Miłośnicy whippetów twierdzą, że psy do nich podobne pojawiały się już na średniowiecznych malowidłach, oficjalnie rasa ta powstała jednak dopiero w XIX wieku. Jej istnienie zawdzięczamy górnikom z północnej Anglii i południowej Szkocji, którzy potrzebowali psów do polowań na gryzonie (głównie zające), prowadzonych na otwartych polach. W celu wyhodowania zwierzęcia o odpowiedniej szybkości górnicy zaczęli krzyżować teriera z greyhoundem i charcikiem włoskim – powstały w ten sposób pies miał wszystkie zalety przedstawicieli tych ras, a jednocześnie był znacznie tańszy w utrzymaniu. 

Whippet – podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 44 do 47 cm, samce od 47 do 51 cm;
masa ciała: od 10 do 20 kg
Szatasierść: krótka, delikatna, bez podszerstka;
maść: każda prócz marmurkowej
❤️ Długość życia12–15 lat
🐶 Charakterzrównoważony, umiarkowany, posłuszny; tolerancyjny wobec dzieci oraz obcych

Whippet – historia hodowli rasy

whippet szczeniak z profilu

Z czasem, ze względu na ich niesamowitą szybkość, whippety zaczęły być wykorzystywane w wyścigach psów – w przeciwieństwie do greyhoundów, zarezerwowanych dla elit, na psy nowej rasy mogli sobie pozwolić także przedstawiciele niższych klas społecznych, stąd whippety określane były mianem „psów wyścigowych biedoty” lub „charta biednego człowieka”. Sprawdź, czym się charakteryzują.

Psy te błyskawicznie zyskały ogromną popularność, w 1891 roku zostały zaś oficjalnie uznane jako rasa przez angielski Kennel Club. W 1899 roku grupa miłośników whippetów, pod kierownictwem księżnej Newcastle, złożyła w Kennel Club wniosek o uznanie nowo utworzonego Klubu Whippeta – wniosek został przyjęty, księżna została natomiast prezeską klubu. Pierwsza znana wzmianka o whippetach jako psach wystawowych pochodzi z 1876 roku – miano je zaprezentować na corocznej wystawie „Sporting and Other Dogs” w Woodside Park w Darlington. Oficjalna kariera wystawowa whippetów rozpoczęła się jednak dopiero w 1897 roku. 

Zobacz także:  Terier

Whippet – opis rasy

Whippet na fioletowym tle

Whippety należą do grupy chartów, wyglądem bardzo przypominają więc swych starszych pod względem pochodzenia kuzynów. Są jednak od nich mniejsze: wysokość w kłębie psa wynosi 47–51 cm, suki natomiast 44–47 cm. Dorosłe osobniki ważą zazwyczaj 10–12 kg. Są to zwierzęta niezwykle szybkie – mogą rozwinąć prędkość nawet 56 km/h. 

Mimo szczupłego ciała whippety odznaczają się mocnymi i elastycznymi mięśniami, dzięki czemu są silne, wytrzymałe i jednocześnie bardzo zwinne. Posiadają też charakterystyczną dla chartów elegancką i pełną wdzięku sylwetkę. Szata whippeta jest krótka, gładka i mocno przylegająca do skóry, umaszczenie natomiast różnorodne: od białego, przez czarne, płowe, beżowe, aż do niebieskiego. 

Whippet – charakter 

Whippet to prawdziwy Brytyjczyk o stonowanym i spokojnym charakterze, który miewa jednak chwile szaleństwa. Rasa ta powstała do polowań na gryzonie, i choć dziś nikt już raczej nie wykorzystuje tych psów w tym celu, instynkt pozostał i whippety nadal uwielbiają bieganie i pogonie. Pies ten będzie z równą pasją gonił zarówno za frisbee, jak i za napotkaną w lesie wiewiórką. Zabawa z gumowym dyskiem zazwyczaj jest kontrolowana przez właściciela psa, nagły zryw za leśnym gryzoniem może się jednak skończyć bolesnym urazem ręki trzymającej smycz – warto o tym pamiętać podczas spacerów. 

