W ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie na usługi psich fryzjerów. Niewielu jednak wie, że niektóre rasy powinno się trymować. Na czym polega trymowanie psa? Czy da się to zrobić w domu? Jak utrzymać szatę szorstkowłosego psa w dobrej kondycji? Czytaj dalej!

Trymowanie psa a jego strzyżenie

Coraz więcej osób powierza pielęgnację swoich psów groomerom. Właściciele zlecają jednak najczęściej strzyżenie, a nie trymowanie psa. U sznaucera lub terriera to duży błąd! Strzyżenie sierści polega na zgoleniu lub skróceniu okrywy włosowej, w tym okrywowej warstwy sierści, która pełni funkcję ochronną. Strzyżenie powoduje, że zmienia ona swoją strukturę. Staje się miękka i falista, a nawet kręcona. Wymaga częstego czesania i łatwo się kołtuni. A przecież sierść sznaucera ma być niewymagająca! Te psy powinno się trymować, usuwając jedynie martwy włos. Trymowania nie stosuje się u psów takich jak na przykład samojed.

Trymowanie sierści: na czym polega?

Trymowanie psa to zabieg pielęgnacyjny, który polega na usuwaniu martwego włosa. Niewyczesany podczas linienia włos u większości psiaków sam po jakimś czasie wypada, a na jego miejsce wyrasta nowy. U szorstkowłosych psów (oraz niektórych długowłosych) martwy włos nie wypada, hamując wzrost nowego. Sierść psa staje się nieładna i matowa. Skóra jest słabo wentylowana, co może prowadzić do problemów skórnych. Właśnie dlatego należy takie psy trymować. Prawidłowo przeprowadzony zabieg usuwania martwego włosa jest bezbolesny.

Jakie rasy psów wymagają trymowania?

Trymowanie stosuje się przede wszystkim u psów szorstkowłosych. Oto przykłady ras, które powinno się regularnie trymować:

  • sznaucer (miniaturowy, średni, olbrzym);
  • wyżeł szorstkowłosy;
  • fox terrier szorstkowłosy;
  • jamnik szorstkowłosy;
  • airedale terrier;
  • terrier irlandzki;
  • terrier walijski;
  • czeski fousek;
  • szorstkowłose kundelki.

Mało osób ma świadomość, że trymować powinno się również niektóre psy o sierści długiej i jedwabistej. Należą do nich:

  • spaniele;
  • setery;
  • niektóre retrievery, np. golden retriever.

Trymowanie psa krok po kroku

Przed trymowaniem psa powinieneś porządnie go rozczesać. Muszą zostać usunięte wszystkie splątania i kołtuny w sierści. Dopiero po dokładnym wyszczotkowaniu możesz zacząć zabieg usuwania martwego włosa. Zapamiętaj, że nigdy nie wolno kąpać psa przed trymowaniem! Kąpiel sprawia, że włos staje się trudniejszy do usunięcia. Kąpać psa możesz dopiero po zabiegu. To pobudzi sierść do wzrostu.

Czym trymować psa?

Mając psa o ostrej i twardej sierści maszynkę zdecydowanie odłóż na bok. Nożyczki również są zbędne. Trymer to specjalne narzędzie, które ułatwia zabieg. Na rynku znajdziesz:

  • trymery klasyczne;
  • trymery hakowe;
  • gumowe paluszki trymerskie;
  • kamienie trymerskie;
  • pudry trymerskie.

Te produkty są przeznaczone do trymowania psa, ale nie musisz kupować wszystkiego. Najważniejsze jest dobranie trymera do włosa konkretnego psa. Trymowanie sznaucera i setera się różni. Istotne jest także pielęgnowane miejsce: z okolicami pyska, zwłaszcza małego psiaka, lepiej poradzą sobie gumowe paluszki niż trymer hakowy. Dbaj o bezpieczeństwo i komfort zwierzaka.

Jak trymować psa?

