W artykule opiszemy budowę psiego penisa i funkcje jego poszczególnych elementów. Poznasz także zaburzenia objawiające się wysuniętym prąciem u psa oraz dowiesz się, w jaki sposób je leczyć. 

Jak jest zbudowany psi penis?

By lepiej zrozumieć zaburzenia, którym towarzyszy wysunięte prącie u psa, powinieneś poznać budowę psiego układu rozrodczego. 

  • Prącie, czyli narzędzie kopulacyjne, umożliwia wprowadzenie nasienia do pochwy samicy, ale również mikcję, czyli oddawanie moczu. Podobnie jak w przypadku ludzi jego żołądź jest częściowo lub całkowicie osłonięta fałdem skórnym nazywanym napletkiem.
  • Jądra u zdrowego psa powinny być umieszczone w mosznie, czyli worku skórnym znajdującym się na zewnątrz ciała. Ich najważniejszym zadaniem jest produkowanie oraz przechowywanie plemników, jednak odpowiadają również za wytwarzanie hormonów płciowych.
  • Nasieniowody łączą jądra z cewką moczową. Dzięki nim możliwy jest szybki transport plemników w trakcie kopulacji.

Wysunięte prącie u psa w czasie podniecenia

Normalnie psi penis pozostaje przykryty napletkiem i jest niewidoczny dla opiekuna. Jednak może wysunąć się w momencie silnego podniecenia, niekoniecznie związanego z popędem płciowym.

Wysunięte prącie u psa pojawia się nie tylko z powodu obecności w pobliżu suki w rui, ale też w przypadku podekscytowania z innego powodu, na przykład na widok opiekuna wracającego do domu czy nowej zabawki. 

Naturalna reakcja fizjologiczna

Wysunięte prącie u psa w nieoczekiwanych momentach może wprawiać w zawstydzenie właścicieli czworonoga. Erekcja u psa jest jednak całkowicie naturalną reakcją fizjologiczną, na którą twój pupil nie ma najmniejszego wpływu.

Absolutnie nie należy go za to karać, ponieważ nie przyniesie to oczekiwanych efektów, a jedynie doprowadzi do zaburzenia zaufania między wami. Gdy dojdzie do takich sytuacji, po prostu ignoruj psa. 

Priapizm u psa – co musisz o nim wiedzieć?

Priapizm jest zburzeniem reprodukcyjnym polegającym na częstych i długich erekcjach, które występują niezależnie od stymulacji seksualnej. Cierpiący z jego powodu pupil zmaga się z dużym bólem, co może objawiać się uporczywym lizaniem wysuniętego prącia.

U psa zdarzają się wówczas także obrzęki pęcherza skutkujące trudnościami z oddawaniem moczu. Priapizm może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym wyschnięcia śluzówki, obrzęków, nadżerek lub owrzodzeń, a nawet całkowitej martwicy prącia zwierzęcia.

Przyczyny priapizmu

Jaki jest mechanizm powstawania zaburzenia, któremu towarzyszy wysunięte prącie u psa? W przypadku priapizmu żylnego dochodzi do silnego napełnienia naczyń żylnych, które prowadzi do osłabienia mięśni gładkich ciał jamistych. Z kolei priapizm tętniczy jest efektem zwiększonego napływu krwi tętniczej do ciał jamistych.

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn priapizmu. Mogą to być zaburzenia krążenia lub neurologiczne, zapalenia pęcherza, urazy, problemy behawioralne, działanie niektórych leków, czy nowotwory.

Leczenie priapizmu

Oczywiście podstawą leczenia tego zaburzenia powinno być wyeliminowanie jego przyczyny, dlatego terapia powinna zostać poprzedzona starannie przeprowadzonym wywiadem z opiekunem zwierzęcia. Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym przypomnij sobie niepokojące objawy, jakie zauważyłeś w ostatnim czasie i zanotuj nazwy wszystkich leków, które przyjmuje twój pupil.

Lekarz weterynarii zwykle na początku zleca morfologię i biochemię krwi oraz badania moczu. Pomocne może być także USG jamy brzusznej, a także skontrolowanie przepływów krwi w prąciu przy pomocy aparatu USG Doppler.

Leczenie będzie zależeć w głównej mierze od tego, jakie jest podłoże problemu. Najczęściej weterynarze zalecają także wykonanie zabiegu kastracji, a w przypadku martwicy prącia jego amputację oraz wykonanie ureterostomii cewki moczowej umożliwiającej zwierzęciu mikcję. 

Czym jest załupek u psa? 

Wysunięte prącie u psa może być też objawem załupka. To schorzenie jednak polega na niemożliwości cofnięcia prącia do worka napletkowego. Gdy ten stan długo się utrzymuje, napletek zaczyna uciskać żołądź, tym samym uniemożliwiając powrót żylny.

Prowadzi to do pojawienia się obrzęku i stanu zapalnego, w efekcie którego śluzówka zostaje odsłonięta. To część niezwykle wrażliwa na wysuszenia i jeśli pozostanie długo odsłonięta, może dojść do martwicy.

Czy potrzebna jest wizyta u weterynarza?

Załupek to zaburzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej nie tylko ze względu na możliwe nieodwracalne skutki zdrowotne, ale również ogromny ból, jaki wywołuje. 

Przyczyny załupka

Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości są wrodzone wady budowy, ale może być ona również skutkiem obecności włosów lub skóry uniemożliwiających cofnięcie się wysuniętego prącia u psa. Czasem zaburzenie ma podłoże neurologiczne.

Leczenie załupka

Leczenie polega na zmniejszeniu stanu zapalnego przy pomocy okładów z lodu oraz manualnym schowaniu wysuniętego prącia u psa do napletka. Może to wywoływać dyskomfort, dlatego często stosuje się łagodną sedację. Jeśli doszło do martwicy, jedynym sposobem jest amputacja i ureterostomia.

Wysunięte prącie u psa jest naturalnym efektem erekcji, jednak jeśli trwa za długo, może doprowadzić do nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku zauważenia długotrwałego wzwodu u swojego podopiecznego, od razu udaj się z nim do weterynarza, by oszczędzić mu zbędnego bólu oraz uchronić go przed poważnymi problemami zdrowotnymi.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.