Toy bobtail jest kotem o króciutkich łapkach i stosunkowo dużej głowie, co sprawia, że jego wygląd potrafi zauroczyć nawet osoby, które nie są fanami tych zwierząt. Jednak czy takie mutacje w genach są dla niego bezpieczne? W jaki sposób powstała ta mała rasa? Czy istnieją inne, miniaturowe koty? Sprawdź w naszym artykule!

Jak powstała rasa kotów miniaturek?

Toy bobtail powstał w wyniku skrzyżowania przedstawiciela niezwykle rzadkiej rasy Mekong Bobtail z tajską kotką o niestandardowym, spiralnie zakręconym ogonie. Ukraińska miłośniczka mruczków Helena Krasniczenko mieszkająca wówczas w Rostowie nad Donem nie spodziewała się, że urodzone potomstwo da początek nowej rasie. Co prawda krzyżowanie nie było spontaniczne, ale kobieta nie planowała zakładania hodowli kociąt.

Już po 6 latach od urodzenia się nienaturalnie małych kotów o krótkiej sierści, czyli w 1994 roku rasa została zatwierdzona przez WCF w Rosji oraz WNP, to wtedy nadano jej obecnie funkcjonującą nazwę, często nazywano je również toybob. Obecnie większość związków zrzeszających hodowców kotów nie uznaje toy bobtaila, ponieważ jest on obarczony wieloma mutacjami genetycznymi, które są przyczyną licznych problemów zdrowotnych. Niestety chciwość sprawia, że wiele osób sprzedaje zmutowane, karłowate osobniki dla osiągnięcia zysku.

Toy bobtail – kocur, który przez całe życie wygląda jak kociak

Niewielkie rozmiary toy bobtaila z pewnością są najbardziej fascynującą cechą fizyczną rasy. Dorosłe osobniki wyglądem przypominają 3–4-miesięczne kociątka. Ważą od 900 gramów do maksymalnie 2,5 kg, ale mimo niewielkiej masy to zwierzaki o muskularnym ciele. Tylne łapy są nieco dłuższe niż przednie, ale mimo tej asymetrii przedstawiciele tej rasy wcale nie są mniej aktywni od przeciętnych kotów! Posiadają zakrzywiony, krótki ogonek o maksymalnie 7 cm długości, który do złudzenia przypomina króliczą kitkę.

Małe koty z wielkim temperamentem

Chociaż mogłoby wydawać się, że takie maleństwo nie potrzebuje dużej dawki ruchy, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Co prawda koty tej rasy są wyjątkowo towarzyskie i mają dość łagodny charakter, ale tak samo, jak inne zwierzaki należące do tego podgatunku lubią zabawę. Źle znoszą samotność, w związku z czym nie zaleca się ich adopcji ani zakupu osobom, które planują przez większość dnia przebywać poza domem.

Opieka nad kotem rasy toy bobtail

Koty miniaturki wymagają specjalnej opieki ze względu na swoje rozmiary oraz liczne problemy zdrowotne, które towarzyszą karłowatości. Przede wszystkim okres ich usamodzielniania się jest o wiele dłuższy niż w przypadku kociąt uznawanych ras, toy bobtaile muszą spędzić z mamą aż 6 miesięcy. Poza tym są niezwykle podatne na urazy, a nawet mały wypadek może skończyć się dla nich śmiercią. Występujące często wady serca wymagają stałego monitorowania u weterynarza specjalizującego się w kardiologii.

Miniaturowe kocięta, które znalazły się w rankingu księgi rekordów Guinnessa

Czy toy bobtail uzyskał tytuł najmniejszego kota na świecie? Chociaż te filiżankowe kociaki o dużych oczach są wyjątkowo drobne, to nie one zdobyły nagrodę. Zwycięzcą rankingu został przedstawiciel rasy himalajskiej mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Zwierzak ważył jedynie 700 gramów, a długość jego ciała nie przekraczała 19 cm.

Jednak to nie jedyna kategoria, w której zdobywcą prestiżowego tytułu został przedstawiciel miniaturowy zwierzak. Kot rasy Munchkin mógł poszczycić się mianem najniższego reprezentanta swojego podgatunku na ziemi, ponieważ mierzył jedynie 13,34 cm w kłębie.

Urocze koty, ale czy zdrowe?

Toy bobtail podobnie jak inne rasy miniaturowych kotów cieszy się ogromną popularnością, ale czy słusznie? Wygląd małych zwierząt potrafi być wyjątkowo uroczy, jednak te filiżankowe mruczki muszą zmagać się z wieloma problemami zdrowotnymi. Co jest ich przyczyną? Przede wszystkim geny. Te odpowiadające za wystąpienie karłowatości – wady genetycznej, która stała się pożądana wśród wielbicieli rasowych kotów, są również przyczyną występowania wielu groźnych dla zdrowia i życia chorób.

Toy bobtaile często cierpią z powodu licznych wad serca. Poza tym kruchość kości i osłabienie mięśni występuje niemalże u każdego przedstawiciela tej rasy. Te dolegliwości w połączeniu z miniaturowym rozmiarem sprawiają, że koty są niezwykle narażone na powstawanie urazów.

Wiele osobników jest całkowicie bezpłodnych i nie może mieć potomstwa, co dodatkowo wpływa na niezwykłą rzadkość występowania rasy. Poza tym warto mieć na uwadze niezwykle krótką długość życia tych kotów, podczas gdy przedstawiciele uznawanych ras mogą przeżyć nawet 20 lat, toy bobtaile zwykle umierają między 5. a 10 rokiem swojego życia.

Ze względu na mnogie problemy zdrowotne oraz ból i cierpienie, które wywołują one u zwierząt, żaden z szanowanych związków zrzeszających hodowców nie uznaje tej rasy. Oznacza to, że koty sprzedawane pod nazwą toy bobtail pochodzą z pseudohodowli, co wiąże się z jeszcze większym ryzykiem wystąpienia u nich wad genetycznych.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.