Wąż amurski jest jednym z ciekawszych gadów, które doskonale nadają się na domowych pupili dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z terrarystyką. Jeśli poważnie myślisz o zakupie węża, połoz amurski jest świetnym kandydatem – niejadowitym, łagodnym i łatwym w hodowli. Nawet niedoświadczony miłośnik tych pięknych stworzeń może otoczyć swojego nowego pupila należytą opieką i czerpać prawdziwą radość z jego obecności. To zwierzę wyjątkowe – z jednej strony uwielbia się wysoko wspinać (w naturze obserwowany jest na wysokości nawet 6 metrów), a z drugiej strony nie odmówi długiej kąpieli w wodzie. Poznaj go!

Wąż amurski – charakterystyka

Wąż ten występuje naturalnie przede wszystkim na Dalekim Wschodzie. Można go spotkać m.in. na północnych obszarach Korei i Chin oraz w azjatyckiej części Rosji. Najlepszym miejscem do życia są dla niego tereny półsuche i wilgotne, do wysokości około 3000 m n.p.m. Często można go zaobserwować na łąkach i w lasach. Jest bardzo „towarzyski” i nie boi się podchodzić blisko ludzkich siedzib, gdzie może polować na rozmaite gryzonie. Najchętniej wybiera tereny, na których występuje dużo kryjówek, takich jak m.in. powalone drzewa, skały i nory. 

Wąż amurski – wygląd

Dorosłe osobniki węża amurskiego osiągają przeciętnie około 140 cm do maksymalnie 150 cm długości, choć znane są węże tego gatunku, które mierzyły nawet 180 cm. Ich ciało jest silne i masywne, o owalnym przekroju, z wyraźnie wyodrębnioną głową. Cechą charakterystyczną jest czarne ubarwienie z żółtymi bądź kremowymi rozwidlającymi się, poprzecznymi pasami. Spód ciała jest żółty i posiada ciemne cętki. Młode po wykluciu mierzą około 30 do 35 cm i ubarwione są na brązowo z pasami w barwie szaro-kremowej. Samce są dłuższe, ale szczuplejsze, natomiast samice są krótsze i przy tym bardziej masywne.

Wąż amurski – charakter

Elaphe schrencki jest zwierzęciem stosunkowo spokojnym i łagodnym. Jeśli ma zapewnione właściwe do swoich potrzeb i wymagań warunki życia, jest bardzo zrównoważony i przewidywalny. Łatwo go oswoić, a jego hodowla nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Wszystko to czyni z niego doskonałego kandydata na pierwszego węża.

Wąż amurski – dieta

W warunkach domowych wąż amurski powinien być karmiony myszami i młodymi szczurami laboratoryjnymi. Wykluczone jest żywienie go samodzielnie upolowanymi zwierzętami, ponieważ mogą one być nosicielami wielu groźnych chorób! W ramach urozmaicenia diety można serwować pupilowi dopiero wyklute kaczki i kurczaki – oczywiście pod warunkiem, że pochodzą z bezpiecznego, sprawdzonego źródła. Ilość i rodzaj pokarmu trzeba dostosować do wielkości, kondycji i wieku węża.

Wąż amurski – terrarium

Wąż amurski prowadzi przede wszystkim dzienny, naziemny tryb życia. Terrarium dla pojedynczego osobnika nie powinno być niższe niż 100 cm wysokości i szerokie na około 60 cm. Obowiązkowo muszą znaleźć się w nim stabilne gałęzie, po których będzie mógł się wspinać. Ważna jest także duża miska z wodą, w której zmieści się bez przeszkód oraz co najmniej kilka różnych kryjówek. Najlepszym rozwiązaniem jest podłoże torfowe z niewielką ilością piasku. Optymalna wilgotność powietrza to około 60%, a temperatura – około 26°C. Bezpośrednio pod oświetleniem nieco więcej, około 28°C. 

Wąż amurski – rozmnażanie

Wąż ten, jeśli ma zapewnione prawidłowe warunki, rozmnaża się stosunkowo łatwo. Młode nie wymagają szczególnej uwagi i opieki ze strony człowieka. Przed rozmnażaniem konieczne jest około 2-miesięczne zimowanie. 

Wąż amurski – cena

Wąż amurski nie należy do szczególnie drogich. Możesz go nabyć już za cenę około 300 zł. Węże hodowlane rzadko są dostępne w sklepach zoologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup od doświadczonego terrarysty. 

Węże amurskie, podobnie jak m.in. węże zbożowe i mahoniowe, należą do najpopularniejszych węży trzymanych w domowych terrariach. Są to zwierzęta spokojne, łagodne i dość łatwe w hodowli, należy jednak pamiętać, że wymagają stosownej opieki. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup młodego węża lub dorosłego węża, wybierz sprawdzoną, polecaną hodowlę.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.