta rasa potrzebuje dużej ilości pracy oraz ruchu. Nie powinien przebywać w kojcu w okresie zimowym, dlatego jest to typowy pies domowy. I choć dobrze nada się dla osób, które chcą spróbować swoich sił w psich sportach, nie jest rasą nadaktywną – dobrze dostosowuje się do bardziej zrównoważonego trybu życia.

Co oznacza holenderska nazwa rasy?

Wyżeł fryzyjski w swojej ojczyźnie jest określany słowem Stabijhoun. Ta nazwa pochodzi od słów sta mij bij, które oznaczają „stój przy mnie”. Z kolei houn oznacza „psa”. Już samo to wskazuje, jak ten czworonóg był zawsze bliski człowiekowi.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 222, 23.03.2018/ PL, https://www.zkwp.pl/wzorce/222.pdf, tłumaczenie: Izabela Biernacka, data publikacji obowiązującego wzorca: 03.11.2014.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)