Jeśli stoisz przed wyzwaniem zorganizowania wakacji z psem nad morzem, pewnie masz wiele pytań. Jak znaleźć miejsca przyjazne czworonożnym przyjaciołom? Wybrać polski Kołobrzeg czy hiszpańską Malagę? Jaki środek transportu będzie najlepszy dla twojego podopiecznego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

Wakacje z psem nad morzem – w Polsce czy za granicą?

Wyjazdy do zagranicznych kurortów stają się coraz popularniejszą formą spędzania urlopu wśród Polaków. Czy to dobry pomysł na spędzenie wakacji z psem nad morzem? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.

Urlop nad Bałtykiem będzie dobrym rozwiązaniem, kiedy twój zwierzak nie może podróżować samolotem, jest za późno na wyrobienie mu odpowiednich dokumentów lub kiedy nie chcesz sam organizować tak dalekich podróży. Wczasy nad polskim morzem będą najlepszym wyborem, jeśli wybierasz się na pierwsze wakacje z psem. Dlaczego?

Wakacje z psem nad morzem za granicą wymagają nieco więcej przygotowań. Przede wszystkim masz dostępnych o wiele mniej środków transportu. Z racjonalnych opcji zostaje ci samolot, a tym nie każdy psiak może podróżować. Co więcej, większość linii czarterowych (a zatem niemalże wszystkich, którymi latają klienci biur podróży) nie zajmuje się transportem zwierząt pod pokładem, co sprawia, że z tej opcji wykluczonych jest znaczny procent zwierzaków.

W dodatku podróż poza granice Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością zdobycia dodatkowych dokumentów. Jednym z nich pozytywny wynik badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Zajmuje się tym tylko jedno laboratorium w Polsce, a czas oczekiwania na otrzymanie odpowiedniego certyfikatu to minimum 3 tygodnie, a w okresie wakacyjnym nawet więcej.

Polskie morze – plaże idealne na wypoczynek z pupilem

Wakacje z psem nad morzem wcale nie muszą cię ograniczać. W okolicach polskiego wybrzeża znajdziesz wiele plaż, na które wejdziesz z pupilem. Jeśli wybierasz się do Trójmiasta, Gdańsk będzie idealnym miejscem na pobyt. Wszystkie plaże niestrzeżone na jego terenie są przyjazne zwierzakom. Co więcej, znajdziesz tutaj ogrodzoną plażę specjalnie dla zwierzaków. Niestety pobliski Sopot ze sławnym molo nie jest już tak psiolubny. Tutejsze kąpieliska są dostępne dla czworonogów jedynie od 18 do północy. Nie znajdziesz też miejsca na pobyt ze swoim pupilem na piaszczystym wybrzeżu Mierzei Wiślanej.

Pamiętaj, że wyjście z psem na plażę nie może ograniczać się do leżenia na kocyku. Szczególnie w godzinach, kiedy słońce świeci najmocniej, a na zewnątrz jest bardzo gorąco. Wybieraj raczej wczesne poranki lub późne popołudnia. Pies na urlopie powinien eksplorować i bawić się w wodzie. Oczywiście w szelkach i na smyczy, ponieważ fala potrafi w mgnieniu oka porwać nawet średniej wielkości zwierzaka.

Jak szukać najlepszych ofert noclegu nad morzem z psem?

Istnieje wiele opcji szukania baz noclegowych. Jeśli wybierasz się do miejsca, które nie jest typowo turystyczne i nie ma dobrze rozbudowanej infrastruktury hotelowej, najlepiej wybrać te, które najbardziej ci odpowiadają i zapytać właściciela, czy akceptuje psich gości. Kameralne obiekty mogą nie mieć takiej informacji na swojej stronie, co wcale nie musi oznaczać, że nie są psiolubne.

W przypadku, gdy wybierasz któryś z większych kurortów lepiej skorzystać z jednej z rozbudowanych wyszukiwarek noclegów. Wystarczy zaznaczyć opcję „obiekt akceptuje zwierzęta domowe”, by odnaleźć wiele interesujących opcji. Jednak mimo wszystko najlepiej skontaktować się z hotelarzem przed dokonaniem rezerwacji. Zdarza się, że pensjonaty nie przyjmują na przykład dużych psów lub w ilości większej niż jeden. Warto też upewnić się, że właściciel nie pobiera dodatkowych opłat za pobyt zwierząt, by uniknąć nieporozumień na miejscu.

Jaki obiekt przyjazny zwierzętom wybrać? Całoroczny domek z posesją czy hotel z udogodnieniami?

To, jaki rodzaj obiektu będzie odpowiedni, zależy w głównej mierze od twoich potrzeb i wymagań. Przed wyborem zastanów się, w jaki sposób chcesz spędzić urlop i czego potrzebuje twój podopieczny.

Domki letniskowe są doskonałym wyborem, jeśli lubisz spędzać więcej czasu na terenie obiektu. Szczególnie te ogrodzone są wygodnym rozwiązaniem dla opiekunów nieprzywoływalnych lub nadpobudliwych zwierzaków. Jeśli planujesz wczasy nad morzem z psem jesienią, wybieraj ogrzewane domki, ponieważ wieczorami bywa chłodno.

Hotel lepiej sprawdzi się w przypadku osób, które traktują go raczej jako miejsce do spania niż wypoczywania. Mimo wszystko warto szukać takich, które mają wybiegi dla czworonożnych gości lub są zlokalizowane blisko terenów zielonych.

Campingi to miejsca zdecydowanie warte uwagi. Piesek ma na nich dużo miejsca do wybiegania się i może poznać na nich innych kudłatych podróżników. Czasem na terenie pól namiotowych można znaleźć komfortowe domki, jeśli nie przekonuje cię spanie pod namiotem.

