Po węgiel dla psa najczęściej sięga się w przypadku biegunki, wymiotów i innych kłopotów ze strony układu pokarmowego. Jest to jeden ze sprawdzonych sposobów. Rozwolnienie u psa może zdarzyć się zawsze i nie musi być groźna.

Pupil czasem zje coś na spacerze i dojdzie do zatrucia. Warto wiedzieć, jak pomóc swojemu zwierzakowi. Sprawdź, jak dawkować węgiel aktywny!

Rozwolnienie u psa – przyczyny biegunki

Przyczyn biegunki u psa oraz innych przypadłości żołądkowo-jelitowych jest wiele. Zaliczyć można do nich m.in.:

  • inwazję pasożytów (np. giardia, glisty);
  • podrażnienia jelit;
  • choroby przewodu pokarmowego;
  • zatrucie pokarmowe, np. po zjedzeniu zepsutego mięsa;
  • nietolerancja pokarmowa.

Czasami biegunka u psa wywołana jest przez nagłą zmianę karmy. Może także być reakcją na niektóre leki. Możesz wtedy podać węgiel aktywny swojemu pupilowi. W odpowiedniej dawce powinien mu pomóc. Sprawdzi się także Smecta.

Biegunka – domowe sposoby

Węgiel dla psa lub Smecta dobrze się sprawdzą przy podejrzeniu zatrucia. Działają ochronnie na jelita. Innym sposobem jest krótkotrwała głodówka. Nie powinna trwać dłużej niż 24 godziny. Jeśli biegunka u psa nie przechodzi, udaj się z nim do lekarza weterynarii! Powinieneś zrobić to także wtedy, gdy pojawi się biegunka z krwią u psa.

Węgiel aktywny – jak działa i kiedy zaleca się stosowanie?

Węgiel aktywny to substancja mająca zdolność wiązania różnego rodzaju toksyn i ograniczająca ich wchłanianie przez układ pokarmowy. Nie zadziała jednak z każdą trującą substancją – przykładem może być ksylitol. W przypadku zatrucia ksylitolem jak najszybciej jedź z psem do lecznicy weterynaryjnej.

Jeśli jednak biegunka wywołana jest np. przez nagłą zmianę karmy, węgiel aktywny powinien wystarczyć. Sprawdzi się zresztą nie tylko przy biegunce, ale również w przypadku innych dolegliwości u twojego pupila. Mogą to być wymioty, gazy lub gdy pies cierpi z powodu niegroźnego zatrucia.

Konsultacja z weterynarzem

Jeśli pies przyjmuje na stałe leki, przed podaniem węgla najlepiej skonsultuj to z lekarzem weterynarii i ustal bezpieczne odstępy czasowe, jeżeli okaże się to istotne.

Jak podawać psu węgiel leczniczy?

Co podać psu na biegunkę? Węgiel leczniczy to jedna z bezpiecznych opcji, stosowana w weterynarii. Węgiel podaje się w dość dużych dawkach – 1–5 g na 1 kg masy ciała psa. Musisz więc najpierw zważyć pupila. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj wielkość dawki z weterynarzem.

Zbyt mała dawka może nie dać oczekiwanego efektu, ale też uważaj na przedawkowanie, jak w przypadku każdego preparatu.

Sposób podania węgla

Węgiel w tabletkach sprawdza się słabo. Lekarze weterynarii zalecają raczej podawanie tego w kapsułkach, ale co ważne – bez otoczek!

W przypadku rozwolnienia u psa należy podać starty na proszek węgiel z niedużą ilością jedzenia. Można także wymieszać proszek z odrobiną wody i podać strzykawką bez igły bezpośrednio do pyska.

Biegunka – groźne objawy

Biegunka zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla życia. Mija po 24–48 godzinach. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej, nie powinieneś tego bagatelizować. Do zdecydowanie niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego zalicza się również biegunka z krwią u psa. Krew w kale zawsze powinna Cię zaniepokoić!

Biegunka u szczeniąt

U szczeniaków, wraz z wymiotami, osowiałością i brakiem apetytu może być objawem śmiertelnej dla młodych psiaków parwowirozy. Domowe sposoby, jak głodówka czy węgiel dla psa, w niczym tu nie pomogą! Może dojść m.in. do odwodnienia, wówczas tylko lekarz weterynarii będzie mógł uratować czworonoga.

Nie lekceważ biegunki!

Jak zostało wspomniane wcześniej, biegunka zwykle nie jest groźna i mija sama najpóźniej po 48 godzinach. Bywa jednak, że utrzymuje się dłużej. Czasem także łączy się z innymi objawami. To zawsze powinno skłonić cię do wizyty u weterynarza.

Biegunka często jest objawem rozwijających się problemów! Oprócz zatrucia, nietolerancji i alergii pokarmowej może to być:

  • IBD, czyli nieswoiste zapalenie jelit;
  • zespół jelita drażliwego;
  • niewydolność trzustki;
  • parwowiroza;
  • niektóre nowotwory.

Z tego powodu przy utrzymującej się biegunce lepiej udać się do gabinetu i wykonać badania, zamiast liczyć na to, że samo przejdzie.

Biegunka – co warto mieć w psiej apteczce?

Węgiel dla psa – to oczywiste. Oprócz tego wyposaż swoją apteczkę także w:

  • Smectę;
  • probiotyk;
  • elektrolity.

Smecta dla psa jest bezpiecznym środkiem na biegunkę, który można podać w domu. Podczas rozwolnienia dochodzi do utraty wody. Wraz z nią twój pies traci wiele cennych substancji z organizmu. Cenne elektrolity przeciwdziałają odwodnieniu.

Probiotyki z kolei wspierają równowagę flory jelitowej. Wpływają pozytywnie na błonę śluzową jelit i układ trawienny. Stosuje się je często po antybiotykoterapii. Lepiej wybierz preparaty weterynaryjne, przeznaczone dla psa i kota.

Podsumowanie

Węgiel aktywny dla psa to dobry wybór, jeśli pupil ma biegunkę. Należy go dawkować odpowiednio na każdy kilogram masy ciała. Jeśli jednak zauważysz krew, dziwne zabarwienie lub podejrzewasz zatrucie silną trucizną, nie czekaj – zabierz swojego psa do lecznicy! Nie stosuj na własną rękę innych leków, także leków weterynaryjnych. Niektóre z nich, źle zastosowane, mogą biegunkę nasilić, a stąd prosta droga do odwodnienia i kolejnych problemów.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.