Tłuszczak u psa to dość powszechny problem. Szacuje się, że może on dotykać nawet 16% wszystkich czworonogów. Choć zazwyczaj nie sprawia zwierzakowi bólu, absolutnie nie powinien być lekceważony. Tłuszczaki potrafią przybierać złośliwe formy, a usunięcie takich zmian jest nie tylko wskazane, ale niezbędne. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Czym jest tłuszczak u psa?

Tłuszczak jest jednym z najczęściej występujących niezłośliwych nowotworów tkanki łącznej u psów. Nie są to zmiany mające tendencję do przerzutów, ale niekiedy zdarza się ich rozsiewanie. Guzek, który powstaje w wyniku przerostu komórek tłuszczowych otoczonych cienką włóknistą torebką. Zmiany skórne mogą rozrastać się w różnym tempie i osiągać przerażające rozmiary. Zależnie od miejsca na ciele, w którym się pojawiły, potrafią powodować dyskomfort i ból o różnym natężeniu. Chociaż nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia psów, powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Przyczyny powstawania tłuszczaków u psów

Niestety przyczyny i skłonności do występowania tłuszczaków nie są do końca znane. W części przypadków predyspozycje do rozwoju tego rodzaju guzów będą pokrywać się z czynnikami zwiększającymi ryzyko powstawania innych zmian nowotworowych. Wymienia się wśród nich między innymi:

  • otyłość;
  • podeszły wiek;
  • występowanie chorób endokrynologicznych, takich jak niedoczynność tarczycy czy choroba Cushinga;
  • zaburzenia w pracy nerek, jelit lub wątroby;
  • urazy tkanek;
  • czynniki genetyczne.

Które rasy są najbardziej narażone na powstawanie tłuszczaków?

Wśród ras psów, u których zaobserwowano zwiększoną zachorowalność na tego rodzaju nowotwory, znajdowały się między innymi: beagle, cocker-spaniele, sznaucery, labradory, golden retrievery, jamniki, wyżły weimarskie oraz owczarki niemieckie i szetlandzkie. Istnieją też teorie o tym jakoby powstawanie tłuszczaków, miało być spowodowane przewlekłym naciskiem na daną część ciała, np. podczas noszenia źle dobranych szelek lub spania na nieodpowiednim materacu. Chociaż wyróżnia się różne predyspozycje do powstawania zmian nowotworowych, trzeba pamiętać, że pies każdej rasy może na nie zachorować.

Jak wygląda tłuszczak?

Tłuszczak u psa przeważnie pojawia się w częściach ciała zwierzęcia o wysokiej zawartości tkanki tłuszczowej, dlatego najczęściej spotyka się je na brzuchu, łapie czy w jamie brzusznej. Zwykle nie utrudniają funkcjonowania psa i nie sprawiają mu bólu, ale wraz z rozrostem guzów mogą uniemożliwić poruszanie się, a nawet powodować problemy z oddychaniem. Otoczka z włóknistej torebki sprawia, że są to zmiany miękkie i elastyczne. Zwykle są przesuwalne i łatwo wyczuwalne tuż pod skórą. Nie mają również tendencji do powstawania owrzodzeń czy pękania.

Na ogół są to guzy występujące pojedynczo, ale stwierdza się także formy mnogie.

Czy tłuszczaki rosną?

Tłuszczak może latami nie zmieniać swojego rozmiaru czy kształtu, ale zdarza się, że zwiększa się nawet kilkukrotnie w szybkim tempie. Jak widać tłuszczak może przybierać postać zarówno miękkich, jak i twardszych guzów. Dlatego nawet lekarz nie jest w stanie stwierdzić charakteru zmiany bez dokładniejszej diagnostyki w postaci np. biopsji.

Diagnostyka guzków

Przede wszystkim każda podejrzana zmiana powinna zostać obejrzana przez lekarza weterynarii. Nigdy nie diagnozuj swojego psa samodzielnie. W pierwszej kolejności specjalista zbada deformację palpacyjnie, po czym wykona biopsję cienkoigłową. Jest to w pełni bezpieczny i niemalże bezbolesny zabieg. Pies pozostaje świadomy podczas badania. Weterynarz przy pomocy cienkiej igły pobiera minimalną ilość materiału i ogląda ją pod mikroskopem. Jeśli w preparacie znajdują się jedynie obficie wypełnione komórki tłuszczowe, można wykluczyć niebezpieczne formy nowotworu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Kiedy potrzebna jest biopsja wycinkowa?

W przypadku, gdy w preparcie uwidocznione są również inne komórki i weterynarz nie jest w stanie ocenić jednoznacznie charakteru guza, niezbędne będzie wykonanie biopsji wycinkowej. To zabieg w pełnym znieczuleniu, podczas którego chirurg usunie całą zmianę wraz z niewielkim marginesem prawidłowych tkanek. Uzyskany materiał jest wysyłany do badania histopatologicznego w profesjonalnym laboratorium. Zależnie od uzyskanego wyniku podejmuje się dalszą decyzję o leczeniu psa.

Czy usunięcie guza jest niezbędne?

Tłuszczak u psa w większości przypadków będzie problemem estetycznym i w takiej sytuacji jego wycięcie nie jest koniecznością. Jednak jeśli guz jest umiejscowiony na kończynach, zgięciach stawów czy w okolicy szyi interwencja chirurgiczna jest konieczna. Podobne postępowanie jest zalecane w przypadku zmian, które naciskają na narządy wewnętrzne. Po konsultacji z lekarzem można też wyciąć tłuszczaki o dużych rozmiarach, jeśli będzie to bezpieczne dla psa. Ingerencja chirurgiczna jest też wskazana, gdy w okolicy guza pojawiają się krwawienia lub stany zapalne.

Czy leczenie tłuszczaków jest skuteczne?

Jeśli pies został odpowiednio przygotowany do zabiegu chirurgicznego, w większości przypadków operacja przebiegnie bez żadnych komplikacji. W trakcie zabiegu lekarz zajmie się usunięciem tłuszczaka oraz wykonaniem plastyki skóry i tkanki podskórnej wokół guza. Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu ryzyko nawrotu nowotworu tłuszczaka u psa jest minimalne. Zwykle okres rekonwalescencji nie przekracza dwóch tygodni, ale każdy pies jest inny i może reagować w nieco innym tempie.

Czym jest tłuszczakomięsak?

Zdarza się, że u zwierzaka rozpoznaje się tłuszczakomięsaka, który jest złośliwą formą nowotworu i może dawać przerzuty na dalekie tkanki zwierzęcia. W takim przypadku niezbędna jest pilna interwencja chirurgiczna i wprowadzenie leczenia wspomagającego (między innymi radioterapii).

Czy da się zapobiec powstawaniu nowotworów?

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego pupila, w pierwszej kolejności wybierz się na kontrolne badania do lekarza, który ustali z tobą harmonogram całej profilaktyki. Na co dzień niezwykle ważne jest zadbanie o to, żeby zwierzak nie miał nadwagi i nie był otyły. Najłatwiej osiągnąć to przez połączenie odpowiedniej diety i codziennej aktywności fizycznej. Szczególnie w przypadku, gdy zauważysz u swojego psa niepokojącą zamianę, zachowaj spokój i słuchaj specjalistów.

Tłuszczak u psa jest dolegliwością, która powinna zostać zdiagnozowana i odpowiednio leczona. W przypadku niektórych guzów konieczna jest interwencja chirurgiczna. Jeśli zauważyłeś u swojego psa niepokojące zgrubienie na ciele, nie zwlekaj i udaj się z nim do weterynarza.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.