Doświadczeni groomerzy i hodowcy zalecają trymowanie psa palcami, zanim zacznie się np. trymować nożykiem. Chodzi o to, by nabrać wprawy, gdyż nieumiejętne używanie narzędzi trymerskich może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Niechcący możesz zrobić nieestetyczne „dziury” w okrywie włosowej psa. Na początek użyj lateksowych paluszków trymerskich. Dzięki nim będzie ci łatwiej schwycić włos i go usunąć. Posypanie sierści pudrem do trymowania dodatkowo ułatwi ci zadanie.

Oto krótka instrukcja, jak to robić krok po kroku:

  • chwyć delikatnie skórę psa powyżej miejsca trymowania jedną ręką;
  • drugą ręką delikatnie usuwaj martwy włos zgodnie z kierunkiem jego wzrostu;
  • martwy włos wyciągaj razem z cebulkami, nigdy nie ucinaj;
  • trymuj miejsce przy miejscu i konsekwentnie: najpierw grzbiet, potem kolejno jeden bok, drugi bok itd.;
  • nie omijaj żadnej części ciała psa.

Jak często wykonywać zabieg?

Jeśli delikatnie poskubiesz sierść swojego psa i w palcach zostaną ci włosy, to znak, że czas go wytrymować. Dla zachowania pięknego i zdrowego włosa, powinieneś trymować psa przynajmniej raz na 2–3 miesiące.

Pierwsze trymowanie psa

Czy szczeniaka można trymować? Nawet trzeba! Pierwsze zabiegi mają duże znaczenie. Doświadczeni psiarze uważają, że pierwsze wykonane trymowanie decyduje o jakości włosa w przyszłości. Trymować psa możesz już w wieku 2–3 miesięcy. Im wcześniej rozpoczniesz przyzwyczajanie szczeniaka do zabiegów pielęgnacyjnych sierści, tym lepiej. Dotyczy to nie tylko trymowania, ale również zwykłego czesania. Nie powinno się trymować psa po raz pierwszy później niż około 4 miesiąca życia, gdyż wówczas po raz pierwszy pojawiają się pierwsze martwe włosy. Szczeniaka należy przyzwyczajać do regularnych, z początku krótkich zabiegów w formie zabawy. Nie zapominaj o pochwałach i pysznych smakołykach w nagrodę!

Czy trzeba trymować cocker spaniela?

W odróżnieniu od terrierów, których włos jest ościsty i szorstki, sierść spanieli jest długa i jedwabista. Jest lśniąca i elegancka, przylegająca na ciele oraz dłuższa na łapach, uszach i brzuchu. Ma wyglądać naturalnie. Gdy włos obumiera, często nie wypada, podobnie jak to się dzieje u ras szorstkowłosych. Z tego powodu spaniele powinno się trymować. U tych ras jest to dosyć trudne i różni się od trymowania sznaucera. Warto więc powierzyć te psy groomerowi, który ma już doświadczenie z trymowaniem tego typu psiej sierści.

Czy można trymować szorstkowłosego psa w domu?

Tak! Taka pielęgnacja włosa nie jest skomplikowana i każdy właściciel psa może ją przeprowadzać regularnie w domowych warunkach. Dzięki trymowaniu sierść psa pozostaje zdrowa i ładnie wygląda. Jeśli jednak myślisz o udziale w wystawach psów rasowych, rozważ oddanie psa w ręce profesjonalisty.

Zabieg trymowania u profesjonalnego groomera

Utrzymanie szaty w odpowiedniej kondycji u psów wystawowych to wyzwanie. Z tego powodu wielu właścicieli decyduje się na usługi fryzjera dla psów. Profesjonalista doskonale zna sposoby pielęgnacji psiej sierści. Musisz jednak sprawdzić, czy wybrany przez ciebie groomer już pracował z psami danej rasy i wie, jak je trymować. Najlepszym wyjściem będzie zwrócenie się do hodowcy twojego psiaka z prośbą o polecenie odpowiedniego salonu pielęgnacji.

Trymowanie włosa u psa nie jest skomplikowane, szczególnie gdy nabierze się już pewnej wprawy. Przy regularnych zabiegach stanie się to szybko. Jeśli twój pupil należy do jednej z wymienionych w naszym artykule ras, trymuj go regularnie, by jego sierść była piękna i zdrowa.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.