Jak obliczyć wiek psa? To pytanie, które zadają sobie wszyscy, którzy dowiadują się, ile lat mają ich pupile. Dowiedz się, jak przeliczyć psie lata na ludzkie. Sprawdź, jak określić wiek psa.

Według naukowców biologiczna długość życia to „przypisana w postaci informacji genetycznej cecha charakterystyczna dla każdego gatunku”. Nie można jednak w prosty sposób przewidzieć, ile będzie żył konkretny osobnik, gdyż uzależnione to jest od kilku czynników. Wiek czworonoga można ująć jedynie w widełki. Przyjmuje się, że średnia długość życia psa mieści się w przedziale 10–13 lat. Oczywiście są zwierzęta, które żyją krócej, ale znamy przypadki, kiedy dany osobnik dożył sędziwego wieku przekraczającego 20 lat.

Wiek psa – porównanie psich lat z ludzkimi

wiek psa labrador

Studiując literaturę przedmiotu w poszukiwaniu informacji o tym, jak liczyć wiek psa, możemy najczęściej spotkać się z następującymi statystykami:

 • psa jednorocznego można porównać do ludzkiego nastolatka w wieku 10–15 lat. Uzyskał on już swój wzrost (głównie dotyczy to psów ras małych i średnich) i dojrzałość płciową. Natomiast jego muskulatura jeszcze się buduje;
 • dwuletni pies przypomina w swoim rozwoju dwudziestopięciolatka – dotyczy to głównie dojrzewania psychicznego i umysłowego;
 • każdy kolejny rok życia psa należy pomnożyć razy 4 lub 5, bo właśnie 4-5 latom życia człowieka będzie odpowiadać;
 • psy stają się seniorami (wchodzą w okres geriatryczny) w zależności od wielkości: psy małe w wieku około 11 lat, średnie w wieku 10 lat, duże stają się psimi emerytami około 8. roku życia.

Nie istnieje prostszy przelicznik, który potrafiłby nam w łatwy sposób zapamiętać to, jak przekłada się wiek psa na wiek człowieka.

Jak obliczyć wiek psa?

W internecie można znaleźć wiele tabel i instrukcji, które mogą pomóc w przełożeniu wieku psa na ludzkie lata. Istnieje na ten temat mnóstwo teorii, warto jednak mieć do nich dosyć duży dystans. Zwierzaki mają zupełnie inny metabolizm niż ludzie, a także ich etapy życie rozkładają się nieco inaczej niż nasze. 

Nie ma jednak jednej odpowiedzi na pytanie, jak się liczy psie lata na ludzkie. Same psy dojrzewają w bardzo różnym tempie, chociażby w zależności od rasy czy wielkości. Podczas gdy małe pieski dojrzałość emocjonalną mogą osiągnąć już po pierwszych urodzinach, rasy olbrzymie zyskują ją często, dopiero mając na karku trzy lata. 

Od czego zależy długość życia psa?

wiek psa od czego zależy

Na długość życia pieska wpływa kilka czynników. Są to przede wszystkim:

 • odpowiednio zbilansowana dieta;
 • tryb życia;
 • ilość ruchu;
 • przebyte choroby;
 • czynniki genetyczne;
 • profilaktyka zdrowotna;
 • przynależność do rasy;
 • wielkość psa;
 • płeć.

Warto wiedzieć, że to, jak się liczy psi wiek, zależy w dużej mierze od rozmiaru rasy.

Wiek psa a dieta. Jak jedzenie wpływa na długość życia?

wiek psa - dieta a długość życia psa

Nowe badania psów wykazały, że nawet niewielkie zmiany w podawanym jedzeniu mogą wpłynąć na wydłużenie życia naszych psów o 80%. Żywienie psa tanią, wysoko przetworzoną karmą na pewno odbije się niekorzystnie na stanie jego zdrowia. Źle zbilansowana dieta może prowadzić do nadwagi, która jest chorobą cywilizacyjną nie tylko ludzi. Zbyt duża ilość węglowodanów, zawyżone porcje jedzenia, ale także dokarmianie resztkami ze stołu prowadzą do otyłości, problemów jelitowych i kardiologicznych, obciążają aparat ruchu i w znaczący sposób zwiększają starzenie i zmniejszają psie lata życia.

Tryb życia i ilość ruchu

Brak ruchu i krótkie spacery sprowadzające się do wyjścia w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych psa prowadzą do otyłości, która często skutkuje cukrzycą. Dlatego pamiętaj, by zapewnić swojemu ulubieńcowi odpowiednią dawkę ruchu i różnej aktywności fizycznej. Zabawa z innymi psami, jogging czy przebieżka przy rowerze, codzienny trening, korzystanie z toru agility na pewno pozwolą na zachowanie dobrej kondycji naszego zwierzęcia i tym samym wpłyną znacząco na długość jego życia.

Wiek psa a choroby i profilaktyka

Wiek psa a choroby i profilaktyka

Na to, ile żyją psy, wpływ ma dostęp do weterynarza oraz profilaktyka. Mogą one prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych czy spadku odporności. Choroby nowotworowe w znaczący sposób mogą skrócić życie naszego ulubieńca. Dlatego należy pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza oraz odpowiedniej profilaktyce zdrowotnej, m.in. regularnych szczepieniach.

Wiek psa a płeć

wiek psa - płeć a długość życia

Płeć może być związana z pewnymi chorobami, a te z kolei, zwłaszcza nieleczone, mogą skrócić życie naszego podopiecznego. I tak na przykład u samców mogą wystąpić choroby prostaty, suczki zapadają często na ropomacicze czy choroby gruczołów mlekowych. Odpowiednia profilaktyka pozwala w porę zapobiegać rozwojowi wielu z wymienionych schorzeń.

Wiek psa a jego rasa i wielkość

Wiek psa a jego rasa i wielkość

Każda rasa ma swoją oczekiwaną długość życia, wykształconą w drodze pracy hodowlanej. Istotnym czynnikiem jest tu również wielkość naszego czworonoga. Badania dowodzą, że wielkość psa ma wpływ na długość jego życia. Im mniejszy pies, tym żyje dłużej. Psy ras dużych starzeją się szybciej, a przedstawiciele ras gigantycznych rzadko dożywają wieku 10 lat.

Jak długo żyją najpopularniejsze rasy psów?

Najstarszy pies świata

wiek psa szary

Najstarszym psem był Bluey rasy Australian Cattle Dog, który urodził się w 1910 roku i przeżył 29 lat. Przez dwie dekady pomagał swoim opiekunom w pracy przy wypasie bydła. Innym rekordzistą był mops o imieniu Snooki, który przeżył 27 lat i 284 dni. Zmarł 12 października 2018 roku. Taki wiek psa, na ludzkie to ponad 150 lat – naprawdę imponuje. 

Kiedy decydujesz się wziąć pod opiekę psa, musisz pamiętać, że w dużej mierze właśnie ty decydujesz o długości jego życia. Psy zdrowe, które mają zapewnioną należytą opiekę, kontrolę lekarza weterynarii, regularnie szczepione i odrobaczane, żywione odpowiednio zbilansowaną i nieprzetworzoną karmą, będą żyły dłużej. Pamiętaj jednak, że na czynniki środowiskowe, takie jak wysokie zanieczyszczenie, nie zawsze masz wpływ. Może więc stać się i tak, że pomimo starań, zapewnienia psu aktywnego trybu życia, odejdzie szybciej, niż wynikałoby to z predyspozycji genetycznych i właściwej opieki.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)