Treibball to sport kynologiczny, który jest mało rozpowszechniony pośród posiadaczy psów, ponieważ jest skierowany do wąskiej grupy odbiorców. Jednak zanim do tego przejdziemy, kilka słów wstępu na temat psich gier i zabaw. Wszelakie spacery, wycieczki i chwile zabawy wywierają znaczny wpływ na samopoczucie psa. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie trzeba zapisywać psa na drogie kursy, a wystarczy poświęcić trochę czasu w trakcie dnia. Niemniej warto zastanowić się, czy nie warto ze swoim czworonogiem zrobić coś więcej, aby mógł również zmęczyć swój umysł?

Treibball – kto może ćwiczyć z piłkami?

Niekiedy cechy, które odpowiadają za wyjątkowość psa, na co dzień stają się utrapieniem opiekunów. Dzieje się tak wtedy, kiedy pies nie może rozwijać swoich zainteresowań lub nie ma możliwości przekierowania energii na inny kanał. Takie problemy często spotykają opiekunów psów ras pasterskich. To zwierzęta o naturalnych popędach zaganiaczy stada, jednak nie każdy ma do swojej dyspozycji stado kaczek, owiec lub bydła. Z myślą o nich powstała specjalna psia dyscyplina sportowa o nazwie treibball. Pozwala psu o takich preferencjach realizować swoje wrodzone instynkty.

Treibball – zasady zaganiania piłek

Powszechnie zwykło się mówić na ten sport „pasienie piłek”. Dlaczego? Ponieważ nazwa psiego sportu pochodzi z języka niemieckiego, gdzie treib oznacza pasienie, a ball to piłka. Jak można domyśleć się po wstępie, zadaniem psa jest przeturlanie ośmiu piłek gimnastycznych do bramki, w której stoi przewodnik. Musi to zrobić przy użyciu własnego nosa i barków. Sport powstał dla psów pasterskich, ale to nie znaczy, że radości z tej zabawy nie mogą mieć psy pozostałych ras, jak też mieszańce.

Treibball – zawody

Na całym świecie odbywają się zawody, turnieje i konkursy w tej dziedzinie, więc ćwiczenia mogą być świetną rozrywką, ale również przygotowaniem do udziału w konkurencji. W rozmaitych częściach świata są przeprowadzane zawody będące najróżniejszymi wariacjami treibballu, z dodatkowymi warunkami zaliczenia w regulaminach, np. z przeszkodami w postaci bram oraz kolejności dopychania piłek.

Treibball – treningi

Istnieje wiele prywatnych firm, które prowadzą profesjonalne szkolenia dla psów pasterskich z treibballu. Treningi najczęściej odbywają się raz w tygodniu, a ich intensywność zależy od kondycji psa i znajomości komend. Decydując się na tę aktywność, należy przeznaczyć około 500 zł miesięcznie na profesjonalne zajęcia z instruktorem.

Treibball – korzyści

Dzięki trenowaniu tego dynamicznego sportu relacja opiekuna z psem wiele zyska, między innymi:

  • poprawi komunikację z czworonogiem;
  • wzmocni niepewnego siebie pupila;
  • reaktywnego psa nauczy samokontroli;
  • wspólne treningi mogą wzmocnić więź z opiekunem;
  • pies po treningu będzie zmęczony i zrelaksowany.

Jeśli chcesz umożliwić zwierzęciu rozwinięcie jego możliwości lub zwiększyć jego odwagę i podnieść poczucie własnej wartości, a tym samym zmniejszyć lęk, strach i zminimalizować stres, doskonałym wyborem będzie zapisanie psa na zajęcia sportowe, w trakcie których będzie wykorzystywał swoje naturalne predyspozycje i talenty. Jednym z takich zajęć jest właśnie treibball.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.