Trzciniak (Erpetoichthys calabaricus) to stosunkowo duża ryba, często nazywana wężem akwarium. Wymaga znacznej przestrzeni do pływania. Jest długowieczna, wytrzymała a wyjątkowy kształt ciała sprawia, że trudno pomylić ją z innym gatunkiem. Czy nadaje się dla początkujących akwarystów? Jak duży zbiornik trzeba zapewnić trzciniakowi? Ryba ta ma specjalne wymagania, które warto znać. Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Trzciniak – ryba słodkowodna. Skąd pochodzi?

Trzciniak – ryba słodkowodna – pochodzi z rejonów Afryki Zachodniej i Środkowej. Biotop dla tego gatunku stanowią wody stojące i rzeki o bardzo łagodnym nurcie. Dobrze czuje się w środowisku, które nie jest mocno natlenione. Zamieszkuje stosunkowo płytkie i muliste wody. Podobnych warunków wymaga w chowie akwariowym.

Trzciniak (Erpetoichthys calabaricus) – wygląd i usposobienie

Ryba trzciniak nazywana jest czasem wężem akwariowym. Wszystko z powodu wydłużonej sylwetki, przez którą dorosły osobnik wygląda jak wąż.

Dorosłe rybki środowisku naturalnym dorastają nawet do 90 cm. Osobniki hodowane w niewoli zazwyczaj osiągają 25–30 cm długości, chociaż zdarzają się nawet okazy liczące 60 cm. Oliwkowy kolor z żółto-pomarańczowym brzuchem to cecha charakterystyczna trzciniaka.

Ryba ta zalicza się do wielopłetwców. Wyróżnia je brak płetw brzusznych. Płetwa grzbietowa złożona jest z promieni twardych. Dorosłe samce mają ich zwykle 12–14. Samice z kolei – 9–12. Z kolei płetwa odbytowa łączy się z płetwą ogonową zwłaszcza u samic, u których w okresie tarła jest dodatkowo wyraźnie powiększona.

Zachowanie trzciniaka

W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku są dosyć łagodne. Prowadzą nocny tryb życia. Mogą mieszkać w akwarium ogólnym, jednak należy unikać łączenia ich z małymi rybami, które po pewnym czasie mogą zostać zjedzone. Dobrym gatunkami towarzyszącymi są:

  • pielęgnice;
  • skalary;
  • ryby sumokształtne.

Trzciniak – ryba z pomocniczym układem oddechowym

Umiejętność korzystania z pęcherza pławnego wyróżnia trzciniaka. Ryba ta jest w stanie oddychać skrzelami zewnętrznymi jak większość płazów, ale tylko w pierwszym okresie swojego życia. Następnie pozostają u nich jedynie dwupłatowe płuca w bardzo pierwotnej formie. Sprawiają one, że ryba oddycha powietrzem atmosferycznym. To sprawia, że ten gatunek ryb, gdy nie ma dostępu do powietrza… tonie.

Jak w takim razie tej jedyny gatunek z rodzaju Erpetoichthys jest w stanie w ogóle przetrwać? Przede wszystkim dlatego, że nie potrzebuje wiele tlenu, aby przeżyć. Żyje w wodzie mulistej, w której poziom tlenu jest ogólnie niski. Dodatkowo może wytrzymać również bez niego, oczywiście przez jakiś czas. To gwarantuje mu przeżycie.

Akwarium dla trzcinników

Trzcinniczek potrzebuje dosyć dużego akwarium. Głównym kryterium powinna być długość, najlepiej wynosząca około 150 cm. Te ryby najlepiej czują się w słabo oświetlonych akwariach z wolno płynącą wodą albo w ogóle bez nurtu. Woda powinna być lekko kwaśna, o pH 6,0–7,5, i średnio twarda.

Roślinność dla trzciniaka

Pamiętaj, aby zadbać o roślinność w akwarium trzciniaka. Ryba jest gatunkiem nocnym, dlatego część akwarium można obsadzić roślinami, które nie wymagają mocnego oświetlenia. Świetnym wyborem będą:

  • nurzaniec olbrzymi;
  • kryptokoryna;
  • zwartka.

Ważne jest także wprowadzenie do niego kryjówek – na przykład rurek z miękkim podłożem.

Zabezpieczenie akwarium

Warto wiedzieć jeszcze jedno o trzciniaku – ryba ta jest doskonała w ucieczkach z akwarium. Z tego powodu pamiętaj, aby przykryć je, a także zabezpieczyć całość od góry. Jako że gatunek ten dorasta do sporych rozmiarów, osobniki są niezwykle silne.

Możesz zrobić dwie rzeczy, aby zapobiec ucieczkom trzciniaka. Ryba ta preferuje wygrzewanie się na wysepkach, dlatego warto jej taką przygotować na środkowej części zbiornika. Jednocześnie poziom wody powinien być nieco obniżony, najlepiej o ok. 15 cm, co zapobiegnie próbom ucieczek.

Rozmnażanie ryb

Rozmnażanie trzciniaka w warunkach hodowlanych nie należy do najłatwiejszych i zazwyczaj się nie udaje. Według specjalistów nie odnotowano jeszcze możliwości rozmnożenia tego gatunku w warunkach sztucznych. Jednocześnie ryby te mogą przejść tarło w zbiorniku. Wymaga to spadku ciśnienia atmosferycznego, zamulenia wody i podmiany jej w 25%. Tarło jest dość efektowne, jednak z ikry rzadko kiedy wykluwają się młode.

Żywienie węża akwariowego

Trzciniak to ryba mięsożerna, która z reguły nie przepada za gotowym suszonym pokarmem. Musisz więc zaopatrzyć się w mrożone lub żywe larwy owadów. Świetnie sprawdzą się także przysmaki takie jak:

  • kryl;
  • krewetki;
  • drobne ryby (na przykład gupiki);
  • ochotka;
  • siekane dżdżownice;
  • ślimaki i małże;
  • kijanki;
  • małe żabki;
  • larwy komarów itp.

Musisz wyposażyć się w duży, przynajmniej 200 l zbiornik, jeśli marzy ci się trzciniak. Ryba jest dosyć odporna i długowieczna. Potrzebuje jednak specyficznego żywienia oraz przestrzeni do pływania. Jeżeli możesz jej to zapewnić, poradzisz sobie niezależnie od doświadczenia w akwarystyce.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.