Bezpieczne przewożenie królika z miejsca na miejsce to bardzo istotna kwestia. Niezależnie do tego, czy jedziesz z nim tylko na szczepienie, czy podróżujesz na wakacje – twój zwierzak musi czuć się komfortowo i być bezpieczny. Transporter dla królika nie musi być piękny, powinien natomiast mieć odpowiednią budowę i wielkość. Co to konkretnie oznacza? Dowiedz się, jakie produkty są warte uwagi. Podpowiadamy, jaki transporter wybrać!

Transporter dla królików – bezpieczeństwo przede wszystkim

transporter dla królika

Króliki to bardzo delikatne zwierzęta. Łatwo je spłoszyć, a w dużym stresie poruszają się gwałtownie i bardzo szybko. Nie ma więc mowy o przewożeniu ich na rękach lub na kolanach. Transporter to obowiązkowy zakup dla każdego opiekuna takiego pupila. 

Jaki powinien być transporter dla królika?

Na pewno zależy ci na bezpieczeństwie zwierzaka. Weź zatem pod uwagę nasze wskazówki.

  1. Transporter powinien być tak zabudowany, jak to tylko możliwe. Otwory wentylacyjne z przodu i na górze powinny być liczne, ale niewielkie. Zwiększy to poczucie bezpieczeństwa królika. 
  2. Wybierz kontener w obłym kształcie. Może być wykonany z solidnego tworzywa sztucznego. Nie musi być to koniecznie twardy plastik, jednak transporterek dla królika powinien być solidny i mieć zabudowane dno. 
  3. Ważne są także odpowiednie zabezpieczenia, które będą sprawią, że transporter nie otworzy się w drodze. 

Na transporter dla królika zdecydowanie nie nadają się:

  • kosze wiklinowe;
  • klatki kennelowe;
  • kartonowe pudełka.

Te ostatnie możesz skreślić już na wstępie. Są nietrwałe i bardzo szybko zostaną przegryzione. 

Transporterek dla królika – jakie wymiary?

Wielkość transportera dla królika trzeba dopasować do rozmiarów zwierzęcia. Duży królik hodowlany będzie potrzebował transportera, który jest przeznaczony dla kotów lub małych psów. Dla miniaturek można kupić mniejsze kontenery. Oto kolejna garść porad.

  1. Tak samo, jak w przypadku kotów i psów, transporter nie powinien być ani zbyt duży, ani za mały. 
  2. Zwróć uwagę na to, czy zwierzak może swobodnie się w nim obrócić. 
  3. Pupil musi mieć możliwość siedzenia w nim, zachowując naturalną postawę.

Zbyt duży transporter nie będzie jednak odpowiednim rozwiązaniem. Wzmaga stres zwierzęcia i przede wszystkim nie jest zbyt bezpieczny. W razie ostrego hamowania królik może mocno się poturbować. 

transporter dla królika

Transportery dla królików – budowa

Na rynku znajdziesz wiele modeli transporterów dla królików. Różnią się nie tylko rozmiarami i tworzywem, z jakiego zostały wykonane, lecz także budową. Ta ostatnia wpływa na wygodę użytkowania. 

Najlepiej wybrać transporter dla królika, który otwiera się od góry, ponieważ:

  • masz wtedy swobodny dostęp do zwierzaka, który w sytuacji stresowej może mieć problem z dobrowolnym wyjściem przez przednie drzwiczki;
  • w ten sposób możesz chwycić królika, zarówno wyciągając go w domu, jak i przenosząc na stół w gabinecie weterynaryjnym. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie. 

Jak przewozić transporter dla królika?

Gdy wieziesz królika samochodem, transporter powinien być dobrze zabezpieczony. Lepiej nie przewozić takiego akcesorium bezpośrednio na siedzeniu, z którego może się zsunąć. Najlepszym rozwiązaniem będzie położenie go na dole, tuż przed tylnym lub przednim siedzeniem. 

Transportery dla królika – co powinno się w nich znaleźć? 

Nigdy nie przewoź królika w pustym transporterze. Na jego dnie zawsze powinien znaleźć się podkład higieniczny i miękki kocyk. 

Co jeszcze włożyć do transportera dla królika?

Dobrze wypełnić go także sianem, które w czasie podróży zwierzak będzie mógł podgryzać. Nawet jeżeli się na to nie zdecyduje, będzie czuł się w nim bezpieczniej. W niektórych transporterach znajdziesz specjalny haczyk na zawieszenie poidła. Jeśli go brakuje, a jest gorąco, włóż do transportera kawałek mokrego warzywa. 

Poza tym, co wymieniliśmy, nie trzeba wkładać królikowi do transportera żadnych dodatkowych gadżetów ani zabawek. W niczym nie pomogą, a potencjalnie mogą stanowić zagrożenie podczas wypadku. 

transporter dla królika

Transporter dla królika – podsumowanie 

Transporter dla królika powinien być przede wszystkim bezpieczny dla zwierzęcia i wygodny dla ciebie. Wybieraj stabilne i solidne, ale jednocześnie niezbyt ciężkie konstrukcje. Najlepiej sprawdzą się takie, które są otwierane od góry. Pamiętaj także o zasadach bezpiecznego przewożenia transporterów samochodem. Zadbaj o to, aby nie mogły się zsunąć ani swobodnie przesuwać wewnątrz auta.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.