Z artykułu dowiesz się, jakim urządzeniem mierzy się wysokość w kłębie. Podpowiemy także, jak można to zrobić domowymi sposobami oraz gdzie dokładnie znajduje się punkt kontrolny.

Kłąb – jak go zlokalizować?

Kłąb jest punktem najwyżej położonym na szczycie grzbietu, graniczącym z nasadą szyi. Najłatwiej go zlokalizować, wybierając za punkt odniesienia połowę długości łokcia przedniej łapy psa i szczyty łopatek. W weterynarii miejsce to nazywane jest okolicą międzyłopatkową.

Dlaczego wysokość w kłębie przyjęto za najbardziej miarodajną?

W zootechnice uznano, że najlepiej mierzyć wysokość w kłębie w przypadku wielu czworonożnych zwierząt, jak psy, konie, koty czy nawet zebry. Dlaczego? Ponieważ kłąb jest jednym z niewielu punktów, które nie zmieniają swojego położenia względem ziemi w trakcie ruchu. Dla przykładu głowa podczas chodu czy biegu robi to nieustannie, inaczej niż u wyprostowanego człowieka, dlatego wysokość w kłębie wykorzystano jako punkt orientacyjny przy pomiarach wielu gatunków.

Kiedy trzeba zmierzyć wysokość w kłębie?

Psy zbyt niskie lub za wysokie mogą nie zostać dopuszczone do hodowli. Wysokość psa często jest brana pod uwagę w przypadku różnych zawodów sportowych, gdzie specjalna komisja musi przydzielić zwierzęta do różnych grup tak, aby rywalizacja przebiegała w sposób jak najbardziej sprawiedliwy.

W psich zaprzęgach także bardzo istotnym czynnikiem jest dobranie zwierząt o podobnej masie i wzroście, ponieważ czworonogi różnej wielkości w jednym zaprzęgu nie mogłyby skutecznie współpracować. W przypadku koni wysokość w kłębie również jest brana pod uwagę w przypadku różnych wyścigów i zawodów.

W jaki sposób zmierzyć psa w kłębie?

Wysokość psa w kłębie zawsze mierzona jest w linii prostej od podstawy przedniej łapy do szczytowego miejsca kłębu. W tym celu używa się specjalnej miary prętowej, tak zwanej laski zoometrycznej. Oczywiście w warunkach domowych mało kto posiada ten specjalistyczny przyrząd, ale możesz skorzystać z domowych sposobów. Postaw swojego pupila bokiem przy ścianie i zaznacz ołówkiem kreskę w miejscu, gdzie kończy się kłąb. Teraz pozostaje jakąkolwiek miarką zmierzyć odległość od podłogi do zaznaczonego punktu.

Kliknij!
Pies tropiący – cechy, szkolenie, najpopularniejsze rasy

Dokładna informacja na temat pionowego wymiaru psa czy konia jest istotnym czynnikiem dotyczącym spełniania standardów konkretnej rasy. Jeśli masz wątpliwości, czy poprawnie mierzysz pionowy rozmiar swojego pupila, poproś o pomoc weterynarza podczas kontroli i zobacz, w jaki sposób on znajduje kłąb u zwierzaka.