Nazwa thai ridgeback nawiązuje nie tylko do pochodzenia psa, ale także do znajdującej się na jego plecach charakterystycznej pręgi. Psy te charakteryzują się dużą wiernością w stosunku do przewodnika oraz niemal nieposkromioną odwagą. To zwierzęta zarezerwowane dla bardzo doświadczonych opiekunów, którzy mają czas i chęć na pracę z silnym i niezależnym zwierzęciem. Poznaj opis rasy thai ridgeback, zanim zdecydujesz się na psa.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 51 do 56 cm, psy od 56 do 61 cm;
masa ciała: od 30 do 37 kg
Szatasierść: gładki, krótki włos z pręgą na grzbiecie, rosnącą w przeciwnym kierunku;
maść: jednolita izabelowata, ruda, niebieska, czarna; u rudych psów pożądana czarna maska
Długość życia12–13 lat
Charakteraktywny, twardy, wierny

Wzorzec rasy thai ridgeback dog

Thai ridgeback leży na ziemi

Thai ridgeback to średniej wielkości pies o widocznej muskulaturze i mocnej budowie. Wysokość w kłębie u samców wynosi od 56 do 61 centymetrów, a u suczek – od 51 do 56 centymetrów. We wzorcu nie umieszczono wagi psa, bo jest ona zależna od cech osobniczych i płci. Zazwyczaj waha się między 30 a 37 kilogramami. 

Wysoko osadzone, stojące uszy oraz oczy w kształcie migdałów nadają temu psu specyficznego wyglądu. Kiedy zwierzak się skupia, na jego czole mogą pojawiać się zmarszczki, których nie widać w innych sytuacjach. 

Umaszczenie i sierść – thai ridgeback

Szata tajskiego ridgebacka jest gęsta, krótka i mocno przylegająca do ciała. Tym, co wyróżnia tę rasę, jest charakterystyczna pręga, która biegnie przez całą długość pleców. Jest ona 

tworzona przez sierść, która w tym miejscu rośnie w drugą stronę. Taka sama pręga znajduje się na plecach rhodesian ridgebacka. Żadna inna rasa uznawana przez FCI nie może poszczycić się tak oryginalnym detalem. Pręga musi być dobrze widoczna. Można z łatwością zauważyć ją już u szczeniąt. 

Wzorzec uznaje tylko jednolite umaszczenie u psów rasy thai ridgeback. W ostateczności dopuszcza się białe znaczenia, jednak psy, które je posiadają, nie są wysoko oceniane na wystawach. Dopuszczalne umaszczenia to: 

  • rude;
  • rude z czarną maską;
  • czarne;
  • izabelowate;
  • niebieskie.

Charakterystyka rasy thai ridgeback – usposobienie

Thai ridgeback to świetny pies stróżujący, który sprawdza się także jako towarzysz rodziny. W hodowlach przykłada się dużą wagę do tego, aby psy tej rasy miały zrównoważone usposobienie. To odważne i bardzo odporne zwierzęta, które bardzo poważnie traktują obowiązek ochrony swojej ludzi. 

Thai ridgeback i kot na stołku

Szkolenie psa rasy thai ridgeback

Temperament thai ridgebacka jest dosyć intensywny, a psy te mają mocne charaktery. Nauka posłuszeństwa nie jest więc łatwym zadaniem. Thai ridgebacka trzeba szkolić konsekwentnie, a naukę rozpoczynać jak najwcześniej. Ważna jest dobra motywacja oraz atmosfera szkolenia. Pies tej rasy nie znosi żadnej przemocy – ani fizycznej, ani werbalnej. Zazwyczaj chętnie współpracuje i lubi, kiedy jego przewodnik jest zadowolony. Jest to jednak bardzo dumne zwierzę, które nie akceptuje dużej presji. 

Z uwagi na charakter, thai ridgeback to pies dla doświadczonych osób. Pies tej rasy musi mieć bardzo jasno stawiane granice. Jest uparty i jeżeli raz zauważy niekonsekwencję ze strony przewodnika, będzie uparcie postępował po swojemu. 

Thai ridgeback – choroby

Średnia długość życia rasy thai ridgeback to około trzynastu lat. Psy te zazwyczaj cieszą się dosyć dobrym zdrowiem i słyną z dużej odporności. U niektórych osobników może pojawić się dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. W sporadycznych przypadkach thaie o jasnym umaszczeniu (na przykład izabelowatym) mogą cierpieć na alergie skórne i problemy z sierścią. 

W przypadku thai ridgeback choroby typowe dla rasy mogą być bardzo uciążliwe. Zmorą jest schorzenie genetyczne zwane zatoką skórzastą (sinus dermoidalis). W jego wyniku wzdłuż kręgosłupa tworzą się zgrubienia lub guzki. To poważna dolegliwość, która może spowodować nawet śmierć zwierzęcia. Hodowcy dbają o to, aby psy będące bezobjawowymi nosicielami choroby były wykluczane z rozrodu. Mimo tego przypadki choroby wciąż występują. 

Thai ridgeback – pielęgnacja i żywienie

Thai ridgeback idzie po białym tle

Pielęgnacja psa rasy thai ridgeback nie jest trudna. Warto jednak, pomimo krótkiej sierści, pamiętać o jej regularnym szczotkowaniu. Można użyć do tego gumowej rękawicy lub szczotki z miękkim włosiem. 

Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową dietę. Szczególnie dorastające psy, te przed dwunastym miesiącem życia, powinny dostawać wysokiej jakości karmy. Warto także omówić z weterynarzem lub dietetykiem kwestię ewentualnej suplementacji. 

Thai ridgeback – hodowla

W poszukiwaniu szczeniaka rasy thai ridgeback najlepiej kierować się opiniami miłośników rasy. To oni najszybciej skierują cię na trop dobrej hodowli. Przede wszystkim warto jednak pamiętać, że powinna to być hodowla zrzeszona w ZKwP. Związek Kynologiczny w Polsce ma prawo do wystawiania rodowodów FCI, co z kolei potwierdza, że piesek jest zgodny z obowiązującym na świecie wzorcem rasy. 

Thai ridgeback to rasa nieszczególnie popularna w naszym kraju. Istnieje kilka hodowli, jednak jest bardzo prawdopodobne, że na szczeniaka będziesz musiał trochę poczekać. 

Thai ridgeback – cena szczeniaka

Thai ridgeback szczeniak

Jeśli chodzi o rasę thai ridgeback, cena szczeniaka to obecnie około 5 tysięcy złotych. Jest ona jednak ustalana indywidualnie przez hodowcę, dlatego w wielu przypadkach może być niższa lub wyższa od średniej. 

Thai ridgeback – historia rasy

Jak sama nazwa wskazuje, thai ridgeback pochodzi z Tajlandii. Jest to bardzo stara rasa, która zamieszkiwała tamtejsze rejony jeszcze kilka wieków temu. Były to psy użytkowe i pracujące. Wykorzystywano je przede wszystkim do stróżowania, ale także do polowań na grubą zwierzynę. Ich zadaniem było wypłaszanie zwierzyny oraz pilnowania wracających do domu myśliwych. 

Thai ridgeback przetrwał przez wieki praktycznie bez zmian. Tajlandia była krajem odizolowanym od sąsiadów, dlatego tamtejsze psy bardzo długo zachowały swój pierwotny wygląd i charakter. Z czasem rozprzestrzeniły się na inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, jednak nie były krzyżowane z psami europejskimi. 

Wzorzec rasy thai ridgeback

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała rasę i jej wzorzec stosunkowo niedawno. Miało to miejsce w 1993 roku, a inicjatorem wydarzenia była Japonia. Ostateczny wzorzec rasy thai ridgeback, który obowiązuje do dziś, został ustalony w 2004 roku. 

Jeszcze na początku lat 90. psów tych było niewiele. Ich populację na cały świecie szacowało się na lekko ponad dwa tysiące osobników. W monecie uznania przez FCI stała się ona bardziej popularna. 

Thai ridgeback to narodowy pies Tajlandii. Jego popularność w reszcie świata stopniowo rośnie. W Europie najczęściej występuje w Holandii. Do Polski psy te trafiły niedawno, jednak pomimo tego w naszym kraju funkcjonuje kilka bardzo cenionych hodowli. 

Thai ridgeback – dla kogo?

Thai ridgeback zdecydowanie nie jest psem dla niedoświadczonego opiekuna. Wprawdzie jest z natury zrównoważony, dumny i nie wykazuje agresji, jednak problemem może okazać się jednak jego silny charakter i upór. 

Thai ridgeback – pies rodzinny

Dobrze prowadzony thai ridgeback będzie doskonałym towarzyszem dla rodziny. Jest bardzo bystry i inteligentny, dlatego w dobrym warunkach, przy zrozumieniu i konsekwencji uczy się bardzo szybko. Dobrze sprawdzi się w roli stróża, jednak w żadnym wypadku nie powinien mieszkać w kojcu. Thai ridgeback bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Nie lubi samotności i chętnie bierze udział w życiu domu. 

Aktywność a thai ridgeback

Pies ten nadaje się świetnie dla aktywnej rodziny, ponieważ uwielbia długie spacery i wysiłek fizyczny. Jeżeli jego potrzeby w tej materii nie zostaną zaspokojone, szybko przerodzi się to we frustrację. Wtedy pies może zacząć niszczyć elementy wyposażenia domu lub ogrodu. 

Thai ridgeback raczej nie jest psem dla osoby starszej. Mało aktywny domator także nie spełni jego oczekiwań. Pies jest skłonny do dominacji i bywa trudny w szkoleniu, dlatego nie poleca się go osobom, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu takiego psa. 

Thai ridgeback – ciekawostki 

Pręga na plecach thai ridgebacka może mieć różne kształty. Kynolodzy wyróżniają aż dziesięć jej rodzajów!

Thai ridgeback to elegancki, dumny i bardzo inteligentny pies stróżujący. Silnie przywiązuje się do swojej rodziny i będzie bronił jej do ostatniego tchu. Należy jednak poświęcić wiele czasu jego szkoleniu, ponieważ jest na tyle uparty i inteligentny, że pozostawiony sam sobie szybko zacznie ustalać swoje własne zasady.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 338 /25.02.2004/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/338.pdf, rewizja i uzupełnienie wersji polskiej sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 26.05.2003.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Anna Frankiewicz

Studentka dziennikarstwa. Od zawsze kocha pisać – od fikcji po prace naukowe – i czytać, szczególnie fantastykę i science fiction. Kocha zwierzęta i jest szczęśliwą kocią mamą ślicznej kotki. Interesuje się zwierzęcą behawiorystyką.