Wszawica zazwyczaj występuje u psów z obniżoną odpornością, niedożywionych, które nie są właściwie pielęgnowane, przebywają w duży skupiskach takich jak schroniska lub nieodpowiednio prowadzone hodowle. Choć wszawica nie jest groźną dolegliwością, zdecydowanie warto szybko podjąć odpowiednie leczenie, gdyż jej objawy mogą być bardzo uciążliwe dla czworonoga. Doświadczony lekarz weterynarii będzie wiedział, jaki preparat pomoże szybko uporać się z tym nieprzyjemnym problemem. To jedyny sposób, aby twój pupil szybko wrócił do zdrowia i uporał się z dręczącymi dolegliwościami, jakie powodują wszy u psa.

Czym jest wszawica?

Zastanawiasz się, czym jest wszawica? Ten problem może dotyczyć różnych zwierząt. Choć u psów występuje dosyć rzadko, zdecydowanie to nieprzyjemna dolegliwość, której nie można bagatelizować. Szybka wizyta u weterynarza i podjęcie leczenia pozwoli pozbyć się problemu. Wszawica, czyli inwazja wszy częściej dotyczy szczeniaków, a także psów przebywających w dużych skupiskach, zaniedbanych i nieodpowiednio odżywianych. Samice wszy składają około 10 jaj dziennie, które nazywane są również gnidami. Właśnie w ten sposób na skórze zwierzaka pojawia się coraz więcej pasożytów, dlatego ważna jest szybka reakcja właściciela. Twój pupil może zarazić się wszami od innego czworonoga podczas bezpośredniego kontaktu.

Objawy wszawicy

Jakie objawy mogą wskazywać na to, że twój pies stał się żywicielem dla niechcianych pasożytów? Do oznak wszawicy u psa można zaliczyć intensywne drapanie, gryzienie sierści, która może stać się rzadka, na skórze mogą pojawić się zadrapania, a nawet rany. Zdecydowanie nie można lekceważyć wymienionych objawów. Wizyta u lekarza weterynarii i podjęcie leczenia to punkty obowiązkowe. Nieleczona wszawica może nawet doprowadzić twojego pupila do anemii, różnych zmian skórnych i innych problemów zdrowotnych. Choć wszawica może wydawać się niegroźną dolegliwością, z pewnością mocno wpływa na samopoczucie psa.

Jak pozbyć się wszy u psa?

Jeśli twój zwierzak boryka się z wszawicą, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który będzie w stanie dobrać odpowiednie leki i preparaty, aby zwalczyć niechciane pasożyty. Terapii powinny zostać poddane także inne zwierzęta w domu. Natomiast twoim zadaniem jest dokładne zdezynfekowanie legowiska i innych miejsc, w których przebywał pupil. Zdezynfekuj też akcesoria do pielęgnacji sierści. Dokładne posprzątanie mieszkania i czyszczenie wszystkich miejsc, w których przebywał zwierzak, jest kluczowe, aby problem nie powrócił. Warto także zapytać weterynarza o preparaty do stosowania w ramach profilaktyki u zwierząt.

Pchły u psa – czy mogą być groźne?

Pchły to bardzo powszechne pasożyty pojawiające się u zwierzaków. Te małe stworzenia niezwykle szybko się rozmnażają, w związku z tym bardzo ważna jest szybka interwencja właściciela. Gdy twój pies lub kot boryka się z pchłami, nie lekceważ problemu i szybko skorzystaj z pomocy lekarza weterynarii. Zazwyczaj pchły można dostrzec na sierści i skórze psa gołym okiem. Warto także lepiej przyjrzeć się zachowaniu zwierzaka, które również może się zmienić. Jeśli pies bardzo często się drapie, jęczy, ociera o różne przedmioty, może to wskazywać, że na jego sierści pojawiły się niechciane pasożyty. Świąd skóry jest charakterystycznym objawem, może nawet prowadzić do miejscowego łysienia. Z pewnością każdy właściciel czworonoga chciałby uniknąć inwazji pcheł. Właśnie dlatego trzeba obserwować pupila i reagować na zmianę zachowania oraz pojawienie się niepokojących objawów.

Domowe sposoby na pchły

Pchły u psa to uciążliwy problem, dlatego, aby pozbyć się tych niechcianych pasożytów, warto skonsultować się z weterynarzem. Możesz również spróbować kilku domowych sposobów na pozbycie się pcheł. W sklepach zoologicznych możesz kupić spray lub szampon na pchły. Do domowych specyfików, które mogą pomóc w pozbyciu się pasożytów, należą na przykład olejki eteryczne i naturalne oleje. Jednak samodzielna walka z pasożytami u psa może nie tylko być nieskuteczna, ale także negatywnie wpłynąć na zdrowie pupila. Niektóre olejki eteryczne mogą drażnić układ oddechowy zwierzaka. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wizyta w przychodni weterynaryjnej i zakup profesjonalnych preparatów, które szybko pomogą uporać się z problemem. Preparaty w sprayu, specjalne szampony dla psów pomogą zwalczyć pchły.

Kleszcz u psiego przyjaciela – co zrobić?

Kleszcze u czworonoga mogą wywoływać bardzo niebezpieczne choroby, które zaburzają pracę całego organizmu. Do takich schorzeń zaliczana jest między innymi borelioza i babeszjoza. Psa należy chronić przed kleszczami przez cały rok, jednak te pasożyty najbardziej aktywne są jesienią, wiosną i latem. Wszczepiają się w skórę zwierzaka, który staje się ich żywicielem. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów na kleszcze, które mają zapobiegać przenoszeniu chorób przez te małe stworzenia. Co zrobić, gdy kleszcz zaatakuje twojego pupila? Warto udać się do weterynarza, aby usunął kleszcza i podał zwierzakowi lek.

Z pewnością chcesz, aby był twój pupil był szczęśliwy i cieszył się dobrym zdrowiem. Właśnie dlatego najważniejsza jest obserwacja i szybkie reagowanie na niepokojące sygnały i zmiany w zachowaniu zwierzaka. Pasożyty takie jak wszy, pchły i kleszcze często atakują czworonożnych przyjaciół i wpływają negatywnie na komfort ich życia, a także na zdrowie. Jeśli zauważysz wszy u psa, konieczna jest szybka interwencja i wizyta u lekarza weterynarii. Stosowanie preparatów przeciwpchelnych, specjalnych szamponów i produktów w sprayu to najlepsze rozwiązanie, aby pozbyć się niechcianych pasożytów. Oczywiście najlepiej, gdy kuracja odbywa się pod okiem weterynarza.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.