Koty to zdecydowanie jedne z częściej spotykanych zwierząt domowych. Czy wiesz, czym jest trzecia powieka u kota i jakie są przyczyny jej występowania? Czy jest się czego obawiać, gdy zauważysz błonę na oku kota? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu. 

Czym jest trzecia powieka u kota?

trzecia powieka u kota - czym jest
trzecia powieka u kota — wszystko, co musisz wiedzieć! 6

Trzecia powieka u kota często nazywana jest migotką. To biała błona śluzowa zbudowana z tkanki chrzęstnej. Jest umiejscowiona między dolną i górną powieką, w kąciku oka. Funkcjonuje tak jak zwykła powieka, czyli zasłania oko wtedy, gdy jest taka potrzeba. 

Trzecia powieka ma ogromne znaczenie podczas snu, gdy wysuwa się, nachodzi na oko i je nawilża. Ma ona jeszcze dodatkowe funkcje, takie jak:

 • ochrona oka przed uszkodzeniami mechanicznymi;
 • chronienie wrażliwej gałki ocznej przed zanieczyszczeniami;
 • produkcja i dystrybucja łez. 

Jak widać, błona na oku kota ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia i codziennego funkcjonowania zwierzęcia. Często można ją zaobserwować nad ranem, po przebudzeniu pupila. W dzień chowa się, przez co bardzo ciężko ją dostrzec. 

Gdy trzecia powieka u kota pojawia się sporadycznie, nie masz się czego obawiać. Zdarzyć się może również, że zwierzę wysunie ją w momencie silnego stresu i poczucia zagrożenia. Jeśli jednak widoczna jest cały czas, koniecznie powinieneś jak najszybciej udać się z kotem do weterynarza.

Na co może wskazywać pojawienie się trzeciej powieki?

trzecia powieka u kota - na co
trzecia powieka u kota — wszystko, co musisz wiedzieć! 7

Wiesz już, że sporadycznie widoczna trzecia powieka u kota nie jest powodem do zmartwień. Oczywiście, gdy będzie budziła Twój niepokój, warto udać się na konsultację do weterynarza, aby rozwiać wszystkie wątpliwości. Błona na oku kota może także być objawem niepokojących schorzeń i dolegliwości, które występują w organizmie zwierzaka. 

Kliknij!
Jaki drapak dla kota kupić?

Widoczna trzecia powieka u kota może wskazywać między innymi na:

 • niedożywienie;
 • niedobory witamin i minerałów w diecie zwierzaka;
 • ogólne osłabienie organizmu;
 • infekcje wirusowe lub choroby pasożytnicze;
 • urazy rogówki;
 • ciało obce znajdujące się w oku;
 • odwodnienie;
 • zaburzenia nerwowe. 

Przyczyn pojawienia się stale widocznej trzeciej powieki może być wiele. Z pewnością nie należy lekceważyć takiego stanu, jeśli chcemy, aby nasz pupil cieszył się dobrym zdrowiem. Gdy coś budzi twój niepokój, koniecznie od razu udaj się do weterynarza. Nie warto diagnozować problemu na własną rękę i próbował łagodzić sytuacji domowymi sposobami. W ten sposób możesz zaszkodzić pupilowi i wyrządzić mu krzywdę.

Błona na oku kota — czy jest się czego obawiać?

trzecia powieka u kota - błona
trzecia powieka u kota — wszystko, co musisz wiedzieć! 8

Występowanie tak zwanej trzeciej powieki u kota to całkiem normalne zjawisko. Jest ona bardzo potrzebna twojemu pupilowi, ponieważ chroni jego oko przed urazami, pyłami i uszkodzeniami mechanicznymi, a także je nawilża. Obawy budzi sytuacja, gdy trzecia powieka pojawia się bardzo często, a oko jest zaczerwienione. Jeśli dodatkowo zwierzę jest osłabione i nie ma apetytu, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. 

Stale widoczna trzecia powieka u kota może być skutkiem różnych, często ciężkich schorzeń. Szybka reakcja jest szansą na zdrowie twojego pupila. Tylko specjalista może zweryfikować, czy jest to objaw czegoś znacznie groźniejszego. 

Trzecia powieka i sposoby jej leczenia?

trzecia powieka u kota - leczenie
trzecia powieka u kota — wszystko, co musisz wiedzieć! 9

Jeśli zauważysz u kota trzecią powiekę, która będzie widoczna bardzo często, a nie jedynie sporadycznie, udaj się do weterynarza. Taka kontrola u specjalisty pomoże zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie działania. Nie można stawiać diagnozy na własną rękę i stosować domowych specyfików. Pamiętaj także o tym, że im szybciej skonsultujesz się ze specjalistą, tym szybciej twój kot przestanie odczuwać dyskomfort i ból, który zazwyczaj wiąże się z takimi dolegliwościami. Lekarz powinien wykonać pełne badania okulistyczne, aby wykryć przyczynę nieprawidłowości. Na tej podstawie będzie w stanie wydać odpowiednie zalecenia i dobrać leki, zazwyczaj w formie kropli do oczu.

Kliknij!
Poród kota – jak pomóc kotce? Ile trwa ciąża kota? Jakie jest zachowanie kotki w ciąży? Sprawdź!

W niektórych przypadkach całkowicie usuwa się trzecią powiekę u kota. Są to jednak naprawdę wyjątkowe sytuacje, gdy istnieją ku temu poważne przesłanki. Może to doprowadzić do zmniejszenia produkcji łez, a co za tym idzie – nieodpowiedniego nawilżenia oka. Trzeba pamiętać o tym, że suche oczy są znacznie bardziej podatne na podrażnienia i infekcje.
Widoczna trzecia powieka u kota nie powinna być powodem do niepokoju. To zupełnie normalne zjawisko, gdy występuje raz na jakiś czas, szczególnie w nocy. Trzecia powieka pełni bardzo ważne funkcje, jeśli chodzi o stan zdrowia oczu pupila. Jednak w niektórych sytuacjach może dojść do jej uszkodzenia lub dysfunkcji. Jeśli cokolwiek wzbudza twój niepokój, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii i skonsultuj z nim tę sytuację. Doświadczony specjalista rozwieje twoje wątpliwości i podejmie odpowiednie leczenie. Jeśli zareagujesz szybko, możesz przynieść pupilowi ulgę w cierpieniu i sprawić, że znów będzie radosny i szczęśliwy.