Smycz, obroża albo szelki

Pamiętajmy, żeby dopasować ich rodzaj i wielkość do wagi pupila. Powinniśmy na początku unikać smyczy typu flexi – korzystający z niej pies może mieć kłopot, aby móc nauczyć się właściwego chodzenia przy nodze.

Małe opakowanie karmy

Zbyt duże opakowania karmy, mogą być nieco ryzykowne – nie mamy pewności, czy ta, którą wybierzemy zasmakuje naszemu psu. Zwróćmy uwagę na zawarte w niej składniki. Dobrą karmą będzie taka, w której znajduje się co najmniej 30 procent mięsa. Pamiętajmy także o zasadzie, aby nie podawać równocześnie karmy mokrej oraz suchej – psi żołądek będzie inaczej je trawił, tego typu mieszanka może mu po prostu zaszkodzić.

Klatka kennelowa

Czyli klatka przeznaczona dla psa. Jeżeli będzie odpowiednio duża, stanie się dla naszego pupila bezpiecznym schronieniem. Może również ochronić nasze mieszkanie (tym bardziej, jeżeli jest to szczeniak) przed możliwymi zniszczeniami, a samego zwierzaka przed wyrządzeniem sobie krzywdy (na przykład porażenie prądem z uwagi na przegryziony kabel).

Miejsce do spania

W wypadku bardzo młodych pupili, warto abyśmy dobrze dobrali pierwsze legowisko dla psa – powinno być bardzo trwałe. Szczeniaki wykazują tendencję do gryzienia praktycznie wszystkiego, co będzie w zasięgu ich uzębienia. Z dużym prawdopodobieństwem, pierwsze legowiska dla psa będą zjedzone.

Przybory: gilotynka, nożyczki, trymer, grzebień, szczotka

To artykuły, bez których nie będzie się mógł obejść żaden właściciel czworonoga. Każdy z psów wymaga regularnego szczotkowania, a szczotek istnieje sporo, różnych typów. Grzebień przyda się przede wszystkim w czasie linienia celem usunięcia podszerstka, który u wielu ras może wychodzić kępami. Trymer używany jest do korekcji włosów okrywowych, przede wszystkim w przypadku szorstkowłosych ras. Za pomocą nożyczek strzyże się wybrane rasy (stosuje się także maszynki oraz nożyczki zębate, czyli tak zwane degażówki). Natomiast gilotynka będzie niezbędna wówczas, gdy psie pazurki staną się nazbyt długie, gdyż pupil nie ma gdzie ich zetrzeć. Obcinania pazurów musimy się nauczyć, a na samym początku lepiej będzie powierzyć taki zabieg weterynarzowi.

Adresówka oraz chip

Na adresówce trzeba wpisać imię naszego pupila, jak i numer telefonu kontaktowego. Będą pomocne w odnalezieniu uciekiniera wówczas, kiedy ktoś go złapie i zechce nam go oddać.

Zabawki

To istotne wyposażenie dla każdego ze szczeniaków. Nie ma potrzeby, abyśmy kupowali duże ilości zabawek. Spokojnie wystarczą dwie, maksymalnie 3 zabawki. Pośród nich powinna się znaleźć gumowa piłeczka, dobrana rozmiarem do wymiarów psiaka. Dobrym pomysłem, będzie również tak zwany aport (koziołek z gumy) i szarpak, który posłuży w roli zabawki na rozładowanie energii.

Kosmetyk

Przydatny będzie na pewno szampon, preparat do czyszczenia uszu oraz jamy ustnej – wybieramy je według posiadanej rasy psa. W dobrych sklepach zoologicznych, bez problemu znajdziemy różne rodzaje kosmetyków oraz pielęgnacyjnych preparatów dla zwierząt, nie tylko dla dużych, ale również dla małych psiaków.

Smaczki

Smaczki to niewielkie kawałki smakołyków dla psów. Są niezbędne podczas tresury psów i uczeniu ich zupełnie nowych komend. Staną się nagrodą za właściwie wykonane zadania.

Inne akcesoria dla psów oraz ich właścicieli

Bardzo istotne jest to, żebyśmy pamiętali o zaopatrzeniu się także w preparaty przeciw pasożytnicze dla psów, szczególnie w okresie wiosenno-jesiennym. Bardzo niebezpieczne są na pewno kleszcze, które roznoszą groźną, ale też w wielu przypadkach nawet śmiertelną, babeszjozę. Preparaty dostępne są pod postacią kropli na skórę, tabletek albo obroży, którą należy założyć psu po okresie zimy i zdjąć na wiosnę.

Dla osób, które dopiero pierwszy raz będą mieć psa, ale też i dla tych bardziej doświadczonych, przeznaczone są książki oraz czasopisma na temat wybranej rasy. Warto, abyśmy o właściwą literaturę dopytali hodowcę.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.