Mimo sportowych genów whippet nie będzie cierpiał w mieszkaniu – w zaciszu czterech ścian jest spokojny i chętnie korzysta z możliwości drzemki w ciepłym fotelu. Właściciel musi jednak zapewniać mu kilka półgodzinnych spacerów dziennie, możliwość wybiegania się i aktywnej zabawy – whippet, który rozładuje energię na spacerze, po powrocie do domu błyskawicznie zmieni się w kanapowca. Aż do następnego wyjścia…

whippety na białym tle

Chart angielski to zwierzak wesoły, towarzyski, opiekuńczy, i mocno przywiązujący się do właściciela, co czyni go doskonałym psem rodzinnym. Tym bardziej że dobrze dogaduje się z dziećmi – maluchy muszą być jednak uczone łagodnego obchodzenia się z psim pupilem. Chart angielski whippet nie ugryzie jednak nawet głośnego i natarczywego fizycznie dziecka, raczej poszuka bezpiecznego schronienia przed nim. Pies ten bardzo dobrze znosi też towarzystwo innych zwierząt – o ile nie są to gryzonie budzące jego instynkt łowiecki. O dziwo, whippety bardzo lubią koty, zwłaszcza gdy dorastają razem z nimi. 

Whippety nie są hałaśliwe, szczekaniem zazwyczaj oznajmiają jedynie niezadowolenie z powodu braku ruchu. Swoje przywiązanie do człowieka, zwłaszcza gdy wraca on po kilkugodzinnej nieobecności, mogą okazywać zbyt wylewnie, dziko skacząc na właściciela – uważać na to muszą dzieci i osoby starsze, którym ewentualny upadek grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 

Zobacz także:  Canaan dog

Słyszałeś opinie, że charty nie grzeszą inteligencją? Whippet przeczy temu stereotypowi –to pies pojętny i szybko przyswajający wiedzę. Warto jednak pamiętać, że nie lubi on nudy, dlatego treningi muszą być urozmaicone, oraz przemocy werbalnej i fizycznej – kluczem do whippeta jest cierpliwość, opanowanie i konsekwencja. To bardzo wrażliwe psy, łatwo je zranić – nie tylko fizycznie.

Whippet – długość życia

Whippet leży na kanapie

Wygląd może mylić – mimo wątłej sylwetki whippety to jedna z najzdrowszych ras psów. Co więcej, przy dobrej opiece, odżywianiu i odpowiedniej dla nich dawce ruchu mogą żyć nawet 12–15 lat. Jak każde psy rasowe whippety mają jednak skłonność do pewnych schorzeń, do których wlicza się przede wszystkim:

  • progresywna atrofia siatkówki – stopniowa utrata wzroku prowadząca do całkowitej ślepoty,
  • niedomykalność zastawki mitralnej – osłabienie zastawki umożliwiające powrót krwi do lewego przedsionka serca podczas skurczu lewej komory. Schorzenie to dotyka zazwyczaj psy w podeszłym wieku,
  • choroby autoimmunologiczne m.in. niedoczynność tarczycy i alergie.

Ponadto whippety są podatne na skaleczenia skóry na skutek otarć o ciernie, gałązki lub inne ostre przedmioty, oraz urazy kości. Każdy spacer warto więc zakończyć dokładnym obejrzeniem psa, by nie dopuścić do rozwoju ewentualnego zakażenia. Krótka sierść i mała ilość tkanki tłuszczowej nie zapewnia im wystarczającej ochrony przed chłodem, o czym warto pamiętać podczas jesiennych i zimowych spacerów – absolutnie nie należy z nich rezygnować, jedynie odpowiednio regulować czas ich trwania.

Whippet – pielęgnacja

Whippety mają wiele zalet, a łatwość pielęgnacji jest jedną z nich. Pies ten nie potrzebuje częstych kąpieli – do utrzymania sierści w dobrej kondycji wystarczy szczotkowanie gumową rękawicą raz w tygodniu. Sporo uwagi należy poświęcić natomiast higienie jamy ustnej – whippety mają skłonność do osadzania się kamienia nazębnego, warto więc czyścić im zęby dwa lub nawet trzy razy w tygodniu. Poza tym pozostaje tylko kwestia regularnego przycinania pazurów, o ile pies nie ściera ich w sposób naturalny, i sprawdzanie stanu skóry pod kątem zadrapań i ran.