Wyjazd na wakacje nad morzem psem – jaki środek transportu wybrać?

Samochód jest najczęściej wybieranym środkiem transportu na wakacje z psem nad morzem. Będzie też najlepszym wyborem, jeśli twój podopieczny nie jest w stanie wytrzymać długo bez przerwy na toaletę i nie czuje się komfortowo wśród obcych ludzi. Pamiętaj jednak, że zwierzak musi być odpowiednio zabezpieczony. Użyj do tego szelek z pasem bezpieczeństwa lub transportera.

Podróże autobusem charakteryzują się przestępną ceną i stosunkową wysoką liczbą dostępnych kierunków. Niestety większość przewodników w Polsce i Europie nie akceptuje zwierzaków w swoich pojazdach.

Pociągi to jedne z najwygodniejszych form transportu i większością z nich możesz podróżować ze swoim podopiecznym. Niestety nie wszędzie nimi dotrzesz. Pamiętaj też, że zwierzak, który podróżuje bez klatki, zazwyczaj musi mieć swój bilet.

Samolot jest najczęściej wybierany w przypadku podróży zagranicznych. Pies musi być dobrze przygotowany, by móc nim lecieć, szczególnie jeśli nie możesz zabrać go ze sobą na pokład. Zacznij od konsultacji z lekarzem weterynarii i wykonania wszystkich niezbędnych badań. Następnie kup klatkę zgodną z normami IATA i stopniowo przyzwyczajaj do niej swojego podopiecznego. Niestety część zwierzaków nie może podróżować w ten sposób, na przykład te przejawiające objawy lęku separacyjnego lub z problemami zdrowotnymi.

Jak szukać lokali, które akceptują zwierzęta?

Wypoczynek z psem staje się coraz łatwiejszy, ponieważ różnego rodzaju lokale zaczynają akceptować obecność kudłatych gości. Obecnie w większości nadmorskich miejscowości bez problemu znajdziesz restaurację, kawiarnie lub pub, do których możesz zabrać swojego podopiecznego. Podczas letnich miesięcy najlepiej wybierać miejsca na zewnątrz, w ogródku lub na tarasie, ponieważ niemal wszyscy właściciele wpuszczają do nich zwierzęta klientów.

Wakacje z psem nad morzem – co robić?

Malownicze widoki nad morzem sprzyjają podejmowaniu różnych aktywności. Co możesz robić aktywnie ze swoim kudłatym przyjacielem?

Doskonałym sposobem na spędzenie czasu jest spływ kajakiem. Pamiętaj jednak, żeby zabrać ze sobą kapok dla swojego podopiecznego, bo na miejscu może nie być dostępnych takich w odpowiednim rozmiarze.

Coraz większą popularnością cieszy się również Nordic Walking i wiele hoteli udostępnia swoim gościom kijki. Dobrze jest wtedy mieć pas do smyczy, który pozwoli ci mieć wolne ręce.

Większość kudłatych podróżników lubi wyjścia na przejażdżki rowerowe, a większe obiekty zazwyczaj będą mieć swoje wypożyczalnie rowerów i rowerków dla dzieci. Twój podopieczny nie powinien jednak biegać sam. Dla małych ras dobre będą kosze transportowe, a dla większych przyczepki.

Wakacje nad morzem z psem to też świetna okazja, żeby wypróbować nowych psich aktywności. Wieczorami na plaży można pograć z nim w frisbee, w gorące południa wybrać się na dogtrekking, a wieczorem spróbować waszych sił na torze przeszkód agality na jednym z placów zabaw dla psów.

Co warto zabrać na wczasy z psem nad morzem?

Pies na wakacjach nad morzem właściwie nie potrzebuje wiele więcej niż w domu. Co powinna zawierać jego walizka?

  • książeczkę zdrowia lub paszport z udokumentowanym pakietem szczepień i potwierdzeniem przejścia leczenia przeciwpasożytniczego,
  • smycz i dopasowane szelki,
  • kaganiec – nawet jeśli twój podopieczny nie gryzie,
  • woreczki na kupy,
  • zapas preparatów na kleszcze,
  • zapas leków, które przyjmuje na stałe,
  • miskę oraz butelkę z wodą – należy zabierać również w przypadku krótkich spacerów,
  • zapas karmy.

Warto zabrać ze sobą transporter lub klatkę kennelową, jeśli czworonóg potrafi z niej korzystać. Ciekawym rozwiązaniem są plecaki lub wózki dla psów. Plecaki doskonale sprawdzą się dla małych ras brachycefalicznych, które szybko męczą się podczas wędrówki. Wózki będą ułatwieniem w przypadku wycieczek ze starszymi psiakami lub tymi, które mają problemy z chodzeniem. Podczas upałów warto wziąć ze sobą matę albo kamizelkę chłodzącą, która przyniesie ulgę zwierzakowi w gorący dzień. Opiekunowie wyjątkowo energicznych i aktywnych pupili często zabierają również zabawki.

Planowanie wakacji z psem nad morzem nie jest trudne!

Wakacje z psem nad morzem potrafią być udane i niezwykle ekscytujące. Główne trudności możesz napotkać, wybierając miejsce, w którym się zatrzymasz. Dlatego przed dokonaniem rezerwacji najlepiej dokładnie dopytać o wszystkie szczegóły personelu lub właściciela danego apartamentu czy domu. W przypadku podróży zagranicznych skontaktuj się ze strażą graniczną, która udzieli ci wszystkich informacji na temat wymaganych dokumentów.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.