whippet szczeniak na tle nieba

Whippet – żywienie

Patrzysz na whippeta i myślisz, że to niejadek? Nic z tych rzeczy, szczupła sylwetka skrywa łakomczucha, który lubi sporo zjeść, na szczęście rzadko jednak grymasi przy posiłkach. Psiemu niemowlakowi należy podawać karmę przeznaczoną wyłącznie dla szczeniąt – najlepiej karmić go trzy, cztery razy w ciągu dnia, dostarczając ok. 700 kcal na dobę. Zmiana diety powinna nastąpić między 6. a 8. miesiącem życia, gdy szczeniak osiągnie ok. 90 proc. „dorosłej” masy ciała. Liczbę kalorii należy wówczas zwiększyć do 900, liczbę posiłków ograniczyć natomiast do dwóch dziennie. Podstawą żywienia psów tej rasy, odznaczających się szybką przemianą materii, powinna być karma bogata w łatwo przyswajalne białko zwierzęce.

Zobacz także:  Norwich terrier

Whippet – cena

Cena szczeniaka whippeta nie odbiega od koszów zakupu innych psów z rodowodemśrednio wynosi ona 3 tys. złotych, choć zdarzają się i psy znacznie droższe. To jednorazowy wydatek – koszty utrzymania whippeta są bowiem niskie i oscylują wokół kwoty 100–150 zł miesięcznie. 

Szukasz psa, który będzie ci towarzyszył zarówno podczas realizacji sportowych pasji na świeżym powietrzu, jak i chwil lenistwa w domowym zaciszu? Chart angielski whippet będzie doskonałym wyborem, zwłaszcza że jest to pies towarzyski i wesoły, uwielbiający towarzystwo człowieka. Należy jednak pamiętać, by traktować go łagodnie – to jeden z największych wrażliwców wśród psów.

Whippet – zdjęcia

Popularne imiona dla psa rasy whippet

Popularne imiona dla psa rasy whippet to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Bibliografia:
1) https://www.americanwhippetclub.net/about-whippets/history-whippet

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje whippet?

Szczenię tej rasy kosztuje od 4500 zł do 7000 zł. Mowa o psach pochodzących z hodowli ZKwP.

Jak wychować whippeta?

Whippet wymaga konsekwentnego, ale czułego prowadzenia. Nie znosi przymusu, potrzebuje możliwości swobodnego biegania. Sfrustrowany może być szczekliwy.

Czy whippet gubi sierść?

Tak, praktycznie przez cały rok czworonogi te tracą włos okrywowy. Nadmierne linienie powinno być jednak impulsem do wizyty u lekarza weterynarii.

Czy trzeba mieć pozwolenie na whippeta?

Whippet to pies należący do grupy chartów. W związku z tym w Polsce wymagane jest na niego pozwolenie.

Czy whippet niszczy?

Jako znudzony pies whippet może niszczyć. To normalne u każdego czworonoga, który potrzebuje aktywności fizycznej, a nie ma jej zapewnionej.

Czy whippet może być agresywny?

Nie jest to cecha pożądana i zwykle bywa przyczyną eliminacji z hodowli. Bardzo rzadko zdarza się, żeby whippet był agresywny.

Ile żyją charty whippet?

Psy tej rasy żyją od 12 do 15 lat.

Jaka karma dla whippeta?

Whippet potrzebuje karmy, która będzie odpowiadała jego zapotrzebowaniu na energię. Zazwyczaj jest to wysokokaloryczny i wysokobiałkowy pokarm z wyższej półki. Psu można podawać zarówno karmę mokrą, jak i suchą, a także posiłki gotowane i surowe z dodaną suplementacją.

Ile je chart angielski?

Charty angielskie żyją do ok. 15 lat.

Jak szybko biega whippet?

Chart angielski whippet rozwija prędkość do ok. 56 km/h.

Czym czesać whippeta?

Do czesania whippeta wystarczy gumowa rękawica lub zgrzebło albo szczotka z krótkim, miękkim włosiem.

Ile kosztuje chart angielski?

Szczenię charta angielskiego kosztuje nawet do 7000 zł.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 162, 18.10.2019 EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/162.pdf, wersja polska 22.10.2019, TŁUMACZENIE: Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.09.2019.

Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)